BRATISLAVA. Pred pár dňami mala viesť syna prvýkrát do školy, miesto toho zúfalo píše listy slovenským i európskym politikom, diplomatom, policajtom i úradom.
Slovenka Katarína Azab sa štvrtý rok snaží v Káhire vypátrať syna Adama, ktorého uniesol jej egyptský manžel.
Posun by mohol priniesť po rokoch otáľania polície medzinárodný zatykač na otca, ktorý Okresný súd vo Zvolene vydal v stredu.
„Ak sa bude chcieť vyhýbať zadržaniu, bude musieť zostať na území Egypta,“ povedal hovorca zvolenskej prokuratúry Ivan Vozár.
Čakala na registráciu školákov
Prípad
Únos Adama Azaba
18. 11. 2008: únos Adama; 13. 12. 2008: Adamova stará mama nahlásila vo Zvolene zmiznutie, polícia dieťa zaevidovala ako nezvestné; 5. 6. 2012: stará mama podala nové trestné oznámenie, polícia začala stíhanie; 12. 9. 2012: Okresný súd vo Zvolene vydal na otca Ahmeda Azaba medzinárodný zatykač.
Katarína Azab vkladala nádej do začiatku školského roku, keď sa musia školáci registrovať.
„Na ministerstve vzdelávania som zistila, že prihlásený nebol, takže do školy nenastúpil alebo mu nelegálne zmenili meno.“
Z jej hlasu cítiť vyčerpanie, v prípade sa už neúspešne angažovali viacerí ministri vnútra i zahraničia, pomoc sľubuje aj šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová.
Najviac zatiaľ dosiahol český minister zahraničia Karel Schwarzenberg, ktorý sa za nájdenie Adama prihováral priamo v Egypte.
„Po jeho návšteve nás egyptská polícia pozvala a nemuseli sme sa zložito objednávať.“
Polícia chlapca dosiaľ nevypátrala ani napriek tomu, že má k dispozícii záznamy o chlapcovom otcovi a babke.
O pomoc žiadajú Ashtonovú
Matka tento týždeň listom i cez europoslankyňu Moniku Flašíkovú-Beňovú požiadala opäť o pomoc Ashtonovú. Nový egyptský prezident Muhammad Mursí vo štvrtok totiž navštívi Brusel.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel vraví, že Ashtonovú o angažovanie požiadali aj minister Miroslav Lajčák a slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.
Naša polícia aj súdy tvrdia, že vrátenie Adama komplikuje fakt, že Slovensko a Egypt nemajú uzatvorenú zmluvu o vydávaní osôb.
„V tomto štádiu je potrebné počkať na rozhodnutie orgánov v krajine, kde sa chlapec nachádza,“ napísala Denisa Baloghová z policajného prezídia.
Naša polícia začala trestné konanie až tento rok v júli, dieťa dovtedy nepovažovala za unesené, ale iba nezvestné.
Jeho stará matka pritom policajtom ešte v roku 2008 podrobne opísala, ako otec Adama uniesol z letiska a po niekoľkých hodinách si prišiel po jeho matku Katarínu, ktorej zobral doklady aj peniaze.
V Egypte je evidovaných 70 únosov detí z krajín Únie, štyri sú zo Slovenska.

Beata
Balogová
