BRATISLAVA. Náš vzdelávací systém je vcelku kvalitný a práca v školstve je zaujímavá. Aj to sú dôvody, prečo sa 34-ročný učiteľ angličtiny a dejepisu zo Základnej školy v Radošovciach Rastislav Bartal rozhodol pripojiť k štvrtkovému štrajku.
Oba hlavné dôvody, ktoré ho na práci v školstve lákajú, sú podľa neho ohrozené.
„Naše deti dosahujú po ukončení školy dobré výsledky a to aj v zahraničí. Vzdelávací systém sa posúva od memorovania ku kreativite,“ pochvaľuje si.
Školy však podľa neho stále častejšie musia bojovať s materiálnymi nedostatkami, ktoré ohrozujú kvalitu výučby.
„Na začiatku roka nám neprišili učebnice angličtiny. Volali sme do vydavateľstva, kde nám povedali, že ministerstvo ich tento rok nezasponzorovalo,“ opisuje aktuálnu situáciu.
Učebnice za peniaze rodičov
Učebnice napokon musela škola kúpiť z príspevkov rodičov, ktoré boli určené na odmeny pre výborných žiakov, školské akcie a exkurzie. Pracovné zošity už niekoľko rokov platia iba rodičia.
Roky školstvo trpí aj odchodom kvalitných učiteľov. „Aj ja o tom uvažujem veľmi často. Keď som pred deviatimi rokmi začínal učiť, môj plat bol 490 eur v čistom. Dnes dostanem o 40 eur viac,“ hovorí Bartal.
Takýto plat si podľa neho môže dovoliť len máloktorá hlava rodiny a najmä jeho mužskí kolegovia preto zo školstva húfne odchádzajú.
Hlavná výhoda, ktorú prináša práca v školstve, je tak podľa neho pre živiteľov rodín, len ilúziou. V škole síce strávia iba niečo cez šesť hodín, no popoludní im často začína druhá zmena.
„Nehovoriac o tom, koľko času strávia doma prípravami na hodiny, opravami testov či vypracovávaním učebných a tematických plánov,“ vraví radošovský učiteľ.
Jazykári majú výhodu - doučujú
Bratal má ako angličtinár výhodu a vypomáha si doučovaním. „Po večeroch dávam hodiny v jazykových centrách, päť zo šiestich prázdninových týždňov som si privyrábal ako tlmočník,“ vraví. Zahraničnú dovolenku s rodinou si napriek tomu nedoprial už niekoľko rokov.
Mladý učiteľ napriek tomu hovorí, že školstvo by nerád opustil.
„Práca s deťmi, ešte neskazenými svetom dospelých, prináša radosť. I keď nízky spoločenský status učiteľa sa čoraz častejšie prejavuje aj na neúcte žiakov.“
Spomína, ako žiak na hodine vybuchol potom, ako dostal zlú známku. „Musel som to riešiť s rodičmi a hoci sa situácia upokojila, neskôr sa mi priznal, že doma mu povedali, aby sa vykašľal na toho blba.“

Beata
Balogová
