BRATISLAVA. Juraj H., ktorý na smrť utýral nevlastnú dcéru, mohol byť v tom čase za mrežami.
Súd však podľa zistení SME v roku 2008 uveril jeho sľubu, že sa polepší, nebude týrať manželku a dal mu len podmienku. Vtedy bol už štyrikrát trestaný.
K podmienke mu pomohla aj manželka Alexandra, ktorá pred súdom odvolala, že ju muž Juraj týral. Ten jej mal z väzenia napísať, že bude dobrý.
„Z ich vzájomného vyjadrenia je zrejmé, že sa tešia na ďalší spoločný život a spoločne sa chcú starať o trojročnú dcérku Alexandry Hrotákovej,“ konštatoval v apríli 2008 sudca Okresného súdu Bratislava II.
Už je vo väzení
O rok a pol už bolo dievča mŕtve. V týraní muž podľa polície pokračoval hneď, ako sa v roku 2009 vrátil z basy, kde bol za inú vec.
Úrady týranie nezaregistrovali. Polícia zasahovala pre hádky v rodine len dva razy pre rušenie nočného pokoja. Vyriešili to dohovorom.
Už na jeseň 2009 Juraj H. utýral vtedy päťročné dievčatko na smrť. Súd ho vo štvrtok vzal do väzby.
Rovnaký súd v roku 2008 prekvalifikoval jeho obvinenie z týrania na vyhrážanie smrťou a výtržníctvo. Podľa polície manželku týral od januára 2007 do polovice júna 2007.
O poslednej z bitiek v júni 2007 pred domom na chodníku svedčili aj susedia. Modriny na rukách a tvári manželky našiel aj lekár.
Uverila žena aj sudca
Muž, známy žobraním na bratislavských uliciach, sa medzitým dostal za mreže pre útok na verejného činiteľa.
Tomu, že sa po návrate z basy zmení, uverila nielen jeho žena, ale aj trestný sudca s dlhoročnou praxou.
„Súd urobil záver, že už samotná hrozba uloženým trestom bude pre obžalovaného dostatočným ponaučením, aby sa k manželke správal slušne,“ konštatoval a recidivistu odsúdil na ročné väzenie s podmienečným odkladom na dva roky.
Prikázal mu i návštevy protialkoholického oddelenia.
Ak by ho súdil za týranie, mohol by dostať od troch do ôsmich rokov. Pár má spolu trojročnú dcéru. Úrady ju chcú dať do domova.
Týranie dievčatka mohol odhaliť probačný dohľad
Primárnou úlohou probačného úradníka je dozerať na odsúdených, aby akceptovali podmienky súdneho rozhodnutia.
BRATISLAVA. Keď Juraja H. v apríli 2008 odsúdili za nebezpečné vyhrážanie, súd mu neuložil probačný dohľad. Ak by bol pod probačným dohľadom, mohol sa o domácom násilí dozvedieť sudca a zakročiť.
"Najmä pri domácom násilí probačný a mediačný úradník veľmi úzko spolupracuje s obeťou trestného činu," vysvetlil probačný a mediačný úradník z Okresného súdu v Žiline Vladimír Cehlár.
Všimol by si násilie?
Vyškolený zamestnanec súdu si už pri prvom kontakte s obeťou môže všimnúť prvky neverbálnej komunikácie, ktoré môžu naznačiť, že niečo nie je v poriadku.
"Napríklad pri vstupe do kancelárie a podaní ruky zisťujeme intenzitu stisku ruky, nadmerne spotené ruky, pri komunikácii neudržovanie očného kontaktu, plačlivé správanie a podobne. To sú indikátory, ktoré sú kompasom, aby sme využili ďalšie komunikačné zručnosti na odhalenie pozadia tohto správania.
Pri správnom postupe môžeme zistiť skutočnosti, ktoré by sme za iných okolností nezistili," povedal TASR Cehlár.
Mohol ho kontrolovať
Cehlár tvrdí, že domáce násilie je spravidla páchané pod vplyvom alkoholu a preto je súčasťou probačného dohľadu aj zákaz piť alkoholické nápoje. "Táto kontrola sa realizuje v úzkej spolupráci s Policajným zborom, ktorý na požiadanie súdu realizuje náhodné kontroly na požitie alkoholických nápojov, čiže odsúdený nikdy nevie, kedy kontrola bude vykonaná," vysvetlil Cehlár.
Súčasťou probačného dohľadu môže byť aj zákaz priblížiť sa k obeti na menej ako päť metrov, k jej domu, podrobiť sa sociálnemu výcviku alebo psychoterapii. Jurajovi H. nebol probačný dohľad nikdy uložený. Súd mu uložil len protialkoholické liečenie ambulantnou formou.
Práve probačný úradník mohol zistiť, či sa chodí liečiť.
"V prípade zistenia, že odsúdený porušuje uložené povinnosti a obmedzenia, o týchto skutočnostiach je informovaný príslušný sudca formou priebežnej správy z probácie, ktorý môže okamžite konať za účelom eliminovania súčasného nežiaduceho stavu," vysvetlil probačný a mediačný úradník zo žilinského súdu.
Mohli mu zmeniť trest
Sudca napríklad môže premeniť podmienečný trest, ktorý dostal aj Juraj H. na nepodmienečný. Tento mesiac napríklad pomohol probačný úradník žene zo Žiliny, ktorej muž prešiel z fyzického týrania na psychické. "Ak by odsúdený nemal uložený probačný dohľad, pravdepodobnosť, že v tomto svojom správaní bude pokračovať, je pomerne vysoká," myslí si Cehlár.
O probačnom dohľade rozhoduje vždy súd a často býva spojený s podmieneným prepustením z väzenia. Keďže odsúdení sú nútení chodiť k probačnému úradníkovi, podľa Cehlára môžu byť aspoň čiastočne motivovaní spolupracovať.
"Primárnou úlohou probačného úradníka je dozerať na odsúdených, aby akceptovali podmienky súdneho rozhodnutia. Podľa Tokijských pravidiel je cieľom tohto dozoru znižovať opätovnú trestnú činnosť a pomáhať páchateľovi pri jeho integrácii do spoločnosti tak, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť návratu k trestnej činnosti," vysvetlil Cehlár. Probácia podľa neho dáva dôraz skôr na zaradenie ako vyradenie zo spoločnosti.
Probačných úradníkov je však na Slovensku málo. V súčasnosti ich reálne v justícii pracuje 62. Napríklad agenda trestov povinnej práce sa medzi rokmi 2010 a 2011 zdvojnásobila. Vlani im bolo pridelených vyše 5000 probácií a ďalších takmer 7000 prípadov im zostalo z predchádzajúceho obdobia.
tasr

Beata
Balogová
