Agentúrny text sme o 21:05 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Z dvoch tajných armádnych služieb - Vojenskej spravodajskej služby a Vojenského obranného spravodajstva - bude od januára len jedna.
Rozhodli o tom poslanci Smeru. Za hlasovali aj piati poslanci KDH.
Novela zákona o vojenských tajných službách organizácie zlučuje, no nerieši ich štruktúru ani kompetencie. Prichádza navyše tesne pred tým, ako má Smer zverejniť návrh komplexnej novely zákona o civilnej aj vojenskej tajnej službe.
„Je tam duplicita v logistických službách, vo vzdelávaní,“ povedal šéf brannobezpečnostného výboru Jaroslav Baška (Smer). „Nemôžem hovoriť viac, ale úspory určite budú.“
O šetrení v parlamente hovoril aj minister obrany Martin Glváč. Návrh novej legislatívy, ktorá sa má okrem Vojenského spravodajstva týkať aj SIS, by podľa ministra mali predstaviť do 15. októbra.
Vzhľadom na legislatívne lehoty je však pravdepodobné, že ho schvália až na budúci rok. Opozícia spôsob zlučovania kritizuje.
„Nie je to absolútne žiadne riešenie. Je to len pokus o lacné pí ár,“ vraví exminister obrany Ľubomír Galko (SaS).
Podľa neho zlúčenie neznamená jedného namiesto dvoch riaditeľov. Neoficiálne má vraj informáciu, že naopak – z dvoch riaditeľov budú traja. „Čiže to bude stáť ešte viac peňazí.“
„Takúto novelu považujem za úplne zbytočnú,“ povedal bývalý minister obrany Martin Fedor (SDKÚ). Ministrovi odporúča, aby problematiku tajných služieb riešil komplexne, keďže si celý sektor spravodajských služieb žiada reformu.
Vojenské tajné služby nie sú malými organizáciami. Podľa informácií SME zamestnávajú zhruba 500 ľudí. Riadiť ich má súčasný šéf VOS Ľubomír Skuhra.

Beata
Balogová
