Bratislava 6. septembra (TASR) - Najviac prvkov odporujúcich morálnemu kódexu, ktorý podpísalo v súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami osem médií, sa v ostatnom období vyskytlo v spravodajstve Televízie Markíza a v denníku Nový deň. Príspevky, ktoré sú v nesúlade s kódexom, zverejnili od začiatku predvolebnej kampane 21. augusta do štvrtku 5. septembra aj Rádio Okey a denník Pravda. Vyplýva to z tretej hodnotiacej správy, ktorú dnes zverejnilo MEMO 98.
Televízia Markíza podľa agentúry "pokračuje v trende jednostranného prezentovania niektorých informácií" alebo vynecháva relevantné názory, čo je "na úkor celkovej kvality a úrovne spravodajstva". Podľa hodnotenia agentúry sa televízia dostala do rozporu s jednotlivými ustanoveniami kódexu štyrikrát. Markíza síce odvysielala pred hlavnou spravodajskou reláciou po takmer šiestich týždňoch od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) o udelení sankcie za preferovanie strany ANO oznam o porušení zákona. Krátko pred koncom Televíznych novín však počas troch posledných augustových dní opätovne prezentovala iba výsledky kvantitatívnej analýzy RVR, podľa ktorých mali strany ANO a Smer porovnateľný priestor spravodajského času. Hlavný rozdiel bol však podľa verdiktu RVR v kvalitatívnej prezentácii, keďže Smer bol prezentovaný najmä neutrálne a negatívne, zatiaľ čo ANO neutrálne a pozitívne.
V ďalšom prípade MEMO 98 spomínanej súkromnej televízii znovu vyčíta, že poskytuje neprimeraný priestor strane ANO. Malo sa tak stať 30. augusta, keď televízia poskytla priestor pre reakciu na pomoc troch najvyšších ústavných činiteľov východoslovenskému regiónu iba šéfovi Košického samosprávneho kraja a lídrovi ANO. Ďalšie dva sporné príspevky sa týkali opäť sporu TV Markíza verzus RVR. V správe sa tiež konštatuje, že vzájomná previazanosť TV Markíza a ANO "sa dostala opäť do popredia" po tom, ako predseda ANO Rusko usporiadal tlačovú konferenciu, ktorej nosnou témou sa stal spomínaný spor. Svoje vystúpenie pritom Rusko podľa MEMO 98 využil na to, aby obhajoval postup TV Markíza.
Pozitívne MEMO 98 naopak hodnotí volebný formát pravidelnej diskusnej relácie SITO, v ktorej sa podľa autorov hodnotiacej správy "autori pri striktnom dodržaní rozdelenia časového priestoru snažia sprostredkovať divákom čo najširšie spektrum informácií o kandidujúcich stranách a volebných programoch".
Opozičnému denníku Nový deň autori hodnotiacej správy vyčítajú fakt, že v štyroch vydaniach poskytol v ankete k aktuálnym politickým otázkam priestor na vyjadrenie vždy dvom zástupcom HZDS, zatiaľ čo iným kandidujúcim stranám poskytli priestor len pre reakciu jedného zástupcu. Proti ustanoveniam kódexu je aj neštandardný spôsob výrazových prostriedkov s výrazným zastúpením sugestívnych slov. Jazyk periodika je na jednej strane dehonestujúci, na druhej strane kriminalizuje predstaviteľov vlády alebo koaličné strany, konštatuje sa v správe. Navyše v príspevkoch o privatizácii sa objavujú podozrenia a indície o korupcii vládnych činiteľov bez uvádzania konkrétnych dôkazov, či vyjadrení obvinených predstaviteľov.
Kvôli konfliktu RVR a TV Markíza sa do tretej hodnotiacej správy dostal aj príspevok Rádia Okey z 26. augusta. Za nevyvážený považuje MEMO 98 príspevok, v ktorom rádio informovalo o pokute, ktorú udelila RVR televízii Markíza a o vyhlásení lídra Smeru Roberta Fica, podľa ktorého by malo prísť médium v takomto prípade o licenciu. Agentúra má výhrady voči tomu, že redaktorka na pomerne veľkom priestore sprostredkovala reakciu podpredsedu ANO Ľubomíra Lintnera, ktorý obvinil Smer z nepriehľadnosti financovania jeho kampane, zatiaľ čo Fico už možnosť reagovať nedostal.
V jednom prípade postupoval v protiklade k morálnemu kódexu aj denník Pravda, ktorý 21. augusta priniesol informáciu o obvinení lídra SDĽ Pavla Koncoš voči predsedovi Štatistického úradu SR Petrovi Machovi, že ovplyvňuje výsledky prieskumov verejnej mienky. Mach však priestor na vyjadrenie nedostal.
TASR informáciu poskytol Rasťo Kužel z MEMO 98.