Bratislava 6. septembra (TASR) - Znížiť na polovicu podiel ľudí bez prístupu k základným hygienickým zariadeniam do roku 2015 a do 2012 vytvoriť chránené morské systémy je výsledkom desaťdňového Summitu OSN o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorý sa skončil v juhoafrickom Johannesburgu.
Vo všetkých ostatných prípadoch sa doterajšie záväzky podľa organizácie Priatelia Zeme iba jednoducho potvrdili, oslabili alebo úplne zrušili. Vyjadrujú sklamanie s jeho výsledkami. Odhodlaní sú však pokračovať v kampani za spravodlivé pravidlá obchodovania, za práva komunít a za zavedenie záväzných pravidiel pre veľký biznis. Opätovne budú apelovať na priemyselné krajiny, aby priznali svoj ekologický dlh voči rozvojovému svetu.
Medzinárodná organizácia sa výrazne angažovala v procese prípravy Summitu Zeme. Jej predstavitelia, ktorí poskytli svoje stanovisko TASR, sa domnievajú, že svetové spoločenstvo bezpodmienečne potrebuje záväzné medzinárodné dohody na odvrátenie environmentálnych škôd, ktoré ohrozujú planétu. Takéto dohody však predpokladajú rokovania, ktoré budú otvorené médiám a občianskej spoločnosti.
Akčný program schválený v Johannesburgu sa podľa nich sotva dotkol celej škály problémov, ktorým svet čelí. Ide teda jednoznačne o podraz stoviek miliónov chudobných a marginalizovaných ľudí a ich komunít na celom svete. Neschopnosť dohodnúť sa na nevyhnutných sociálnych a environmentálnych limitoch ekonomickej globalizácie je dôkazom o zlyhaní vlád pri riešení globálnych problémov.
Priatelia Zeme však dosiahli aspoň jeden významný úspech - medzinárodné spoločenstvo si osvojilo tézu o potrebe presadenia dohody o právnej zodpovednosti korporácií.
*ad pa
NNNN