BRATISLAVA. Jedným telefonátom sa dá prísť na stopu obchodníkom s nelegálnym alkoholom.
Denník SME sa v pondelok spojil s tromi náhodne vybranými predajcami, ktorí prostredníctvom inzerátu na webe ponúkajú domácu pálenku. „Bez problémov vám po kuriérovi pošlem päť litrov marhuľovice,“ vravel Ľuboš zo Žiliny.
Takýto predaj je pritom zakázaný. Alkohol z páleníc zákon predávať neumožňuje. „Je určený len na domácu spotrebu,“ upozorňuje hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magda Tóthová Želeňáková.
Na webe sú desiatky ponúk na odpredaj domácich destilátov. Na domácu slivovicu z Česka doplatili piati ľudia, ktorí sa metanolom otrávili na oslave neďaleko Prešova.
Virtuálny priestorVyhľadávaniu nelegálneho alkoholu sa venujú colníci. Ich hovorkyňa Miroslava Slemenská včera priznala, že fingovanými nákupmi proti takýmto praktikám nebojujú. Konajú, len ak od kupujúcich dostanú sťažnosti.
„Ľudia sami musia prísť s tým, že bolo poškodené ich spotrebiteľské právo. Štát nemôže vstupovať do virtuálneho priestoru, že bude vynakladať finančné prostriedky na nákup nelegálneho alkoholu, aby niekomu preukázal, že niečo robí zle,“ povedala Slemenská z colnej sekcie Finančného riaditeľstva.
Ministerstvo ich obhajujeMinisterstvo financií pod vedením Petra Kažimíra (Smer) sa colníkov zastáva. V reakcii napísalo, že Finančné riaditeľstvo „nemôže navádzať osoby, aby vykonávali protizákonnú činnosť. Preto nie je možné realizovať takzvané fingované nákupy“.
Colníci podľa ministerstva „vlastnou vyhľadávacou činnosťou“ odhaľujú anonymných predajcov alkoholu. Policajný prezident Tibor Gašpar včera nevedel povedať, či a ako inzerujúcich riešia.
Protizákonný predaj alkoholu cez internet doteraz nezaznamenala ani Štátna veterinárna a potravinová správa. „Zatiaľ sa to veľmi ťažko monitoruje,“ tvrdí hovorkyňa Paulína Komarová. Za takýto predaj možno dať pokutu minimálne 3319 eur.
Na Slovensku smie alkohol predávať iba firma alebo fyzická osoba, ktorá získala povolenie ministerstva pôdohospodárstva. Všetky fľašky musia mať slovenské kolky.
Pálenice bez papierovColníci odhalili od začiatku roka únik takmer za 14-tisíc eur na nelegálnom alkohole. Vypátrali sedemnásť páleníc bez povolení. „Hodnota zadržaného alkoholu bola 50-tisíc eur,“ povedala Slemenská.
Za výrobu nelegálneho alkoholu hrozí až dvojročné väzenie.
Hruškovicu núka aj pre zdravotné dôvodyPod iniciálami J. L. predáva cez web domácu pálenku, hoci je to zakázané. Muž z obce Kukučínov pri Leviciach zverejnil svoju ponuku pred dvoma týždňami.
Ponúkate domácu pálenku. Je to ešte aktuálne?
„Áno.“
Potrebujem desať litrov.
„Mám 27 litrov, desať litrov by nebol problém.“
Odkiaľ máte alkohol, vy ste vypaľovali?
„Vypaľoval som. Nie ja osobne, jeden môj známy.“
Určite ste zachytili prípady otravy metanolom, nemám sa obávať?
„No veľa ľudí má teraz obavy, ale tej pálenky som už predal niekoľko litrov, desiatky. Pijem aj ja z toho, aj zo zdravotných dôvodov a tak. Z tej pálenky nič nie je, nik sa ani nesťažoval. Nemusíte mať žiadne obavy.“
Som novinárka zo SME. Ako je možné, že takýto alkohol predávate? Zákon to zakazuje.
„No nie je to povolené. Robí sa to.“
Nevyšetrovala vás pre to polícia?
„Chvalabohu ešte nie, zatiaľ. Mám dôkaz o vypálení alkoholu, nie je podomový.“
Ovocie ste dali vypáliť v oficiálnej pálenici?
„Áno.“
Zaplatili ste z toho dane?
„Pani, tak máte záujem o pálenku alebo nie?“
Pýtam sa, ako to funguje, či ste zaplatili dane, lebo inak je to protizákonné.
„Ja za to neplatím dane. Platí ten, čo to páli.“
Keď si dáte alkohol vypáliť, je to na osobnú spotrebu, nemáte to predávať, lebo to zákon zakazuje.
„Áno, je mi to jasné.“
A prečo to teda robíte?
Zložil telefón.
(mm)

Beata
Balogová
