Prešov 6. septembra (TASR) - Pomoc Európskej únie (EÚ) novým členom, medzi ktorými chce byť aj SR, je pre adeptov skôr otázkou ideí ako peňazí. Uviedol to dnes v Prešove Milan Buček, vedúci katedry regionálneho rozvoja a geografie Ekonomickej univerzity v Bratislave. Aj SR sa musí podľa neho vyvarovať ilúzií v prístupovom procese.
Na odbornom seminári Regionálna politika EÚ Buček ďalej zdôraznil, že nie je presvedčený o dostatku práve premyslených zámerov rozvoja na slovenskej strane. Obáva sa aj, či v SR budú politické sily schopné zhodnúť sa na investičných prioritách v plánovacom období EÚ 2000-2006. Varoval, že jednostranný príklon k rozvoju dopravnej infraštruktúry ešte nemusí znamenať dokonalý rozvoj regiónov ako je Prešovský a Košický kraj. Schopnejší môžu využiť rýchlu cestu v podobe diaľnice na odchod do vyspelejších častí Európy a v týchto regiónoch zostanú zaostalejšie vrstvy obyvateľstva. Zdôraznil preto, že regionálne rozvojové zámery musia byť vyvážené. Navyše regionálny rozvoj potrebuje "dlhé a trpezlivé" investície. Ako pozitívny príklad takého riešenia s využitím zdrojov EÚ uviedol Írsko.
M. Buček upozornil, že v predvstupovom procese nie je ani dôležité, aby SR prijala pomoc na riešenie konkrétnych problémov regionálneho rozvoja, ale ide skôr o to, aby sa naučila využívať nástroje, ktoré bude mať SR ako plnoprávny člen EÚ. V tomto smere je podľa neho stále nedostatok odborníkov v regiónoch na využívanie štrukturálnych fondov EÚ. Práve z nich má však SR podľa odhadov v roku 2004, ak bude členom EÚ, dostať 322,2 miliónov eúr.
Odborný seminár pripravilo Euro Info Centrum Regionálneho poradenského a informačného centra v Prešove v rámci programu Phare Small Projects Programme.