Bratislava 6. septembra (TASR) - O reformách v sociálnom systéme a zdravotníctve dnes diskutovali predstavitelia Ľudovej strany, SDKÚ, SNS, HZDS, ROSA, ANO, Strany za demokratické práva občanov, DS, Žena a rodina, Béčko - revolučná robotnícka strana, Slovenská národná jednota, Nezávislá občianska strana nezamestnaných a poškodených počas predvolebného Okrúhleho stola na pôde Slovenského rozhlasu. KDH si neuplatnilo nárok na účasť pri okrúhlom stole v SRo.
Sociálny systém postavený na princípe solidarity chce presadzovať Ľudová strana. Magdaléna Sulanová naznačila, že pokles pôrodnosti a odchod ľudí do zahraničia môže vyriešiť len silný právny štát. V oblasti zdravotníctva chce ĽS presadzovať vznik iba jednej zdravotnej poisťovne.
SDKÚ, ak bude vo vláde, chce presadzovať sociálnu reformu postavenú na troch pilieroch - osobná zodpovednosť, spravodlivosť a solidarita. Podľa Zuzany Martinákovej je dôchodková reforma pre jej stranu prioritou priorít a budú presadzovať spustenie druhého piliera po voľbách. Trvajú na vytvorení osobných účtov, na ktorých by občania sporili a spravovali ich súkromné správcovské spoločnosti.
SNS má pripravený "silný sociálny program", čo tvrdil v SRo jej predstaviteľ Peter Bizovský. Národniari chcú, aby ženy na materskej dovolenke do 6 rokov veku dieťaťa dostávali materské dávky. V oblasti zdravotníctva budú národniari presadzovať pluralitný systém.
Anton Blajsko (HZDS) uviedol, že cieľom jeho strany bude zastaviť zbedačovanie ľudí. V sociálnej reforme treba prejsť od sociálnej polarizácie k európskej sociálnej politike. Chcú sprísniť vyplácanie sociálnej pomoci za aktívnej účasti občanov. HZDS má zámer zmeniť model zdravotnej starostlivosti s dôrazom na prevenciu.
Predseda Robotníckej strany ROSA Miroslav Kočnár sa nevyjadril konkrétne k sociálnej reforme, kritizoval súčasný stav v tejto oblasti. Tvrdí, že štát nemôže dávať preč ruky od zdravotníctva.
Aliancia nového občana podľa jej predstaviteľa Rudolfa Zajaca navrhuje v oblasti dôchodkového systému ísť cestou európskeho systému a regionálneho princípu. ANO bude požadovať, aby občania sociálne dávky nejakým spôsobom odpracovávali, pokiaľ si sami nenájdu prácu.
Ján Filip (SZDPO) je presvedčený, že všetky politické strany by sa mali pri reforme sociálneho systému a zdravotníctva dohodnúť. Zdôraznil, že občania by mali mať osobnú zodpovednosť za zdravie, pretože "keď si sami dáme pozor na svoje zdravie, budú peniaze pre tých, ktorí ich najviac potrebujú".
Predsedovi DS Ľudovítovi Kaníkovi súčasný sociálny systém pripomína pyramídovú hru. Navrhol prepracovať ho a vniesť do neho systém. V dôchodkovom systéme navrhuje uskutočniť reformu, ktorá je postavená na systéme osobných účtov. Kumulované zdroje budú slúžiť pre slovenskú ekonomiku. Pre zdravotníctvo navrhol opätovne zaviesť pevné platby za recept, s výnimkou dôchodkov. Kaník je presvedčený, že treba pokračovať v privatizácii a odštátnení zdravotníckych zariadení.
Ivan Brňo zo strany Žena a rodina kritizoval, že zo SR odchádza množstvo ľudí, pretože nemôžu nájsť prácu. Strana v dôchodkovej reforme navrhuje vytvoriť kapitalizačný pilier a zaviesť osobné rozhodnutie občanov, kedy chcú odísť do dôchodku.
Predseda politického subjektu Béčko - revolučná robotnícka strana František Dugovič vyhlásil, že jeho strana je pripravená presadzovať valorizáciu platov robotníkov, vyplácanie celej podpory v nezamestnanosti po celý čas keď občan bude nezamestnaný.
Slovenská národná jednota je za bezplatné zdravotnícke služby a proti diskriminácii v zdravotníctve. Jej predstaviteľ Pavel Hatala ako príklad v SRo povedal, že "diabetici si musia priplácať, narkomani dostávajú zadarmo ihly".
Henrieta Hurná z Nezávislej občianskej strany nezamestnaných a poškodených uviedla, že trvajú na vyplácaní sociálnej podpory a v dôchodkovom zabezpečení chcú zvýšiť štátne príspevky na dôchodky. Sú proti zvyšovaniu veku odchodu do dôchodku a dôchodkové pripoistenie.
*zg rč