BRATISLAVA. Inšpektori začali kontrolovať, či prevádzky stiahli český alkohol, hneď po vydaní zákazu jeho predaja – teda už v utorok po piatej poobede. Sledujú, či sa nepredáva a to ako je zabezpečený.
„Vzorky sa odoberajú iba v prípade poškodených, podozrivých obalov či v prípade neoznačenia,“ povedala Paulína Komarová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Výsledky kontrol budú podľa nej v najbližších dňoch.
Prvé zistenia už vo štvrtok
Zákaz
Čoho sa týka
od 18. septembra 17.hodiny platí dočasný zákaz predaja , dovozu a používania viac ako 20-percentného alkoholu vyrobeného v Česku platí pre obchody, reštaurácie, pohostinstvá a pumpy.
S kontrolami pomáha aj Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). Prvé závery budú podľa Petry Blehovej z SOI známe už vo štvrtok.
„Prvé výsledky z predmetných kontrol budú známe v piatok,“ povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.
Ich bratislavskí inšpektori vraj včera našli dve prevádzky, ktoré český alkohol stále ponúkali.
Hrozí im pokuta od 165 do vyše 16-tisíc eur. Inšpektori úradu sledujú aj čerpacie stanice.
Pohostinstvá a malé predajne kontrolujú aj colníci. Tiež sledujú dovoz českého alkoholu.
V stredu dopoludnia podľa hovorkyne Finančného riaditeľstva Miroslavy Slemenskej neobjavili žiadny kamión s českými liehovinami.
Kontroly robí aj polícia. „Na území Bratislavského kraja zistili tri prípady porušenia tohto zákazu,“ povedala Denisa Baloghová z prezídia Policajného zboru.
Chýbajú informácie„Informácie z oficiálnych zdrojov sú veľmi stručné a strohé,“ povedal prezident Zväzu hotelov a reštaurácií Patrik Bočkay.
Chýba podľa neho usmernenie, ako stiahnutý alkohol skladovať a ako sa bude do obehu vracať.
„Od štátnej správy sme spresnenie nedostali, konali sme podľa informácii z médií,“ povedal Andras Nagy zo Slovnaftu. Fľaše sú v skladoch v predajniach, dodal.
Postup kompetentných sa nepozdáva ani niektorým reťazcom.
„Žiadna inštitúcia nás doteraz nekontaktovala a nedostali sme žiadne spresnenia či podrobnejšie informácie,“ povedal hovorca reťazca Lidl Tomáš Bezák.
Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek považuje podané informácie za dostatočné.
Väčšina reťazcov stiahla alkohol z predaja do skladov hneď po zákaze. Kontroly potvrdili reťazce COOP Jednota, Billa, Kaufland, Lidl, Hypernova, Tesco a Moja Samoška.
Fernet by mal zmiznúť aj z reklamyBRATISLAVA. Kým v Českej republike je propagácia tvrdého alkoholu počas prohibície zakázaná, na Slovensku zatiaľ úrady nemajú jednoznačný názor.
„Opatrenie nariadené hlavným hygienikom neobsahuje zákaz reklamy,“ povedala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magda Tóth Želeňáková. Rezort má dnes povedať, či a na akú reklamu zákaz platí.
Samotné opatrenie síce zákaz reklamy neobsahuje, no dočasne zakazuje okrem dovozu a predaja aj používanie tvrdého alkoholu. Zákon o reklame propagáciu takýchto produktov zakazuje. Jeho dodržiavane má kontrolovať potravinová inšpekcia.
Aj keď je reklama na český tvrdý alkohol teda zrejme neprípustná, za bilbordy či natlačené akciové letáky sankcia hroziť nemusí. Šéfka Rady pre reklamu Eva Rajčáková vraví, že opatrenie treba posudzovať vzhľadom na okolnosti.
Napríklad bilbord na český fernet od Stocku, ktorý bol objednaný pred pol rokom, nemusí byť porušením zákazu.
Adam Valček
Česi chystajú nové kolkyProhibícia dostala na niekoľko hodín z regálov českých drogérií aj alpu.
PRAHA, BRATISLAVA. V skladoch českých výrobcov a dovozcov leží 20 miliónov fliaš s tvrdým alkoholom, ktorý sa u susedov nesmie predávať od piatka.
Vláda stále hľadá spôsob, ako ich má preveriť a dostať späť na trh.
Dostanú rodný listNajprv chce kabinet Petra Nečasa zmierniť prohibíciu a uvoľniť predaj novej produkcie alkoholu, ktorý bude mať „rodný list“ a nový kolok. To bude znamenať, že je preverený a bezpečný.
Nové kolky by mohla štátna tlačiareň pripraviť do konca budúceho týždňa. Liehoviny v skladoch sa majú skontrolovať a prekolkovať tiež, úradníci ešte nevedia ako.
„Musí byť našou prioritou čo najrýchlejšie obnovenie riadneho trhu s liehovinami,“ povedal podľa deník.cz Nečas.
Otrávený alkohol doteraz zabil 23 ľudí, asi 40 ľudí je stále v nemocnici.
Prvá čiastočná prohibícia v histórii krajiny stojí výrobcov a dovozcov liehovín 15 miliónov českých korún denne, štátna pokladnica prichádza každý deň o 25 miliónov korún.
Becherovka stojíZákaz tvrdého alkoholu už zastavil výrobu v Karlovarskej Becherovke, zamestnanci si na dva dni zobrali platenú dovolenku.
„Vzhľadom na zákaz dovozu českého alkoholu do Poľska a na Slovensko, musí dôjsť k čiastočnému útlmu výroby,“ povedal pre novinky.cz riaditeľ spoločnosti Vladimír Darebník.
Chaos vyvolala správa, že sieť drogérie dm stiahla francovku alpu, ktorá obsahuje 60 percent etanolu, hoci sa na ňu prohibícia nevzťahuje.
O niekoľko hodín neskôr sa alpa do regálov vrátila.
mim

Beata
Balogová
