BRATISLAVA. Ústavný súd bude rozhodovať o tom, či sa na Slovensku môže domôcť odškodného firma, ktorej colníci zhabali tisícky fliaš s čiernym alkoholom.
Takmer 30 miliónov eur ako náhradu škody žiada od štátu spoločnosť NASK za nepodarenú raziu proti nelegálnemu alkoholu v jej skladoch vo Veľkom Mederi pred ôsmimi rokmi. Sumu vyrátala z ušlého zisku.
Pri razii v máji 2004 colníci zaistili vyše 680-tisíc fliaš alkoholu rôznych značiek.
Dôvodom bolo, že mal nesprávne kontrolné známky a „nebol preukázaný spôsob nadobudnutia tovaru, jeho množstvo, cena a kvalita“.
Policajná expertíza neskôr zistila, že až 2900 z 3130 preverovaných kontrolných známok bolo falošných.
Vinník sa nenašiel
Policajné vyšetrovanie však dospelo k záveru, že spoločnosť sa nedopustila ničoho protiprávneho.
Colné riaditeľstvo totiž v januári 2005 rozhodlo, že tovar sa nachádzal v daňovom sklade, teda v režime pozastavenia dane. Colníci teda nemali právo vydať rozhodnutie o zabezpečení tovaru.
Fakty
Prípad alkohol
- v máji 2004 colníci urobili raziu proti čiernemu alkoholu;
- v januári 2005 sami rozhodli, že akcia bola nezákonná;
- 2009: súd priznal firme odškodné;
- Najvyšší súd v januári 2012 verdikt zrušil.
Firma sa preto v roku 2006 obrátila na súd so žiadosťou o náhradu škody a uspela. Za pravdu jej dal najskôr okresný a v októbri 2009 aj Krajský súd v Bratislave. Na pochybné rozhodnutia poukázala v roku 2011 televízia Markíza.
Čierna nie je biela
Až na základe mimoriadneho dovolania Generálnej prokuratúry Najvyšší súd v januári tohto roka rozhodol, že prípad treba otvoriť znovu.
Senát sudcu Rudolfa Čirča konštatoval, že dôvodom, prečo firma nemohla alkohol uviesť na trh, nebol nesprávny postup colníkov, ale skutočnosť, že tovar s falošnými kolkami sa jednoducho predávať nemôže. Nárok na odškodné teda neexistuje.
„Podľa Slovníka súčasného slovenského jazyka je falzifikát napodobenina vydávaná za originál. Falzifikát je založený na nepravde a nedobromyseľnosti. To odporuje dobrým mravom a tým aj objektívnemu právu,“ píše Čirč v uznesení.
Okresný súd Bratislava II mal kauzu na pokyn Najvyššieho súdu znovu otvoriť v piatok. Pojednávanie však zrušili.
Dôvodom je, že firma podala ústavnú sťažnosť a celý spis je na Ústavnom súde, povedal hovorca bratislavského súdu Pavol Adamčiak.
Firma sa tak najnovšie znova snaží zvrátiť kauzu vo svoj prospech. Kedy Ústavný súd vo veci rozhodne, zatiaľ nie je známe.
Panenské ostrovy
Spoločnosť NASK v čase otvorenia kauzy patrila podnikateľovi Sergejovi Salmanovovi, ktorého rodina teraz v Šamoríne prevádzkuje likérku Carat.
V marci 2007 prevzala NASK podľa obchodného registra spoločnosť SGS Capital so sídlom na Britských Panenských ostrovoch. Kontakt na firmu neexistuje.

Beata
Balogová
