BRATISLAVA. Pred voľbami to bola aj pod vplyvom kauzy Gorila dôležitá téma, dnes o nej politici mlčia.
K verejnému záväzku zmeniť systém financovania politických strán a kampaní sa sami od seba nehlásia.
„História ukazuje, že na Slovensku takmer neexistuje strana, s ktorou by sa nespájalo podozrivé financovanie kampaní alebo straníckych aktivít,“ hovorí Emília Sičáková Beblavá z Transparency International Slovensko, jedného z iniciátorov výzvy, ku ktorej sa pred voľbami pripojili všetky súčasné parlamentné strany.
Najneskôr do roka od volieb sa v nej zaviazali prijať nové pravidlá. Jednou z kľúčových požiadaviek mimovládnych organizácií bol vznik nezávislého orgánu, ktorý by na financovanie strán dohliadal.
„Odkedy nastúpila nová garnitúra k moci, ubehlo už vyše pol roka a hoci vieme, aký je legislatívny proces zložitý, verejnosti nebol predložený žiaden návrh zákona,“ upozorňuje Beblavá.
Už o rok budú župné voľby, a prehľadnejším pravidlám sa zrejme opäť vyhnú.
Smer má iné problémy
Výzva
Čo žiadali
vytvoriť nezávislý orgán na kontrolu financovania strán, štátny príspevok pre strany naviazať na dary , zaviesť povinné vyúčtovanie samotných kandidátov, spresniť majetkové priznania politikov, zaviesť centrálnu evidenciu príjmov a výdavkov strán, zverejňovať nepeňažné dary, sprísniť sankcie .
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská hovorí, že SDKÚ na sľub nezabudla a čaká, že sa k nemu prihlási aj vládna strana.
„Za normálny by som považovala postup, aký zvolil bývalý minister vnútra pri príprave volebného kódexu, keď vytvoril komisiu, do ktorej pozval zástupcov všetkých strán.“
Ešte stále je podľa nej priestor na vytvorenie takéhoto mechanizmu spolupráce.
„Blížime sa však k hranici, po ktorej prekročení sa k tomu budú musieť jednotlivé strany postaviť separátne,“ hovorí Žitňanská.
Vlastný návrh zákona vraj zvažuje KDH.
„Obávame sa, že tak ako Robert Fico nemá záujem posilňovať kontrolu pri verejnom obstarávaní či kontrolnom úrade, tak obstoja jeho záväzky aj tentoraz,“ napísal hovorca hnutia Matej Kováč.
Hovorkyňa Smeru Monika Počátková tvrdí, že strana na záväzok nezabudla, len riešila iné problémy.
„Hneď ako sa ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi podarí dokončiť novelu zákona o verejnom obstarávaní, bude sa intenzívne venovať aj návrhom, ktoré by zabezpečili prehľadnejšie financovania politických strán,“ povedala.
Šéf SaS Richard Sulík tvrdí, že skôr ako Smer či opozícia sú na ťahu mimovládne organizácie.
„Očakával by som nejaké konkrétne znenie od Transparency International ako iniciátora výzvy, ktorá obsahovala len heslovité predstavy.“
Chýba jednotný plán
Na nových pravidlách zatiaľ zhoda nie je. Hoci sa k výzve pripojili všetky parlamentné strany, viaceré mali výhrady k niektorým zo siedmich požiadaviek aktivistov.
KDH sa napríklad nepozdáva nový orgán, dozor nad financovaním strán by podľa neho mohol prevziať Najvyšší kontrolný úrad.
SDKÚ a SaS zas spochybňujú mechanizmus, podľa ktorého by štát stranám poskytoval peniaze aj podľa toho, koľko priznajú od súkromných darcov.
„Strany by boli odkázané na darcov a na Slovensku to, žiaľ, stále funguje tak, že dary nie sú skutočnými darmi, ale predplatkami za budúce protislužby,“ obáva sa Sulík.

Beata
Balogová
