Šéf školských odborov avizuje, že ak štrajkom nič nedosiahnu, pritvrdia.
BRATISLAVA. Chcú viac zarábať, s transparentmi pred školy však nevyjdú. V triedach ostanú učiť svojich žiakov. Desiatky učiteľov štrajk bojkotujú.
„Súhlasíme s tým, že učitelia majú veľmi nízke platy, ale nie sme za ostrú formu štrajku, podporujeme vyjednávanie o ich zvýšení,“ vraví Eva Drobná, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej v Bratislave.
Zo zhruba dvadsiatich pedagógov chceli štrajkovať traja. Medzi nimi aj Iveta Valentová, ktorú napokon odradil nezáujem kolegov a obava, aby nedopadli ako zdravotné sestry, ktoré na boj za vyššie platy doplatili.
Mnohým totiž nemocnice zmenili úväzky tak, že sa im platy ešte znížili.
„V živote som sa už naštrngala, štrajk je agresívna forma. Pochybujem, že to prinesie výsledok,“ myslí si Valentová, ktorá učí 27 rokov.
Väčšina škôl sa napriek tomu zapája do najväčšieho štrajku v histórii Slovenska.
Šéf školských odborárov Pavel Ondek oznámil, že bude zavretých 90 percent materských a základných škôl. Štrajkuje aj okolo 80 percent stredných škôl a do 30 percent univerzít.
Jednodňový štrajk podľa Ondeka prinúti vládny Smer zvýšiť platy pracovníkom v školstve o desať percent.
„Veríme, že dosiahneme splnenie našich požiadaviek. Inak sme pripravení urobiť ďalší štrajk.“
Prekážkou bola poistka?
Rebríček
Peniaze a školy
platy učiteľov máme nízke aj v porovnaní s členmi OECD Slovensko je na chvoste rebríčka z roku 2010 v platoch učiteľov s 15-ročnou praxou , za nami je len Estónsko, tesne pred nami skončili Maďarsko, Poľsko a Česko, rebríček vedú Luxembursko, Švajčiarsko a Nemecko.
Neštrajkuje ani Stredná odborná škola podnikania v Bratislave.
Učiteľov mohla podľa jej riaditeľky Nadeždy Ledererovej odradiť administratíva. Školy musia totiž štrajkujúcich odhlásiť v zdravotnej poisťovni.
Počas štrajku sa z učiteľov stávajú samoplatitelia a do 8. októbra musia poisťovni poslať zdravotné poistenie 1,58 eura.
V Bratislavskom kraji neprotestuje štvrtina stredných škôl.
„Nebolo toho, kto by štrajk zorganizoval, tak normálne učíme,“ pridáva učiteľka z bratislavského Gymnázia Alberta Einsteina.
„Kolegovia zo školy, kde som kedysi pôsobila, sa čudujú. Asi nás berú ako štrajkokazov, ale ja som tiež sklamaná z pomerov v školstve,“ podotkla pod zárukou anonymity.
Učiteľku robí už šestnásť rokov a v čistom berie 600 eur mesačne.
„Aby som mohla normálne žiť, potrebovala by som tisíc eur.“
Štrajkokazov neodsudzujú„Je to každého osobná vôľa, či štrajkuje. Neúčasť nikomu nezazlievame,“ reagoval šéf školských odborárov Pavel Ondek.
Odborári žiadajú od štátu, aby pracovníkom v školstve na budúci rok pridal desať percent. Zvýšenie sa má týkať aj kuchárov a školníkov.
Cieľom odborov je, aby učiteľské platy dosiahli dvojnásobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Tá vlani bola 786 eur. Učitelia základných a stredných škôl vlani v priemere zarábali 800 eur v hrubom.
So zvýšením platov budúcoročný rozpočet zatiaľ nepočíta. Ondek je presvedčený, že vláda štrajkujúcim ustúpi.
Odborárom do škôl rozposlal list, že si štrajkom môžu otvoriť dvere k rokovaniam s vládnou mocou. Píše, že ak sa to nepodarí, „budeme nútení pritvrdiť muziku“. Ondek vysvetlil, že myslia ďalší štrajk.
Kliknutím obrázok zväčšíte
Odborárka: Ďalší štrajk by bol dlhšíTeraz sme pripravení dotiahnuť to do konca, upozorňuje šéfka banskobystrickej krajskej rady Odborového zväzu školstva a vedy MAGDALÉNA PONICKÁ.
Ako vnímate školy a učiteľov, ktorí sa nezapojili do štrajku?
„Neviem si to vysvetliť. Všetci sme postihnutí tým, že do školstva ide dlhodobo málo peňazí. Neviem, či sa boja, prečo nevedia zdvihnúť hlavy a bojovať za to, čo im patrí. Možno je to pozostatok z minulosti. Na druhej strane štrajkujú aj školy, v ktorých nemáme odborové organizácie.“
Čo konkrétne je to, čo školstvu a učiteľom patrí?
„Rok sme vyjednávali s ministrom aj s poslancami. Rok mali šancu problémy riešiť. Dostali sme sľuby, ale nič nesplnili. Žiadame zvyšovanie financií do školstva tak, aby do konca volebného obdobia bol podiel na HDP porovnateľný s Úniou. Štrajkujeme aj za zvýšenie miezd pedagogickým aj nepedagogickým pracovníkom, za postavenie, aké nám patrí.“
Ako bude štrajk vyzerať?
„Učitelia sa stretnú, budú protestovať a žiadať splnenie požiadaviek. Vo Zvolene to bude pri základnej škole, povieme zásadné nie vývoju v školstve.“
Ako reagovali na štrajk rodičia?
„Vo Zvolene sme nezaregistrovali žiadne negatívne reakcie. Uvidíme, čo bude počas štrajku.“
Majú odbory plán B, ak vláda nezareaguje adekvátne na štrajk?
„Teraz je to výstražný štrajk. Potom budeme vyjednávať o kolektívnych zmluvách, kde znovu nastolíme požiadavky. Ak sa nedopracujeme k pozitívnym výsledkom, dotiahneme to tentoraz do konca. Uvažuje sa aj o niekoľkodňovom štrajku, ale počkáme na reakciu vlády.“
Daniel Vražda

Beata
Balogová
