BRATISLAVA. Do podpisovej akcie za zachovanie sviatku Sedembolestnej Panny Márie (15.9.) ako dňa pracovného pokoja sa zatiaľ zapojilo vyše 50-tisíc občanov.
Na tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovali členovia iniciatívnej skupiny.
Podľa Terézie Lenczovej každý deň pribúdajú ďalšie hárky aj priaznivé písomné vyjadrenia od podpísaných.
Týmto otvoreným listom chcú posilniť slovenskú vernosť duchovným hodnotám, čo má pozitívne sociálne a ekonomické efekty, tiež solidaritu a všeobecný prínos k spolunažívaniu v spoločnosti.
To potvrdia aj 15. septembra na národnej púti k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska, v Šaštíne, kde sa budú modliť za rodiny, za zdravie, jednotu a obnovu rodín, čo patrí k dobrému a spokojnému životu.
"Petíciu podpisujú aj evanjelické a pravoslávne spoločenstvá i umelci. Je to celospoločenská ekumenická podpora. Tento sviatok v spoločnosti rezonuje a má historický, národný i kultúrny rozmer. Jeho ponechanie nie je žiadna strata pre národné hospodárstvo. Veď teraz sviatok pripadá na sobotu, v budúcom roku na nedeľu," konštatoval ďalší člen iniciatívnej skupiny Martin Dilong.
Zároveň pripomenul, že sviatok je chránený v medzinárodnej zmluve s Vatikánom v článku deväť.
Podpisy za zachovanie sviatku budú zbierať do 7. októbra a po ich zosumarizovaní požiadajú premiéra Roberta Fica o prijatie.
Za zachovanie sviatku sa budú vyjadrovať aj na národnej púti. Tá vyvrcholí 15. septembra svätou omšou o 10.30 h v národnej bazilike v Šaštíne, kde bude hlavným celebrantom kardinál Jozef Tomko.
V celodennom programe sú aj koncerty Jany Kociánovej, Richarda Čanakyho a Petra Križiana, divadlo či večerný sviečkový pochod.
Národná púť sa začne v piatok (14.9.) večernou omšou a ďalšími podujatiami, ktoré potrvajú do pondelka (17.9.).
"Do Šaštína sú posilnené spoje. Mnoho skupín prichádza pešo, v sobotu bude aj cyklopúť so začiatkom o 06.30 h od kostola sv. Františka v Karlovej Vsi cez Záhorskú Bystricu a Malacky do Šaštína," dodal Dilong.