BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Tomáš Borec zváži, či štát neprikáže väzniciam, aby sociálnym pracovníkom nahlasovali, že prepúšťajú ľudí, ktorí si odpykali trest a vracajú sa k rodinám.
Bývalá šéfka úradu práce v Bratislave Ida Želinská v sobotňajšom rozhovore SME tvrdila, že opatrenie by mohlo zabrániť prípadom, akým bolo utýranie dievčatka v Bratislave.
Policajti minulý týždeň zistili, že dievča tri roky ležalo mŕtve v byte.
Jej otčima podozrievajú, že ju ubil na smrť krátko po návrate z väzenia. Sociálni pracovníci nedostatočne preverili varovania susedov, že otčim malú Luciu týra.
Kontrola väzňov
Ak by väznice každý týždeň podávali správy o prepúšťaných, sociálni pracovníci by podľa Želinskej vedeli, že takéto rodiny treba v krátkom čase skontrolovať, či sú v poriadku, a že si bývalý väzeň si nevybíja zlosť na deťoch.
Ministerstvo spravodlivosti reagovalo, že súčasná úprava pripúšťa oznamovaciu povinnosť iba pre poškodeného alebo svedka.
„V rámci komplexnej novelizácie trestných kódexov ministerstvo posúdi aj tento podnet,“ povedala hovorkyňa ministerstva Jana Zlatohlávková na otázku, či zavedú hlásenia o prepúšťaní väzňov sociálke.
Pomôže aj tabuľka
Želinská tvrdí, že ústredie práce by sa malo opýtať úradníkov, čo má zmeniť, aby sa podobné tragédie neopakovali.
Štát by mal podľa Želinskej vypracovať podrobný manuál, ako majú sociálni pracovníci postupovať pri podozreniach na domáce násilie, pretože mnohí si dnes nevedia s takýmito prípadmi poradiť.
Jedným z opatrení by podľa Želinskej mala byť excelovská tabuľka, kde by sa evidovali všetky podnety týkajúce sa možného týrania detí a cez ňu by sa kontrolovalo, ako sa s oznámeniami naložilo.
Sociálni pracovníci v prípade malej Lucie iba prišli k bytu a keď im nik neotváral, podnety susedov nechali tak, hoci sa mali obrátiť na políciu.
Ústredie práce sa k zavedeniu tabuľky nevyjadrovalo. Hovorca ústredia Peter Zeman povedal, že opatrenia, ktoré navrhnú vyplynú z celoslovenskej kontroly.
Politici za mŕtvym dieťaťom vidia aj úradníkov
Konkrétne zlyhania jednotlivých úradníkov, hovoria politici. Zákony kritizujú zriedka.
BRATISLAVA. Zákony zlepšiť vieme, ale prípady, akou bola smrť utýraného dievčatka v Bratislave, to zázračne nevyrieši. Politici skôr odkazujú na zodpovednosť úradníkov.
„Problém nespočíva v tom, že by v zákone bola nejaká veľká diera. Príčina je v nevšímavosti a lajdáckosti konkrétnych úradníkov,“ povedal Ľudovít Kaník, podpredseda parlamentného výboru pre sociálne veci za SDKÚ.
„Dnes nemám konkrétne riešenie, ale ten prípad je taký hrozný, že by sme mali urobiť všetko vrátane legislatívnych úprav, ktoré by zabránili, aby sa to opakovalo,“ povedal Ján Podmanický, šéf poslaneckého sociálneho výboru za Smer.
Ani podľa neho nové zákony nie sú zaručeným riešením, ale mohli by pomôcť. „V mnohých prípadoch zlyháva aplikácia zákona a aby sa to zlepšilo, často sa musia sprísniť,“ dodáva Podmanický.
Po prísnych trestoch volá aj Kaník. „Napraviť to treba tým, že sa vyvodia nekompromisné a tvrdé postihy,“ hovorí bývalý minister. Nadriadení majú podľa neho dozerať a dbať na to, aby sa podobná prax vylúčila.
Návrhy, ktoré dala bývalá šéfka úradu práce Ida Želinská ako napríklad excelovskú tabuľku na sledovanie prípadov, sú podľa Kaníka v právomoci vedúcich sociálnych úradov. „Je na ňom, ako manažuje svojich ľudí, ako vyhodnocujú podnety, ako s nimi pracujú.“
„Bolo by chybou, ak by sme si teraz začali hovoriť, že ak sa zmenia zákony, zrazu tu bude raj na zemi,“ dodáva Kaník.
Ďalší bývalý minister sociálnych vecí Jozef Mihál žiada širokú diskusiu. „Mali by sme si prejsť súčasný stav právnej ochrany detí.“
Zákony sa podľa neho určite dajú zlepšiť, ale aj on hovorí, že nevyriešia všetko. „V hre sú aj zlyhania jednotlivých úradníkov, určitá vyhorenosť či apatia.“
Michal Trško

Beata
Balogová
