AKTUALIZOVANÉ 18:00

Minúta po minúte: Štrajk skončil, odborári chcú pokračovať rokovaniami

Aj keď odborári na dnešný deň neorganizovali žiadne protestné zhromaždenia, v niektorých mestách vyšli učitelia aj do ulíc.

Na bratislavskej základnej škole na Kulíškovej ulici sa učitelia stretli na chodbe.(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

18:00 Dnes o 18.00 h oficiálne skončil jednodňový výstražný štrajk zamestnancov v školstve.

Podľa informácií odborového zväzu boli dvere škôl dnes od 6.00 h zatvorené v priemere na necelých 90 percentách základných vrátane materských škôl. O niečo nižšiu podporu mal na stredných školách. Štrajk podporila aj necelá tretina vysokých škôl.

17:44 Odborári košickej školy: Sme za štrajk, ale proti účasti. Z 25 stredných škôl v Košiciach, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, neštrajkovala jediná. Čítajte viac.

15:16 - Odborári nevylúčili ďalší štrajk. Už budúci týždeň chcú zasadnúť za rokovací stôl so šéfmi rezortu školstva, financií a práce, a tiež so zástupcami zamestnávateľov v školstve.

15:11 - Do mimoriadneho klubu zriadeného pre deti rodičov v Bratislave, ktorí nemajú kde dať svoje deti, prišli len dve.

12:38 - V Košiciach štrajkuje podľa informácií z magistrátu všetkých 36 základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto. Z 57 materských škôl nevstúpila do štrajku len jedna - MŠ na Hečkovej ulici.Z 25 stredných škôl na území mesta je bežný pracovný deň len v Strednej odbornej škole technickej.

12:08 Situácia v školstve už nie je zlá, ale kritická, tvrdia učitelia zo Zvolena.

„Rozpočtovú kapitolu školstva napĺňajú eurofondy, školy chátrajú, žiaci sa nemajú z čoho učiť, lebo nie sú knihy, chýbajú učebné pomôcky, pedagógovia učia za almužnu a nepedagogickí pracovníci zarábajú len okolo 300 eur. Už nie sme ochotní čakať,“ tvrdí odborárka Iveta Majerová.

12:04 V Košiciach štrajkuje podľa informácií z magistrátu všetkých 36 základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto. Z 57 materských škôl nevstúpila do štrajku len jedna - MŠ na Hečkovej ulici.

Z 25 stredných škôl na území mesta je bežný pracovný deň len v Strednej odbornej škole technickej.

"Podporujeme požiadavky štrajkujúcich, sami máme obrovské výhrady voči systému vzdelávania budúcich remeselníkov. Nesúhlasíme ale s formou a načasovaním štrajku," povedal denníku SME riaditeľ školy Ján Pituch.

Podľa jeho vyjadrenia veľká časť z vyše 900 žiakov je ubytovaných v študentských domovoch, dnešné zrušenie vyučovania by ohrozilo výuku aj v piatok.

Podľa informácií z Úradu Košického samosprávneho kraja z 59 stredných škôl a školských zariadení sa do štrajku nezapojilo sedem.

zvolen2_res.jpg

FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK

11:49 Podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna musel prísť do parlamentu so šesťročnou dcérou, pretože ju nemal kde nechať v čase štrajku učiteľov.

„Manželka i ja sme zamestnaní, starých rodičov nemáme v Bratislave, tak som ju musel zobrať so sebou do roboty,“ povedal Švejna, ktorý sa dcérke prváčke snažil vysvetliť, čo je to štrajk.

„Nie som si istý, či sa mi to podarilo. Malé deti ťažko pochopia, čo je výška mzdy, aj keď chápu, že za prácu ľudia dostávajú odmenu.“

11:24 Žiaci základných a stredných škôl svojich učiteľov chápu. Dopriali by im viac peňazí a v školách by toho zmenili omnoho viac.

ba2_res.jpg

FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

11:01 Cirkevné školy pod správou košického rímskokatolíckeho arcibiskupstva sa do dnešného výstražného štrajku učiteľov nezapojili a prebieha v nich výučba. V zriaďovateľskej pôsobnosti arcibiskupstva v rámci Košického a Prešovského kraja je 41 materských, základných a stredných škôl, a školských zariadení.

"Nikde nie je vyučovanie prerušené, nemám ani informácie, že by sa do štrajku zapojili nejakí individuálni učitelia," povedal riaditeľ Arcibiskupského školského úradu v Košiciach Miroslav Jacko.

Účasť na štrajku odmietlo Združenie katolíckych škôl Slovenska. Na všetkých cirkevných školách na východe sa však neučí. Napríklad na košickom gymnáziu Sv. Tomáša Akvinského, kde je zriaďovateľom Kongregácia sestier dominikánok blahoslavenej Imeldy, majú dnes študenti riaditeľské voľno.

10:45 Namiesto vyučovania sa učitelia dnes s deťmi hrajú v Základnej škole v Muránskej Dlhej Lúke. V obci navštevujú deti len prvý stupeň. Ako pre TASR povedala riaditeľka školy Monika Podolinska, keďže nemajú právnu subjektivitu a ani odborovú organizáciu, štrajk podporujú len symbolicky.

Väčšina učiteľov Základnej školy sa rozhodla, že sa do štrajku nezapoja. Rozhodnutie väčšiny rešpektovali aj ostatní a dnes prišli riadne do práce.

"Rodičov sme upozornili na zmenu režimu, tí to zobrali na vedomie. Znamená to, že namiesto vyučovania sa deťom budeme venovať prostredníctvom didaktických hier. Štrajk učiteľov teda podporíme aspoň symbolicky," povedala Podolinska.

V obci funguje základná škola v priestoroch bývalého rodinného domu. Denne sa v päťizbovom dome učí 72 detí, ktorým sa venuje deväť učiteľov. Všetci žiaci sú zo sociálne znevýhodneného prostredia.

zvolen_res.jpg

FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK

10:11 Na školskom dvore vo Zvolene sa napriek dažďu a chladnému počasiu zišlo vyše 400 učiteľov, aby vyjadrili svoju podporu štrajku, najmä mzdovým požiadavkám. Búrlivá atmosféra tu nebola, učitelia prečítali výzvu politikom a rozišli sa.

Vo Zvolene bola 86-percentná účasť, najmenej percent štrajkujúcich je v okrese Lučenec (70 percent), najviac v Rimavskej Sobote (95 percent).

10:00 Transparent s heslom "Dôstojné mzdy - naše právo" je zas na dverách Gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave. Desiatky učiteľov krátko po pol deviatej rozoberali situáciu v školstve na chodbe školy. Jedna učiteľka vzala na štrajk aj svoje dve deti, lebo ich nemala kam dať.

9:40 Na dvere Základnej školy na Kulíškovej ulici v Bratislave vylepili nápisy - "Každý cent do školstva je investícia do budúcnosti našich detí", "Povedzme svoje nie zúfalej situácii v školstve" či "Nechceme to, čo nám nepatrí, žiadame iba to, čo si zalúžime".

Pre nepriaznivé počasie sa štrajkujúci učitelia zišli na chodbe školy a nie pred budovou. Po zhruba dvadsiatich minútach sa rozišli. Mnohí chcú na poludnie zájsť na neoficiálne stretnutie štrajkujúcich na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, píše redaktorka SME Mária Mihaliková.

9:00 Nástupný plat slovenského učiteľa základnej školy predstavuje štvrtinu platu začínajúceho učiteľa v Rakúsku. Konštatuje to analýza Poštovej banky, ktorú vypracovali na základe údajov OECD z roku 2010. "Rovnaký problém trápi aj učiteľov v ostatných krajinách V4. Cena práce učiteľa totiž u nás nie je výsledkom dopytu a ponuky či kvality jeho práce, ale platových tabuliek," hovorí Eva Sadovská z Poštovej banky.

Podľa údajov Organizácie pre obnovu a rozvoj (OECD) za rok 2010 predstavoval hrubý nástupný mesačný plat slovenského učiteľa na základnej škole 541 eur. Menej zarobili už len učitelia v susednom Poľsku a Maďarsku, ktorí si na výplatnej páske našli v prepočte viac ako 400 eur. Menej ako osemsto eur v hrubom po prepočte zarobili začínajúci učitelia v Česku.

8:00 Podľa prieskumu Platy.sk spoločnosti Profesia učitelia základných a stredných škôl zarobia zhruba o štvrtinu menej oproti priemeru.

Situácia učiteľov základných umeleckých škôl a materských škôl je ešte horšia, ich priemerné platy sú o 36 až 38 percent nižšie než je slovenský priemer.

Učitelia, ale aj nepedagogickí zamestnanci očakávajú od dnešného štrajku zvýšenie mzdy o 10 percent.

Pedagogickí a odborní zamestnanci chcú výplaty na úrovni 1,2- až dvojnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve.

Dúfajú aj v celkové systémové zvýšenie financií do školstva tak, aby bol podiel z HDP do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.

ba1_res.jpg

FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

6:00 Dnešný štrajk je najväčším v školstve od roku 2003, keď školy protestovali až dvakrát. V júni 2003 zatvorilo svoje brány 90 percent škôl, neskôr v septembri rôznou formou štrajkovalo 60 až 70 percent škôl.

Odborári napokon v októbri 2003 dosiahli zvýšenie miezd vo verejnej službe o sedem percent. Dnes odborári štrajkujú od 6:00 do 18:00.

Presne po roku od protestného stretnutia pred Úradom vlády upozorňujú, že rokovania zástupcov zväzu s ministerstvom školstva ani za rok nepriniesli ovocie.

Slovenskí učitelia už niekoľko rokov zarábajú menej ako je priemerný plat v krajine.


Počas dnešného štrajku učiteľov i nepedagogických zamestnancov zatvorilo brány najviac škôl v Bratislavskom, Nitrianskom a Košickom kraji.

Vyplýva to z predbežných čísel, ktoré školským odborárom nahlásili regionálne organizácie. Definitívnu účasť sa chystajú potvrdiť popoludní na tlačovej konferencii.

V spomínaných troch krajoch je v štrajku viac ako 90 percent základných a materských škôl. V Žilinskom a Prešovskom kraji protestuje proti kritickej situácii v školstve vyše 87 percent základných a materských škôl.

Banskobystrický kraj nahlásil do štrajku 85 percent, Trenčiansky približne 83 percent a Trnavský 80 percent základných a materských škôl.

Stredné školy

Stredné školy sa do jednodňového výstražného štrajku zapájajú najmä v Bratislavskom kraji, kde dnes nevyučuje vyše 75 percent z nich.

V Nitrianskom kraji štrajkuje viac ako 74 percent stredných škôl, v Prešovskom a Košickom je to vyše 73 percent.

Nespokojnosť s nízkymi platmi a financovaním školstva demonštruje aj viac ako 69 percent stredných škôl v Trnavskom kraji, 59 percent v Trenčianskom, 58 percent v Banskobystrickom a viac ako 46 percent v Žilinskom kraji.

Vysoké školy

Zatiaľ čo súkromné školy aktivite školských odborárov fandia, Združenie katolíckych škôl Slovenska odmietlo účasť na proteste s tým, že nechcú urobiť z detí a ich rodičov rukojemníkov.

Napriek tomu dnes podľa odborárov na protest nevyučujú tri cirkevné školy v Bratislavskom kraji, po dve v Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Prešovskom kraji. Jedna cirkevná škola štrajkuje v Žilinskom a jedna v Košickom kraji.

Do štrajku sa svojím spôsobom zapojí aj jedna z piatich súkromných a cirkevných základných škôl v Banskej Bystrici: na žiakov rodičom dohliadnu v školskom klube a učitelia si budú čerpať dovolenky. Do protestu sa zapojila aj približne tretina vysokých škôl.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 616
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 12 320
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 533
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 10 915
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 237
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 491
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 398
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 425
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 451
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 078

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.

KOMENTÁRE

V kanadskom raji sa s ostatnými delí čoraz menej ľudí

Je Vancouver jedným z najlepších miest pre život?

Neprehliadnite tiež

Lajčákovi chýba platforma, na ktorej by sa dalo s Ruskom pragmaticky debatovať

Otvorená komunikácia s Ruskom aj o témach vyvolávajúcich rozdielne názory je dôležitá, tvrdí minister.

Drucker uznal rešpekt pacientom na bicykloch, sám prešiel časť trate

Pacienti so sklerózou multiplex sa spolu s podporovateľmi vydali na bicykloch naprieč Slovenskom.

Cez Slovensko sa budú najbližšie dni presúvať zahraniční vojaci

Namierené majú na medzinárodné cvičenia do Lotyšska a Rumunska.

Výber letnej dovolenky s malými deťmi netreba podceňovať

Návštevu lekára pred cestou do iných krajín by nemal opomenúť ani dospelý.