BRATISLAVA. Poslanci schválili nové právomoci pre samosprávy, podľa ktorých od januára 2013 budú môcť rozhodovať o otvorení prvých ročníkov vo všetkých, aj neštátnych stredných školách.
VÚC, ktoré sú zriaďovateľmi štátnych škôl, tak získajú dosah aj na konkurenčné súkromné a cirkevné školy.
Zriaďovatelia neštátnych škôl budú môcť od nového roka otvárať triedy nad rámec povolenia VÚC len pod podmienkou, že zafinancujú ich prevádzku.
Majú sa opierať o neexistujúcu prognózu
Samosprávy sa majú pri rozhodovaní opierať o regionálne stratégie výchovy a vzdelávania v stredných školách a tiež o analýzu a prognózu o vývoji na trhu práce.
V súčasnosti však prognózy pracovného trhu neexistujú. Na zriadenie alebo zrušenie ročníkov bude potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny regionálnych zastupiteľstiev.
Minister školstva Dušan Čaplovič je presvedčený, že novela lepšie prispôsobí vzdelávanie požiadavkám zamestnávateľov, skvalitní vzdelávanie a zníži nezamestnanosť.
Novými pravidlami chce podporiť štúdium na stredných odborných školách.
Petíciu proti zmene podpísalo tritisíc ľudí
Proti zmenám spustili stavovské a mimovládne organizácie v školstve petíciu, pod ktorú sa podpísalo viac než tritisíc ľudí, vrátane zástupcov Združenia katolíckych škôl Slovenska, Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR, Asociácie centier voľného času SR, Slovenskej komory učiteľov či Iniciatívy rodičov za dobré školy.
Opoziční poslanci poukázali na prípady cirkevného Gymnázia sv. Františka z Assisi v Žiline a Strednej odbornej školy v Kolárove, ktorých začali nové pravidlá ohrozovať ešte predtým, než začali platiť.
Samosprávy pre ne vydali predbežné odporúčania znížiť počet tried, pretože pravidlá rozhodovania o prvých ročníkoch stredných škôl sa majú zmeniť od januára 2013.
Úradníci Nitrianskeho kraja odporučili súkromnej škole v Kolárove zastaviť nábor prvákov napriek tomu, že otvorila lukratívne odbory, o ktoré mali firmy záujem.
Žilinské gymnázium dostalo odporúčanie, aj keď sa mu do prvého ročníka prihlásil dvojnásobný počet žiakov než mohlo prijať, ale počet prvákov a tried sa škola nechystala rozširovať.
Viac tried môže prikázať aj ministerstvo
V parlamente prešiel pozmeňujúci návrh Juraja Blanára (Smer), ktorým chce zobjektívniť schvaľovací proces samosprávneho kraja pri určovaní počtov tried prvých ročníkov na stredných školách.
Hodnotiace kritériá má vypracovať ministerstvo školstva.
Blanárovi prešiel aj druhý pozmeňujúci návrh, ktorým dostáva ministerstvo školstva novú kompetenciu rozhodnúť o zvýšení počtu tried prvých ročníkov stredných škôl, ak je dôvod na ich otvorenie na základe verejného záujmu.