BRATISLAVA. Už budúci týždeň chcú odborári zasadnúť za rokovací stôl so šéfmi rezortu školstva, financií a práce, a tiež so zástupcami zamestnávateľov v školstve. Po rokovaniach rozhodne o ďalšom postupe rada zväzu.
"V prípade neúspechu na rokovaniach stanovíme ďalší postup," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii líder Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek s tým, že nemožno vylúčiť ďalší štrajk.
"Je možné, že rada zväzu rozhodne o takomto postupe, v súčasnosti na to nemáme mandát, aby sme vyhlásili ďalší štrajk," doplnil Ondek.
Pri rokovaní chcú dosiahnuť rast tarifných platov pre všetkých zamestnancov školstva minimálne o 10 percent v budúcom roku. O kompromisoch pred rokovaním hovoriť nechcú.
Každý rok 100 miliónov eur
Investície do školstva by mali systémom postupových krokov dosiahnuť šesť percent HDP, ako je to vo vyspelých štátoch. Momentálne sa tento prídel na Slovensku pohybuje vo výške 3,2 percenta.
"Ak by postupové kroky vláda prijala, každý rok by malo nastať navýšenie investícii do školstva, nielen do platov, ale aj na materiálne zabezpečenie škôl, a pre vedu a výskum, "zhodnotil.
Podľa prepočtov odborárov by tak navýšenie rozpočtu pre školstvo malo každoročne predstavovať minimálne 100 miliónov eur.
Odborový zväz tiež informoval, že do štrajku sa zapojilo asi 90 percent základných škôl, do 80 percent stredných a necelých 30 percent vysokých, asi 13 cirkevných škôl a vyše stovka súkromných škôl. Najviac základných škôl sa podľa odborárov zapojilo v Košickom kraji (90,24%), najmenej v Trnavskom (77%).
Štrajk na stredných školách mal najväčšiu podporu v Prešovskom (73,9%) či Košickom (73,02%) najmenej v Žilinskom (61,9%) kraji. Presné čísla bude mať zväz k dispozícii v piatok (14.9.) ráno. Nevyskytli sa žiadne negatívne vplyvy. Nezaznamenali sme žiadnych štrajkokazov, ktorí by mohli negatívne ovplyvniť štrajk, zhodnotil Ondek.
Podpredseda odborového zväzu pre stredné školy Martin Maták povedal, že cieľom štrajku nie je iba dosiahnuť vyššie mzdy pre školských zamestnancov, ale aj zlepšiť materiálne zabezpečenie hlavne na stredných odborných školách.
Najmä z prostredia podnikateľských kruhov sa objavujú názory, že je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily použiteľnej u zamestnávateľov, pretože mnohokrát finančné zabezpečenie odborných škôl neumožňuje poskytnúť takú úroveň takých technických návykov, aké zamestnávatelia očakávajú, zhodnotil podpredseda.
Čaplovič chce učiteľom pridať
Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer) chce riešiť platy učiteľov. Pripúšťa, že v čase konsolidácie verejných financií to však môže byť problematické.
"Mám to zobrať od invalidov? Od dôchodcov? Od detí? Nie. Súčasná situácia mi hovorí, že to musia byť zdroje naviac v rámci konsolidácie a pokiaľ nebudú, je to veľmi ťažké riešiť," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Čaplovič, ktorý je pripravený rokovať o požiadavkách štrajkujúcich učiteľov s odborármi.
Platy učiteľov sú pre ministra jednou z priorít. V priebehu štyroch rokov by ich chcel dostať na úroveň 1,2-násobku priemerného platu na Slovensku. Väčšie navýšenie si nevie predstaviť.
"Lebo sme v období, kedy Európa a naša republika žije v turbulentnom čase. Je to vážna situácia a treba sa dohodnúť," uviedol s tým, že sa ale chce dohodnúť a nájsť možnosti na spravodlivé ocenenie pedagógov. Zdôraznil, že sa chce usilovať o lepší spoločenský status ľudí, ktorí sa snažia o vzdelanie a výchovu detí.
"Budem bojovať za to, aby sa ten spoločenský status učiteľov napĺňal aj v oblasti ocenenia a ohodnotenia, čo nie je. To sa netýka len platov, ale aj celkového postavenia učiteľa v spoločnosti. Celá táto spoločnosť si musí uvedomiť, že učiteľ, pedagóg, odborný pracovník v oblasti školstva musí byť ohodnotený," vyhlásil Čaplovič, ktorý považuje požiadavky štrajkujúcich učiteľov za legitímne rovnako ako dnešný ich štrajk.
Opätovne však zdôraznil, že "všetko sa odvíja od štátneho rozpočtu, od procesu konsolidácie a od možností, ktoré Slovensko má".
SaS: Fico strká pred učiteľmi hlavu do piesku
"Predseda vlády Robert Fico (Smer) sa nespráva ako premiér. Miesto toho, keď vidí reálny problém ako je dnešný štrajk učiteľov, schováva hlavu do piesku."
Uviedol to dnes predseda SaS Richard Sulík, podľa ktorého sa správanie sociálnych demokratov rozchádza s ich predvolebným prísľubom istôt pre ľudí.
"Považujeme za nehoráznosť, že nerokuje so zástupcami učiteľov a nesnaží sa nájsť riešenie. Preto vyzývame Roberta Fica, aby sa prestal skrývať, postavil sa zoči-voči problému a začal riešiť primerané odmeňovanie učiteľov," zdôraznil šéf SaS.
Liberáli sú presvedčení, že už dnes v rozpočte sú financie na požadované zvýšenie platov pre pedagógov. Peniaze podľa poslanca Martina Poliačika (SaS) treba hľadať aj v samotnom rozpočte rezortu školstva.
"Ministerstvo má množstvo priamo riadených organizácií, ktorých činnosť by sa dala zefektívniť a dali by sa ušetriť nejaké peniaze. Takisto by sa dali ušetriť peniaze presmerovaním a zefektívnením už súčasných tokov a odstránením zbytočnej administrácie," priblížil opozičný poslanec.