KOŠICE. Žiaci základných a stredných škôl svojich učiteľov chápu. Dopriali by im viac peňazí a v školách by toho zmenili omnoho viac.
„Platy by určite mali mať vyššie. Je to ťažká práca. Ničia si s nami nervy, musia sa vo voľnom čase doma pripravovať,“ myslí si Katka Blašková, ôsmačka z košickej Základnej školy na Staničnej ulici.
Podobne to berie aj jej spolužiačka Terka Michaliková. „Učitelia boli kedysi na spoločenskom rebríčku vysoko, dnes sú na chvoste.“
So štrajkom však nesúhlasí: „Aj tak nič nevyštrajkujú. Vláda ich ignoruje.“ Aspoň to môže byť výstraha pre politikov, oponuje jej zasa Katka.
Žiakom chýbajú učebnice, vinia ministra
Odvážne sa do politikov púšťajú aj v iných školách, pretože im nedokázali zabezpečiť napríklad ani základné učebnice.
Chýba nám slovenčina a literatúra, v triede máme len osem učebníc matematiky, knihy si musíme kopírovať alebo sami kupovať, sťažujú sa deviataci z ďalšej košickej Základnej školy na Bruselskej ulici.
„Minister sľúbil, že učebnice budú. Držím učiteľom palce,“ hovorí napríklad Viktória Jusková.
Učitelia vravia, že žiakom vysvetľovali, prečo idú štrajkovať.
„Žiaľ, množstvo ľudí vrátane rodičov žije v presvedčení, že si len užívame prázdniny a nič nerobíme. Nevidia, koľko času a energie do svojej práce vkladáme, aby sme z detí vychovali slušných a vzdelaných ľudí,“ hovorí zástupkyňa školy Helena Soviusová.
Do štrajku vstúpili aj učitelia Gymnázia na Poštovej ulici. Študenti ich podporujú.
„Dúfam, že štrajk donúti tých hore, aby sa nad tým aspoň zamysleli,“ vraví Filip Stripaj z III. C.
Niektorí by z platov politikov dávali učiteľom
Jeho rovesník Martin Lipták by zobral polovicu platu politikom a poslal učiteľom. „Vôbec by im to neuškodilo. Spoločnosť učiteľmi neprávom opovrhuje. “
Patrik Turzák z III. A hľadal informácie o štrajku na internete.
Na stránke odborového zväzu si preštudoval porovnanie platových podmienok a investícií do vzdelávania v krajinách Európskej únie.
„Rozdiely sú obrovské, v obidvoch ukazovateľoch sme hlboko pod priemerom. Učitelia majú vysokoškolské vzdelanie, vzdelávajú sa celý život, mnohí majú dlhoročnú prax, svojej práci sa nevenujú len v škole. Vzhľadom na zodpovednosť a náplň ich práce si zaslúžia viac úcty.“

Beata
Balogová
