Na gymnázium sa po novom nedostane žiak s priemerom horším ako 2,0, pri odborných školách stanovili hranicu 2,75.
BRATISLAVA. Cesta na gymnáziá a stredné odborné školy s maturitou bude od septembra 2014 komplikovanejšia.
Poslanci Národnej rady totiž schválili vládnu novelu zákona o odbornom vzdelávaní.
Podľa nej budú gymnáziá prijímať len žiakov, ktorí na konci druhého polroka ôsmeho ročníka a na konci prvého polroka deviateho ročníka nemali priemer známok horší ako 2,0.
Podmienku budú musieť žiaci dodržať aj v druhom polroku deviatky. Do priemerného prospechu sa nemajú zarátavať známky z výchovných predmetov.
Na odborných školách s maturitou budú mať zelenú len žiaci, ktorých známky nepresiahli priemer 2,75.
Okrem toho budú musieť záujemcovia o gymnáziá aj odborné školy splniť podmienky prijímacieho konania.
Norma umožní tiež získať nižšie stredné vzdelanie na odbornej škole žiakom, ktorí ukončili základnú školu v nižšom ako deviatom ročníku.
Rezort školstva chce novelou zvýšiť záujem žiakov základných škôl o štúdium na stredných odborných školách a podporiť štúdium v odboroch, ktoré sú požadované trhom práce, avšak v súčasnosti majú nízky počet absolventov.
Novela má zmeniť aj mechanizmus stanovenia počtu tried prvých ročníkov stredných škôl, ktoré sú financované normatívom z rezortu školstva.
Po novom má tento počet určovať samosprávny kraj vo všeobecne záväznom nariadení. To má vychádzať z regionálnej stratégie výchovy a prognóz o vývoji trhu práce.
Podľa schváleného pozmeňovacieho návrhu Juraja Blanára (Smer) majú byť pri určovaní počtu tried zohľadňované viaceré merateľné kritériá.
Zákon ďalej dáva ministerstvu školstva kompetenciu v určitých prípadoch rozhodnúť o navýšení počtu tried.