Médiá mesiac informujú o podozreniach z nútených adopcií slovenských detí vo Veľkej Británii Už si ich všimli aj politici.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:01 nahradili autorským člnkom denníka SME.
BRATISLAVA. Postup úradníkov slovenského veľvyslanectva v Londýne v prípade Ivany Boórovej preverí minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Matka bola v kontakte s ambasádou dva roky, pomoci sa nedočkala. Britské sociálne úrady jej odobrali deti a nebyť utorkového zvratu na súde, jej dvoch synov by už definitívne ponúkli na adopciu.
Lajčák bol ešte v stredu presvedčený, že ministerstvo bolo ústretové k matke aj k starej matke detí, ktorá na prípad upozorňovala úrady na Slovensku. Teraz prisľúbil osobné stretnutie.
Októbrový termín
Adopcie
Sporné prípady
podozrenie z nútených adopcií vo Veľkej Británii je pri 38 slovenských rodinách; známe sú prípady Boórových a Čonkových; rodičom zobrali britské sociálne úrady deti, naše úrady roky nekonali; po medializácii sa o prípady začali zaujímať aj politici;
„Áno, dostala som termín na 2. októbra,“ potvrdila stará mama Eleonóra Študencová.
V minulosti sa pomoci dočkala len od UNICEFu. Vďaka nemu sa začal angažovať aj náš veľvyslanec vo Veľkej Birtánii Miroslav Wlachovský.
„Kontrole sa nebránim, naopak, vítam ju,“ hovorí Wlachovský. Chce, aby sa ukázalo, kto a kedy pochybil.
Kritizované je najmä konzulárne oddelenie. Necitlivý prístup ukazovala aj reportáž televízie Joj.
Vicekonzulka Veronike Čonkovej, ktorá žiadala o pomoc, keď jej britskí sociálni pracovníci odobrali päť detí vrátane niekoľkotýždňového bábätka, povedala, že na súd, kde sa malo rozhodovať, čo bude s deťmi, nepôjde.
Ani by ju tam vraj nepustili, pretože konania o maloletých sú v Británii veľmi prísne chránené.
„Spôsob, ako komunikovala, bol zlý. Mal byť viac empatický,“ zhodnotil Wlachovský.
Voči pracovníčke je pripravený vyvodiť dôsledky. Odvolanie jej zatiaľ nehrozí, počká na závery kontroly. Ako trest skôr pripustil nižšie osobné ohodnotenie.
Zodpovednosť za nečinnosť nesie najmä Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ktoré je partnerskou organizáciou britských úradov. V prípadoch sa angažuje naplno až od leta, po príchode novej šéfky Andrey Císarovej.
Poslancom dajú analýzu
Postup úradníkov sa vo štvrtok pokúsili preveriť poslanci ľudskoprávneho výboru na podnet Lucie Nicholsonovej z SaS, bývalej štátnej tajomníčky ministerstva práce, pod ktoré centrum spadá.
Spisy poslanci nevideli, centrum im z nich pripraví podrobnú analýzu. O prípade Ivany Boórovej už bola hotová, ale poslanci Smeru sa podľa Nicholsonovej ponáhľali späť do parlamentu.
„Mám dobrý pocit,“ povedal o prieskume Vladimír Jánoš zo Smeru. Nicholsonová hovorí o fraške.
Nevie, prečo nemohli vidieť spisy o prípadoch detí, keď poslanci už nahliadali aj do spisov vojenskej tajnej služby. Šéfka centra odkazuje, že zákony nepustia.

Beata
Balogová
