BRATISLAVA – Predstavitelia politických strán hovoria, že verejnosť má o ich volebné programy záujem. Aj strany tvrdia, že majú množstvo odborných podkladov a materiálov, ale všetko nemohli vtesnať do svojich volebných dokumentov.
Ivan Šimko z SDKÚ po štúdiu volebných programov európskych strán dospel k záveru, že trendom je stručnosť. „Výnimkou je hádam stostránkový program CDU. Ostatní robia programy od desať do dvadsať strán. Aj my sme museli redukovať podklady odborných skupín,“ povedal.
Ján Gabriel z HZDS hovorí, že v programoch sa hovorí „len o zásadných veciach a nemôže sa ísť do hĺbky“. Jeho stranícky kolega Vojtech Tkáč dodal, že HZDS toho má „neúrekom a bolo z čoho vyberať“, lebo má aj tézy vládneho programu a politický program na roky 2002 až 2006.
Podpredseda Smeru Boris Zala vidí rozdiel medzi programami tých strán, ktoré si na nich dali záležať. Menoval Smer, KDH, SDKÚ a HZDS. Kritický bol už k programu HZD a ANO. Zala oceňuje slovenského voliča: „O program má záujem. Ten si však vytvára v kombinácii s osobami, ktorým dôveruje alebo nedôveruje. Programom politika, ktorému nedôveruje, sa ani nezaoberá.“
Gyula Bárdos z SMK hovorí, že jej voliči chodia na mítingy pripravení, lebo dávajú konkrétne otázky z volebného programu a pýtajú sa, s ktorými stranami sa dajú priority strany po voľbách presadiť.
Program OKS odborníci z Inštitútu pre verejné otázky vyhodnotili ako najkvalitnejší. Predseda OKS Peter Tatár na otázku, prečo tomu nezodpovedá popularita OKS, odpovedal: „Sme skromní v kampani a program je preto menej viditeľný. Kto plytvá v kampani, bude plytvať aj vo vláde. Nič sme neukradli a nechceme sa spriahať ani so sponzormi, ktorí by chceli po voľbách politické výpalné.“ (sp)