Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič privítal, že Kaliňák predstavil reformu v Bruseli v predstihu.
BRUSEL. Dvojdňovú návštevu v Bruseli, kde rokoval s predstaviteľmi Európskej komisie o reforme verejnej správy na Slovensku, považuje minister vnútra Robert Kaliňák za príležitosť na vytvorenie užitočných komunikačných mostov.
Vyjadril pritom presvedčenie, že tieto mosty by mohli pomôcť slovenskej vláde predísť prípadným nedorozumeniam pri reforme štátnej správy a pri čerpaní eurofondov.
Minister: Našli sme pochopenie
Minister vnútra predstavil návrhy pripravovanej reformy verejnej správy, známej pod skratkou ESO, ako aj "rómskej reformy" generálnej tajomníčke EK Catherine Dayovej, podpredsedovi EK Marošovi Šefčovičovi a komisárovi pre regionálny rozvoj Johannesovi Hahnovi.
"Som rád, že sa to stretlo s pochopením a že máme šancu v tom pokračovať," uviedol Kaliňák.
"Diskusie budú aj naďalej veľmi úzke a musím povedať, že konkrétna pomoc EÚ nám pomôže, aby sme reformy zvládli ľahšie a bezproblémovejšie."
Jeho "bruselská misia" je podľa neho dôležitá aj preto, že ide o dve reformy, ktoré hlboko zasiahnu nielen život občanov Slovenska, ale aj štruktúry štátu, čiže tie štruktúry, ktoré komunikujú s EÚ a ktoré čerpajú dôležité fondy z EÚ.
"Preto je dôležité diskutovať s Európskou úniou a Európskou komisiou o tom, aby nenastali obmedzenia pre čerpanie finančných prostriedkov, ktoré sú pre štát životne dôležité," povedal Kaliňák.
Reforma má ušetriť
Ako ďalej minister pripomenul, ide o prvky reformy, ktoré nám v rámci špecifických odporúčaní pre členské krajiny odporúča EK, pričom Slovensko dostalo šancu vysvetliť priamo na pôde komisie akým spôsobom plánuje túto situáciu zlepšiť.
Kaliňák upozornil, že zrejme mnohých štátnych úradníkov sa chystaná reforma štátnej správy dotkne a budú hľadať možnosti, ako reformu blokovať, aj za cenu výhovoriek, že to nie je v súlade s legislatívou EÚ.
Po rokovaniach v Bruseli, a ich ďalším pokračovaním, sa nadviaže úzka koordinácia krokov s EÚ a minister verí, že aj vďaka tomu sa v rámci reformy vláde na strane štátnych výdavkom podarí dospieť k niekoľkým stovkám miliónov eur. A tie by mali byť v prospech občanov a potrebných rozvojových projektov.
Vo veľkom začnú v roku 2014
"Veľká štátna reforma začne v roku 2014, ale mnohé veci už budeme uplatňovať o niečo skôr," upozornil Kaliňák.
Pripomenul, že čo sa týka vzťahu občanov k štátu, tak Slováci určite ocenia, že od 1. januára 2014 nebudú musieť precestovať "dva roky" pri vybavovaní svojich záležitostí.
Vláda chce, aby občania pri styku so štátnymi úradmi ušetrili aspoň 50 percent doterajšieho času vynaloženého na úradné vybavovačky.
Kaliňák tiež konštatoval, že "rómska reforma" sa v mnohých oblastiach začne uplatňovať už na budúci rok.
V roku 2014 by potom vláda mala analyzovať, či začala zmeny správne uplatňovať, a či prinášajú výsledky v reálnom živote.