AKTUALIZOVANÉ 18:00

Minúta po minúte: Štrajk skončil, odborári chcú pokračovať rokovaniami

Aj keď odborári na dnešný deň neorganizovali žiadne protestné zhromaždenia, v niektorých mestách vyšli učitelia aj do ulíc.

Na bratislavskej základnej škole na Kulíškovej ulici sa učitelia stretli na chodbe.(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

18:00 Dnes o 18.00 h oficiálne skončil jednodňový výstražný štrajk zamestnancov v školstve.

Podľa informácií odborového zväzu boli dvere škôl dnes od 6.00 h zatvorené v priemere na necelých 90 percentách základných vrátane materských škôl. O niečo nižšiu podporu mal na stredných školách. Štrajk podporila aj necelá tretina vysokých škôl.

17:44 Odborári košickej školy: Sme za štrajk, ale proti účasti. Z 25 stredných škôl v Košiciach, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, neštrajkovala jediná. Čítajte viac.

15:16 - Odborári nevylúčili ďalší štrajk. Už budúci týždeň chcú zasadnúť za rokovací stôl so šéfmi rezortu školstva, financií a práce, a tiež so zástupcami zamestnávateľov v školstve.

15:11 - Do mimoriadneho klubu zriadeného pre deti rodičov v Bratislave, ktorí nemajú kde dať svoje deti, prišli len dve.

12:38 - V Košiciach štrajkuje podľa informácií z magistrátu všetkých 36 základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto. Z 57 materských škôl nevstúpila do štrajku len jedna - MŠ na Hečkovej ulici.Z 25 stredných škôl na území mesta je bežný pracovný deň len v Strednej odbornej škole technickej.

12:08 Situácia v školstve už nie je zlá, ale kritická, tvrdia učitelia zo Zvolena.

„Rozpočtovú kapitolu školstva napĺňajú eurofondy, školy chátrajú, žiaci sa nemajú z čoho učiť, lebo nie sú knihy, chýbajú učebné pomôcky, pedagógovia učia za almužnu a nepedagogickí pracovníci zarábajú len okolo 300 eur. Už nie sme ochotní čakať,“ tvrdí odborárka Iveta Majerová.

12:04 V Košiciach štrajkuje podľa informácií z magistrátu všetkých 36 základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto. Z 57 materských škôl nevstúpila do štrajku len jedna - MŠ na Hečkovej ulici.

Z 25 stredných škôl na území mesta je bežný pracovný deň len v Strednej odbornej škole technickej.

"Podporujeme požiadavky štrajkujúcich, sami máme obrovské výhrady voči systému vzdelávania budúcich remeselníkov. Nesúhlasíme ale s formou a načasovaním štrajku," povedal denníku SME riaditeľ školy Ján Pituch.

Podľa jeho vyjadrenia veľká časť z vyše 900 žiakov je ubytovaných v študentských domovoch, dnešné zrušenie vyučovania by ohrozilo výuku aj v piatok.

Podľa informácií z Úradu Košického samosprávneho kraja z 59 stredných škôl a školských zariadení sa do štrajku nezapojilo sedem.

zvolen2_res.jpg

FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK

11:49 Podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna musel prísť do parlamentu so šesťročnou dcérou, pretože ju nemal kde nechať v čase štrajku učiteľov.

„Manželka i ja sme zamestnaní, starých rodičov nemáme v Bratislave, tak som ju musel zobrať so sebou do roboty,“ povedal Švejna, ktorý sa dcérke prváčke snažil vysvetliť, čo je to štrajk.

„Nie som si istý, či sa mi to podarilo. Malé deti ťažko pochopia, čo je výška mzdy, aj keď chápu, že za prácu ľudia dostávajú odmenu.“

11:24 Žiaci základných a stredných škôl svojich učiteľov chápu. Dopriali by im viac peňazí a v školách by toho zmenili omnoho viac.

ba2_res.jpg

FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

11:01 Cirkevné školy pod správou košického rímskokatolíckeho arcibiskupstva sa do dnešného výstražného štrajku učiteľov nezapojili a prebieha v nich výučba. V zriaďovateľskej pôsobnosti arcibiskupstva v rámci Košického a Prešovského kraja je 41 materských, základných a stredných škôl, a školských zariadení.

"Nikde nie je vyučovanie prerušené, nemám ani informácie, že by sa do štrajku zapojili nejakí individuálni učitelia," povedal riaditeľ Arcibiskupského školského úradu v Košiciach Miroslav Jacko.

Účasť na štrajku odmietlo Združenie katolíckych škôl Slovenska. Na všetkých cirkevných školách na východe sa však neučí. Napríklad na košickom gymnáziu Sv. Tomáša Akvinského, kde je zriaďovateľom Kongregácia sestier dominikánok blahoslavenej Imeldy, majú dnes študenti riaditeľské voľno.

10:45 Namiesto vyučovania sa učitelia dnes s deťmi hrajú v Základnej škole v Muránskej Dlhej Lúke. V obci navštevujú deti len prvý stupeň. Ako pre TASR povedala riaditeľka školy Monika Podolinska, keďže nemajú právnu subjektivitu a ani odborovú organizáciu, štrajk podporujú len symbolicky.

Väčšina učiteľov Základnej školy sa rozhodla, že sa do štrajku nezapoja. Rozhodnutie väčšiny rešpektovali aj ostatní a dnes prišli riadne do práce.

"Rodičov sme upozornili na zmenu režimu, tí to zobrali na vedomie. Znamená to, že namiesto vyučovania sa deťom budeme venovať prostredníctvom didaktických hier. Štrajk učiteľov teda podporíme aspoň symbolicky," povedala Podolinska.

V obci funguje základná škola v priestoroch bývalého rodinného domu. Denne sa v päťizbovom dome učí 72 detí, ktorým sa venuje deväť učiteľov. Všetci žiaci sú zo sociálne znevýhodneného prostredia.

zvolen_res.jpg

FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK

10:11 Na školskom dvore vo Zvolene sa napriek dažďu a chladnému počasiu zišlo vyše 400 učiteľov, aby vyjadrili svoju podporu štrajku, najmä mzdovým požiadavkám. Búrlivá atmosféra tu nebola, učitelia prečítali výzvu politikom a rozišli sa.

Vo Zvolene bola 86-percentná účasť, najmenej percent štrajkujúcich je v okrese Lučenec (70 percent), najviac v Rimavskej Sobote (95 percent).

10:00 Transparent s heslom "Dôstojné mzdy - naše právo" je zas na dverách Gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave. Desiatky učiteľov krátko po pol deviatej rozoberali situáciu v školstve na chodbe školy. Jedna učiteľka vzala na štrajk aj svoje dve deti, lebo ich nemala kam dať.

9:40 Na dvere Základnej školy na Kulíškovej ulici v Bratislave vylepili nápisy - "Každý cent do školstva je investícia do budúcnosti našich detí", "Povedzme svoje nie zúfalej situácii v školstve" či "Nechceme to, čo nám nepatrí, žiadame iba to, čo si zalúžime".

Pre nepriaznivé počasie sa štrajkujúci učitelia zišli na chodbe školy a nie pred budovou. Po zhruba dvadsiatich minútach sa rozišli. Mnohí chcú na poludnie zájsť na neoficiálne stretnutie štrajkujúcich na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, píše redaktorka SME Mária Mihaliková.

9:00 Nástupný plat slovenského učiteľa základnej školy predstavuje štvrtinu platu začínajúceho učiteľa v Rakúsku. Konštatuje to analýza Poštovej banky, ktorú vypracovali na základe údajov OECD z roku 2010. "Rovnaký problém trápi aj učiteľov v ostatných krajinách V4. Cena práce učiteľa totiž u nás nie je výsledkom dopytu a ponuky či kvality jeho práce, ale platových tabuliek," hovorí Eva Sadovská z Poštovej banky.

Podľa údajov Organizácie pre obnovu a rozvoj (OECD) za rok 2010 predstavoval hrubý nástupný mesačný plat slovenského učiteľa na základnej škole 541 eur. Menej zarobili už len učitelia v susednom Poľsku a Maďarsku, ktorí si na výplatnej páske našli v prepočte viac ako 400 eur. Menej ako osemsto eur v hrubom po prepočte zarobili začínajúci učitelia v Česku.

8:00 Podľa prieskumu Platy.sk spoločnosti Profesia učitelia základných a stredných škôl zarobia zhruba o štvrtinu menej oproti priemeru.

Situácia učiteľov základných umeleckých škôl a materských škôl je ešte horšia, ich priemerné platy sú o 36 až 38 percent nižšie než je slovenský priemer.

Učitelia, ale aj nepedagogickí zamestnanci očakávajú od dnešného štrajku zvýšenie mzdy o 10 percent.

Pedagogickí a odborní zamestnanci chcú výplaty na úrovni 1,2- až dvojnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve.

Dúfajú aj v celkové systémové zvýšenie financií do školstva tak, aby bol podiel z HDP do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.

ba1_res.jpg

FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

6:00 Dnešný štrajk je najväčším v školstve od roku 2003, keď školy protestovali až dvakrát. V júni 2003 zatvorilo svoje brány 90 percent škôl, neskôr v septembri rôznou formou štrajkovalo 60 až 70 percent škôl.

Odborári napokon v októbri 2003 dosiahli zvýšenie miezd vo verejnej službe o sedem percent. Dnes odborári štrajkujú od 6:00 do 18:00.

Presne po roku od protestného stretnutia pred Úradom vlády upozorňujú, že rokovania zástupcov zväzu s ministerstvom školstva ani za rok nepriniesli ovocie.

Slovenskí učitelia už niekoľko rokov zarábajú menej ako je priemerný plat v krajine.


Počas dnešného štrajku učiteľov i nepedagogických zamestnancov zatvorilo brány najviac škôl v Bratislavskom, Nitrianskom a Košickom kraji.

Vyplýva to z predbežných čísel, ktoré školským odborárom nahlásili regionálne organizácie. Definitívnu účasť sa chystajú potvrdiť popoludní na tlačovej konferencii.

V spomínaných troch krajoch je v štrajku viac ako 90 percent základných a materských škôl. V Žilinskom a Prešovskom kraji protestuje proti kritickej situácii v školstve vyše 87 percent základných a materských škôl.

Banskobystrický kraj nahlásil do štrajku 85 percent, Trenčiansky približne 83 percent a Trnavský 80 percent základných a materských škôl.

Stredné školy

Stredné školy sa do jednodňového výstražného štrajku zapájajú najmä v Bratislavskom kraji, kde dnes nevyučuje vyše 75 percent z nich.

V Nitrianskom kraji štrajkuje viac ako 74 percent stredných škôl, v Prešovskom a Košickom je to vyše 73 percent.

Nespokojnosť s nízkymi platmi a financovaním školstva demonštruje aj viac ako 69 percent stredných škôl v Trnavskom kraji, 59 percent v Trenčianskom, 58 percent v Banskobystrickom a viac ako 46 percent v Žilinskom kraji.

Vysoké školy

Zatiaľ čo súkromné školy aktivite školských odborárov fandia, Združenie katolíckych škôl Slovenska odmietlo účasť na proteste s tým, že nechcú urobiť z detí a ich rodičov rukojemníkov.

Napriek tomu dnes podľa odborárov na protest nevyučujú tri cirkevné školy v Bratislavskom kraji, po dve v Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Prešovskom kraji. Jedna cirkevná škola štrajkuje v Žilinskom a jedna v Košickom kraji.

Do štrajku sa svojím spôsobom zapojí aj jedna z piatich súkromných a cirkevných základných škôl v Banskej Bystrici: na žiakov rodičom dohliadnu v školskom klube a učitelia si budú čerpať dovolenky. Do protestu sa zapojila aj približne tretina vysokých škôl.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 2. Malé knedličky, veľké dojmy
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 6. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 7. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 10. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 262
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 991
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 9 040
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 269
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 5 337
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 677
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 314
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 510
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 786
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 624

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

ŠPORT

Sagan: Keď idem so Slovákmi, navzájom sa motivujeme

Majstra sveta čaká prvý ostrý štart.

Neprehliadnite tiež

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Inštruktor: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je trénerom lyžovania a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Mount Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

Úrazov na svahoch je viac ako vlani

Horskí záchranári v tomto roku zaznamenali viac ako 1400 úrazov na lyžiarskych svahoch.

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop