BRATISLAVA, BRUSEL. Už okolo 10. októbra sa má bývalý minister dopravy Ľubomír Vážny zo Smeru stať vicepremiérom pre veľké projekty.
Jeho nástup do funkcie sa môže časovo zhodovať s rozhodnutím Európskej komisie, či zažaluje Slovensko za mýtny tender, ktorý Vážny v prvej Ficovej vláde organizoval.
Víťazom sa stala spoločnosť SkyToll s ponukou 852 miliónov eur, najdrahšou v súťaži, ktorej priebeh ostatní, výrazne lacnejší účastníci napadli na súdoch.
Rozhodnutie sa blíži
O rozbehnutí finálnej fázy tzv. infringementu – teda úradného procesu proti Slovensku za porušovanie pravidiel Európskej únie sa má podľa informácií SME rozhodnúť „v priebehu niekoľkých týždňov, možno dokonca dní“.
Zdroj z Komisie tiež povedal, že žaloba na Slovensko je „pravdepodobná“.
V prípadnom procese zrejme nehrozí, že by Európsky súdny dvor celý tender zrušil. Skôr sa bude posudzovať, či sa u nás správne súťažilo, a to by mohlo viesť aj k nárokom na odškodnenie troch vylúčených uchádzačov.
Tender
Sporné body
- vyhrala najdrahšia ponuka SkyTollu za 852 miiónov eur, firmy s nejasným pozadím,
- konkurencia žiadala za systém aj 630 miliónov,
- tri zo štyroch firiem zo súťaže vylúčili
- žaloby dvoch z nich už zamietol Najvyšší súd.
Prípadnú žalobu Komisia zatiaľ oficiálne nekomentuje.
„Rozhodnutie o prípade zatiaľ nepadlo a neviem, kedy sa tak stane,“ odpísala hovorkyňa eurokomisára pre vnútorný trh Michela Barniera. Minulý mesiac potvrdila, že v Bruseli o mýte prebiehali „technické rokovania“.
Slovensko zastupoval štátny tajomník ministerstva dopravy Andrej Holák.
„S Európskou komisiou komunikujeme a vysvetľujeme všetky kroky, ktoré sme v tejto veci podnikli. V posledných mesiacoch Slovensko vyhralo dva dôležité spory na Najvyššom súde s vylúčenými uchádzačmi z mýtneho tendra, čo by tiež mohlo hovoriť v náš prospech,“ tvrdí hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
Ministerstvo verí, že ich argumenty Komisiu presvedčia a tá rozhodne, že netreba viesť so Slovenskom spor.
Európska komisia jasný postoj k tendru zaujala už v roku 2010.
„Komisia je znepokojená, že Slovensko porušilo pravidlá Únie v oblasti verejného obstarávania diskrimináciou niektorých záujemcov, čím neotvorilo postup na obstaranie elektronického výberu mýta celoeurópskej hospodárskej súťaži,“ napísala v oficiálnom stanovisku.
Najvyšší súd nepomohol
Rozsudky Najvyššieho súdu naopak k žalobe smerujú. Európsky súdny dvor totiž naše súdy zaviazal, aby rozhodovali v súlade so stanoviskom Únie.
„Myslím, že Komisia je presvedčená, že to dotiahne do konca. Uvidíme, čo s tým urobí súdny dvor,“ povedal SME právnik Viliam Karas, ktorý spor o mýto sleduje. Aj podľa neho je podanie žaloby na Slovensko pravdepodobné.
Či je čakanie na rozhodnutie Komisie dôvodom, prečo Vážny stále nie je vicepremiérom, zatiaľ nie jasné. Pôvodne sa v Smere hovorilo, že bude členom vlády od začiatku septembra. Teraz sa termín posunul na prvú polovicu októbra.
Vážny v piatok telefón nedvíhal. Na otázky SME o Vážnom neodpovedal ani Úrad vlády.

Beata
Balogová
