BRATISLAVA. Poslanec Národnej rady Peter Pollák (OĽaNO) sa mieni vzdať platu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Peniaze chce dať na rozvoj projektov zameraných na rozvoj rómskej komunity na Slovensku.
Do funkcie nastúpi 1. októbra a sľubuje, že sa bude snažiť riešiť rómsku problematiku lepšie ako politici doteraz.
"Budem sa snažiť pomôcť Slovensku popasovať sa s týmto problémom," povedal Pollák, ktorý sa spolu s Igorom Matovičom dohodol na spolupráci so Smerom pri riešení rómskej otázky.
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti tiež reagovali na kritiku pre ich spoluprácu so Smerom.
Ak Freša so Sulíkom trápi dohoda medzi Smerom a Obyčajnými ľuďmi, stojí za povšimnutie, že obzvlášť SDKÚ nezaujímalo, čo je za dohodou Fica s Bugárom, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Dohoda medzi Matovičom a Pollákom
Igor Matovič na tlačovej konferencii vyhlásil, že so Smerom nemajú žiadnu koaličnú dohodu.
Podľa neho majú iba dohodu o riešení rómskej problematiky, ktorú doteraz žiadna strana poriadne neriešila.
"Neuzavreli sme žiadnu koaličnú dohodu so Smerom, uzavreli sme čisto dohodu o riešení jedného konkrétneho parciálneho problému, ktorý je jeden z najväčších problémov, ktorý trápi Slovensko," vyhlásil Matovič.
Podľa neho by sa takto mal správať každý poslanec, ktorý chce skutočne riešiť problémy. "Toto je iný spôsob robenia politiky," dodal Matovič.
Zdôraznil, že dohoda nie je medzi Smerom a celým klubom OĽaNO, ale iba medzi Matovičom a Petrom Pollákom, ktorý nastúpi na post splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Pre spoluprácu so Smerom sa rozhodli preto, že nechcú len nečinne sedieť a vykrikovať z opozičných lavíc.
O necelý mesiac predstavia reformu
Dvaja Obyčajní plánujú 15. októbra predstaviť svoju rómsku reformu.
"Budeme vyžadovať, aby zákon platil pre každého, aby každý mal aj práva, aj povinnosti, tiež princíp, že ako budeš ty pristupovať k štátu, štát bude pristupovať k tebe a chceme, aby nič nebolo zadarmo," zdôraznil Matovič.
Pollák poukázal na to, že za 20 rokov neurobili politické strany v riešení rómskej problematiky takmer nič.
Zo súčasného stavu viní aj SDKÚ, ktorá žiadala Obyčajných o vysvetlenie dohody medzi nimi a Smerom.
"SDKÚ mala 10 rokov premiéra a s problematikou v podstate nič neurobila. Pokladám SDKÚ za spoluzodpovednú, aj SDKÚ dopustila, aby problematika bola taká, aká je," vyhlásil Pollák.
Spolupráca OĽaNO a Smeru by nemala matovičovcom uškodiť, tvrdia politológovia
Otázne podľa Baránka zostáva, či spolupráca Smeru a OĽaNO neovplyvní hlasovanie poslancov pri ďalších otázkach.
BRATISLAVA. Spolupráca opozičného hnutia OĽaNO s vládnym Smerom nemusí uškodiť preferenciám matovičovcov. Zhodli sa na tom nezávisle od seba politickí analytici Martin Slosiarik a Ján Baránek, ktorých oslovila TASR.
Baránek pritom argumentoval tým, že rómska otázka je v súčasnosti, najmä na južnom a východnom Slovensku, považovaná za vážny problém, ktorý je vnímaný naprieč celým politickým spektrom. V zlepšení situácie by preto mali byť zainteresované všetky politické strany.
"Ak sa tento problém riešiť nebude, ak sa o ňom bude len rozprávať a riešiť sa bude iba v deklaratórnej rovine, skončí sa to krviprelievaním," zdôraznil Baránek.
Otázne je však podľa neho to, či táto spolupráca neovplyvní hlasovanie poslancov opozičného hnutia pri ďalších otázkach. Postoj matovičovcov k vládnemu Smeru sa totiž už teraz líši od ostrej predvolebnej rétoriky.
"Kde sa Obyčajní ľudia nachádzajú, to sa naplno prejaví, ak prídu na pretras kompetencie prezidenta SR. Na to treba ústavný zákon, takže tam bude viditeľné kam sa postaví Igor Matovič (OĽaNO), lebo to by už bola jasná príprava na kandidatúru Roberta Fica (Smer) za prezidenta," poznamenal politológ.
Slosiarik si myslí, že prípadný pokles preferencií v dôsledku spolupráce OĽaNO so Smerom by mohol byť maximálne na úrovni štatistickej odchýlky. Voliči matovičovcov totiž podľa neho hlasovali skôr za odlišný typ politiky, ako realizujú etablované politické strany. Ich sympatie si Matovič získal kritikou sociálnych demokratov, ale aj viacerých opozičných strán ako SDKÚ či SaS.
Záujem Obyčajných ľudí o rómsku problematiku môže byť podľa Slosiarika motivovaný aj snahou zaujať verejnosť.
"OĽaNO je aj strana, ktorá sa rada takpovediac predvedie pred verejnosťou a hľadá na to aj nejaké dobré témy, ktoré rezonujú. A téma rómskej otázky výrazne rezonuje vo väčšinovej populácii, pretože je tu veľký dopyt po tom, aby sa začala konečne riešiť," povedal Slosiarik.
TASR