PREŠOV. Vo Veľkej Británii odobrali 68 rómskych detí zhuba z pätnástich rodín, ktoré pochádzajú zo Slovenska, niekoľko z nich je českých.
Najviac sa tento problém dotýka Rómov z východného Slovenska.
Pre agentúru SITA to povedal Miroslav Lacko, riaditeľ slovenského národného koordinačného centra Európskej siete proti rasizmu (ENAR), ktorý sa v týchto dňoch vrátil z Anglicka.
Spolu so zástupcami tejto organizácie z iných európskych krajín monitorujú počty rodín, ktorým úrady v Británii odobrali deti. Navštívili Londýn, Lancaster, Manchester a ďalšie mestá.
Rodina verí, že ich udali
Lacko zistil, že dôvody boli rôzne, podľa jeho tvrdenia nešlo o sexuálne zneužívané ani týrané deti.
Niektorí rodičia sa dôvody dozvedeli až potom, keď sa začal osvojovací proces.
Rodičia, s ktorými sa Lacko stretol, mali podľa britských úradov porušiť bezpečnosť dieťaťa vo výchove tým, že ich nechali hrať sa samy na dvore bez dozoru dospelého.
Častou príčinou odobratia detí bol dôvod, že malé deti strážili starší súrodenci vo veku 15 až 17 rokov. V jednom prípade mala byť touto príčinou cigareta v ústach osemročného dieťaťa.
Lacko bol aj v rodine, ktorá si najala k svojim maloletým deťom poľskú opatrovateľku, ktorá v čase, kedy boli oni na nočnej zmene, bezdôvodne odišla z bytu.
Rodina je presvedčená, že ich niekto udal, lebo deti im okamžite odňali.
Niektoré takto poškodené rodiny sa so zástupcami z ENAR-u nechceli rozprávať z obavy, že sa o prípade začne verejne hovoriť a môže im to priťažiť do tej miery, že deti viac neuvidia.
Zástupca ENAR-u informoval, že väčšina rómskych rodičov sa v tejto situácii neobrátila ani na slovenské orgány a bola nečinná aj vo vzťahu k úradom vo Veľkej Británii.
Problémom je jazyková bariéra
Na rozdiel od medializovaného prípadu Ivany Boórovej, ktorej britské úrady odobrali synov Martina a Samka, títo naši občania sa nevedeli dostatočne brániť.
Podľa Lacka dôvodom je jazyková bariéra aj nízke právne vedomie. Medzi našimi Rómami sú aj takí, ktorí neovládajú poriadne ani slovenčinu a Británia nemá potrebný počet tlmočníkov do rómštiny.
Preto mnohé rómske rodiny nekonali vôbec, alebo neskoro. Sú bez peňazí, nevedia koho požiadať o pomoc, majú strach zo súdov, ktorých postavenie je v Británii vysoké, a postupne rezignujú.
Chcú sa vrátiť, hoci doma nič nemajú. Keď odchádzali do Anglicka, mnohí všetko predali. Môžu sa spoľahnúť iba na pomoc príbuzných. S tým, že prišli o deti, sa však nezmierili.
Podľa Lacka sociálky vo viacerých prípadoch nezobrali „nespoľahlivým“ rodičom všetky deti, ale iba tie menšie.
Preto vyslovil obavy, či nejde o snahu prevýchovy našich detí v krajine, v ktorej klesá vlastná populácia.
Lacko si nezakrýva oči ani pred mnohými prešľapmi rómskych rodičov vo vzťahu k ich deťom.
„Ak by si tak ako v Anglicku plnili svoje povinnosti úrady práce, sociálnych vecí a rodiny na Slovensku v oblasti ochrany práv dieťaťa, tak by u nás nebehali v zime holé rómske deti, nechodili by po kontajneroch, ale učili by sa v školách, možno by žili aj u náhradných rodičov,“ uviedol.
Nesúhlasí však s násilným odoberaním detí v Anglicku. Je presvedčený, že naše úrady by mali svojim občanom pomôcť dostať deti na Slovensko.
O deti prišli aj Bulhari a Rumuni
O svoje deti prišlo aj veľa rómskych rodín z Rumunska a Bulharska.
Národní koordinátori požiadali centrálu v Bruseli, aby im našla v Anglicku mimovládnu organizáciu, ktorá by im pomohla s právnym zastupovaním.
ENAR chystá protestný list, ktorý chce adresovať sociálnym úradom vo Veľkej Británii.
Lacko o prípadoch odobratia slovenských detí rómskym rodinám už hovoril s veľvyslankyňou Veľkej Británie Susannah Montgomery, ktorej ponúkol tlmočníkov z rómskeho jazyka do angličtiny s vysokoškolským diplomom.
Naši občania vo Veľkej Británii, ktorým chýbajú doklady na vycestovanie, si môžu vybaviť náhradné doklady na Konzuláte SR v Londýne.
Ten však nevybavuje cestovné pasy, tie si musia po návrate na Slovensko vybaviť podľa miesta trvalého bydliska.
ENAR Slovensko žiada všetkých, ktorí majú problémy s políciou, úradom sociálnych veci, alebo iné problémy, aby napísali na ramad@centrum.sk.
Rodinu, ktorej vzal anglický súd deti, si v Brekove vážia.
Prečítajte si článok >>