BRATISLAVA. V rokoch 2006 až 2010 ovládali miliardové štátne majetky, teraz im už Smer takú dôveru neprejavil.
Miloslav Šebek bol štátnym tajomníkom ministerstva životného prostredia aj šéfom pozemkového fondu.
Teraz je len asistentom poslanca Mariána Záhumenského napriek tomu, že mal dobré zázemie vo vedení Smeru.
„Nemal by som na to čas. Mám firmu na obchod s inseminačnými dávkami a okrem toho tá firma vlastní ďalších päť firiem,“ odpovedal Šebek na otázku, prečo ho už Smer neoslovil.
Hoci funkcie má už viac ako stovka bývalých kandidátov na poslancov a desiatky ľudí si strana povolala zvnútra, funkciu nezískal nikto z vedenia Fondu národného majetku z prvej Ficovej vlády.
Nezvoliteľní
Na nezvoliteľných miestach kandidátky skončili aj bývalí členovia výkonného výboru FNM Vladimír Kocourek aj Vladimír Macášek. „Svoju osobu by som nechcel medializovať,“ povedal Kocourek.
Šéfom finančnej správy (bývalého daňového riaditeľstva) sa už nestane Igor Šulaj.
Miesto dostal manažér zo súkromného sektora František Imrecze. So Šulajom sa SME spojiť nepodarilo.
Smer vyššiu funkciu v štátnej správe neponúkol ani bývalému šéfovi úradov práce Jánovi Sihelskému.
Pomerne dobre zrejme obíde bývalý minister obrany a náš neskorší veľvyslanec pri NATO František Kašický.
Podľa informácií SME ho ministerstvo mieni stiahnuť a dostal ponuku na miesto veľvyslanca v Nórsku, kde momentálne ambasádora nemáme.
Kto o nomináciách rozhoduje?
Do Viedne ide za šéfku našich misií pri medzinárodných organizáciách bývalá štátna tajomníčka ministerstva zahraničia Oľga Algayerová.
Kde sa o takých nomináciách rozhoduje? „Ministrov a štátnych tajomníkov navrhuje predsedníctvo, ostatné funkcie užšie vedenie,“ povedala členka desaťčlenného vedenia Smeru Jana Laššáková.
Podpredseda strany Vladimír Maňka vraví, že návrhy rieši vedenie a prichádzajú aj z regiónov. Vo vedení však podľa neho nominácie do čela FNM nepreberali.

Beata
Balogová
