BRATISLAVA. Päťkrát na úrad a dvakrát za importérom auta museli zájsť manželia Pilátovci, aby vybavili nový technický preukaz k vozidlu, pretože pri vypisovaní pôvodného úradník pochybil.
„Na chybu sa prišlo, keď som auto zaviezol do servisu, aby urobili technickú kontrolu. Po troch hodinách mi volali, príďte späť, máte zlý technický, pretože auto jazdí na benzín, no v papieroch je nafta,“ opisuje svoju skúsenosť Jaroslav Pilát, ktorý za vlády Ivety Radičovej pracoval na Úrade vlády, v minulosti sa podieľal aj na reforme verejnej správy.
Keď Piláta zo servisu poslali na obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Bratislave, začal sa kolotoč vybavovania.
„Manželke oznámili, nech príde o dva dni, lebo musia dokumenty vyhľadať v archíve.“
Smola u importéra
Byrokracia
Čo podstúpili pre cudzí omyl
- chybu v technickom preukaze zistili v servise, nemohli preto spraviť STK kontrolu,
- nový preukaz vybavovali tri razy na obvodnom úrade,
- dvakrát u importéra auta,
- dvakrát na dopravnom inšpektoráte.
O dva dni úradník priznal omyl. Pilátovcov vyslal za importérom áut značky Volvo, aby vystavil potvrdenie, že sa skutočne vyrába vozidlo s parametrami, aké vlastnia.
Vo firme práve nebol zodpovedný pracovník, doklad dostali až na druhý deň.
S papierom prišli na obvodný úrad, kde im vydali nový technický preukaz, ale ešte doň nezapísali majiteľa auta a evidenčné číslo.
Aby konečne v rukách držali kompletne vyplnený doklad, museli ísť na bratislavský dopravný inšpektorát na Kopčianskej ulici, ktorý má vyplnenie údajov na starosti. A tu nastal ďalší problém.
Inšpektorát vyžadoval od manželky kópiu technického preukazu a ďalších dokladov.
„Povedali jej, že ak sa chce voziť, má dôjsť so všetkým, čo potrebuje s dôvetkom, že sú úrad, nie kopírovacia služba,“ vraví Pilát.
Vrátila sa teda domov, obstarala si kópie a opäť zamierila na inšpektorát. Znova sa musela zaradiť do poradovníka, aby napokon preukaz získala.
„Chápem, že aj úradník sa môže pomýliť, ale očakával by som od štátu iný prístup,“ uzatvára Pilát.
Vyžadujú kolok za 12 eur
Bratislavská krajská polícia priznala, že ak úradník spraví chybu, občan nemá vybavenie nového dokladu zjednodušené.
Ak sa omylu dopustí obvodný úrad, občan musí podľa policajného hovorcu Františka Peczára zaplatiť aj 12-eurový kolok.
Nič sa neplatí v prípade pochybenia dopravného inšpektorátu.
Polícia podľa Peczára neeviduje, koľko preukazov museli pre chyby opraviť. Ministerstvo vnútra sľubuje, že občanov od byrokracie odbremení reformou ESO.

Beata
Balogová
