Exportný manažér českého výrobcu liehovín Fruko – Schulz TOMÁŠ PETRŮ vraví, že pred silnou sezónou stratia na úkor Slovákov.
Čo hovoríte na zákaz českého tvrdého alkoholu?
„Svojím spôsobom to chápem. Ak je zákaz predaja na českom trhu, tak to rozhodne nie je bezdôvodné.“
Nie je zvláštne, že v pondelok ministri nevideli dôvod na takéto opatrenia a hoci žiadne prípady nepribudli, teraz ho vidia?
„Je pochopiteľné, že slovenskí výrobcovia liehovín zalobovali na ministerstve zdravotníctva. Trochu ho popostrčili, že by bolo vhodné a odôvodniteľné na takýto krok pristúpiť.“
Keď sa stiahne alkohol z predaja, čo sa s ním stane?
„V tejto chvíli české ministerstvo zdravotníctva hľadá právne spôsoby, ako nakladať s 20 miliónmi fliaš, ktoré sú na skladoch v obchodnej sieti. Podľa mňa budú čakať, kým nebudú presne identifikovaní výrobcovia, pri ktorých je podozrenie, že liehoviny môžu obsahovať zvýšené množstvo metylalkoholu a ostatné výrobky budú voľne pustené.“
Podľa čoho by sa mohlo selektovať?
„Zrejme podľa kategórie liehovín, pretože pri niektorých, ako sú koňaky, becherovka, drahá whiskey, je minimálne podozrenie, že by mohli byť z kontaminovaného liehu.“
Prečo?
„Napríklad whiskey, drahé koňaky sa v Českej republike vôbec nevyrábajú.
A prečo becherovka?
„Becherovka vzhľadom na ochranné značky, ktoré má na fľašiach. Je, samozrejme, riziko, že by niekto mohol sfalšovať aj becherovku, ale zatiaľ sa žiadny taký prípad neobjavil.“
Ostatné fľaše by sa vracali na trh po šaržiach?
„Možno by sa všetko dostalo naspäť k výrobcom. Jedna fľaša zo šarže by sa otvorila a porovnala so vzorkou. U každého výrobcu sú dve kontrolné vzorky z každej šarže, ktorú vyrobil.
Čo vyvážate na Slovensko?
„Fruko Schulz Absinth. Dodávame Metru, Tescu, do hypermarketových sietí aj do hotelov a reštaurácií.“
Aké máte zatiaľ straty?
„Už strata českého trhu je pre nás zničujúca a slovenský trh je naše hlavné exportné teritórium, takže dúfame v rýchle vyriešenie tejto situácie. Dlhšie ako mesiac asi nevydržíme.“
Sú trhy okrem Slovenska a Česka, kde robíte bežné obraty?
„Dodávame do Ruska. Tam zatiaľ predaj nie je zakázaný, ministerstvo zdravotníctvo nariadilo zvýšené kontroly liehovín, ktoré pochádzajú z Česka. Tam je výhoda, že na dovoze liehovín sa berú kontrolné vzorky, ktoré sa posielajú na laboratórne analýzy a aj preto možno to opatrenie v Rusku nie je také razantné.“
Slovensko má slabšiu kontrolu pri dovoze?
„Pri dodávkach z Česka sa kontroluje, či je odvedená spotrebná daň. Ale za kvalitu zodpovedá výrobca, pretože výrobok bol vyrobený na vnútornom trhu EÚ.“
Na obaloch alkoholu niekedy býva uvedený len distribútor. Odkiaľ vie obchod či reštaurácia, ktorá fľaša je vyrobená v Česku?
„Distribútor informuje obchod aj o pôvode tovaru. Väčšinou sa o ňom informuje aj na faktúrach.“
Keď sa zruší zákaz, vrátia sa tržby na pôvodnú úroveň?
„Teraz sa blížime do hlavnej sezóny, keď sa liehoviny predávajú najviac. Október, november, december je top sezóna a výpadok v regáloch je nepríjemný. Obchod nebude chcieť mať prázdny regál, nahradí to miesto inými výrobkom a zlepší to predaj iných značiek. Strata v povedomí spotrebiteľa bude citeľná a bude ju cítiť aj v budúcich tržbách keď zákaz bude zrušený.“

Beata
Balogová
