Takej, v ktorej bude Smer, ale i takej, v ktorej nebude.
Hoci Robert Fico spoluprácu s HZDS bez Mečiara nevylučoval, išlo z jeho strany iba o reči, pretože mal silné politické dôvody, aby do nej nevstupoval. Spolupráca s HZDS, či už s Mečiarom, alebo bez neho, by ho v očiach aliancie a únie diskvalifikovala, čo si pán Fico neželá, lebo chce byť ešte dlho politikom. Predseda Smeru navyše potrebuje definitívny odchod šéfa HZDS z politiky, lebo potom má veľké šance, že prevezme podstatnú časť z jeho voličského dedičstva. Fico preto neurobí nič, čím by pomohol Mečiarovi, a spolupráca s HZDS by takou pomocou bola. Aj keby tieto politické dôvody neexistovali, vládna spolupráca Smeru s HZDS je nepriechodná už aj z aritmetických dôvodov. Ako dvojkoalícia by nemala dosť hlasov, aby mohla vládnuť, a na trojkoalíciu nemá partnera.
Keby voľby dopadli približne tak, ako to avizovali prieskumy, potom by sa Robert Fico veľmi usiloval o dva ciele. Aby budúca vládna koalícia mala iba štyroch členov a aby jedným z nich bolo aj Gašparovičovo HZD. Samotná štvorkoalícia bez HZD by totiž dostala Fica do nevýhodnej pozície. Ako premiér by mal vo vláde troch partnerov, ktorí by mali k sebe bližšie ako k nemu. Bez ohľadu na to, ktoré tri strany zo štvorice SDKÚ, KDH, ANO a SMK by sa dostali do vlády, vždy by dostali Ficov Smer do menšiny. Svojimi vyhláseniami o tom, že Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach by mala pokračovať v prevádzke a že v Mochovciach treba dobudovať ďalšie dva bloky, dal Ivan Gašparovič najavo, kto by bol prirodzeným spojencom Fica proti zvyšným dvom subjektom vládnej koalície.
Volebný úspech posledného odídenca od Mečiara môže mať dvojsečné účinky. Fico bude používať kartu HZD ako nátlakový prostriedok proti štvorici stredovo-pravicových strán. Ale nebude môcť nátlak veľmi preháňať, lebo ani päťkoalícia SMK, SDKÚ, ANO, KDH a HZD nie je vylúčená.

Beata
Balogová
