BRATISLAVA. Sociálni pracovníci ani polícia nezisťujú, kde skončila tehotná matka utýranej Lucie.
Televízia Markíza v piatok informovala, že 42ročná Alexandra po prepustení z cely neprišla na schôdzku so sociálkou.
Ponúkli jej bývanie
Žene, ktorá je krátko pred pôrodom, ponúkli podľa hovorcu ústredia práce Petra Zemana bývanie v krízových centrách v Bratislave aj mimo nej. „O ubytovanie neprejavila záujem.“
Do ružinovského bytu na Koceľovej ulici sa vrátiť nemôže, rodina ho užívala protiprávne.
Sociálka podľa Zemana kontaktovala políciu, že sa Alexandra u nich neukázala. Kde je, policajti nezisťujú.
„Naďalej je v role poškodenej,“ zdôvodnila bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.
Polícia minulý týždeň zistila, že matka a otčim tri roky ukrývali telo utýranej Lucie v byte. Otčim je vo väzbe.
Pediatri vedia byť ľahostajní
Mimovládne organizácie Asociácia krízových stredísk, centrum Slniečko a SocioFórum v pondelok upozornili, že štátne úrady nedostatočne pomáhajú týraným a zneužívaným deťom. Kritizovali aj detských lekárov.
Deti s modrinami a ranami na tele by podľa nich mali hlásiť sociálke, no pediatri sú väčšinou ľahostajní, vraví Mária Leitmanová z občianskeho združenia Náruč – Pomoc deťom v kríze v Žiline.
S manželom Ivanom sa venuje týraným a zneužívaným deťom vyše 15 rokov.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pediatri podozrenia na domáce násilie oznamujú.
„Ministerstvo nemá vedomosť, že to lekári nedodržiavajú. Nemáme ani hlásené podobné prípady na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ reagovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Dievčatko nikomu nechýbalo
Ani v Luciinom prípade nemusel podľa Čižmárikovej pediater zlyhať. Matka nemusela dievča u lekára prihlásiť a žiadnemu tak nechýbalo, keď s ním nechodila na povinné očkovania a prehliadky. Dnes by mala Lucia osem rokov.
„Ak rodič dieťa u pediatra nenahlási, stráca sa v systéme, nik to nerieši,“ vraví šéfka sekcie pediatrov Slovenskej lekárskej komory Katarína Šimovičová.
Inak lekári podľa nej oznamujú úradu verejného zdravotníctva rodičov, ktorí s deťmi neprídu na povinné očkovania.
Polícia podľa Leitmanovej sociálke neraz vyčíta, že domáce násilie nerieši v zárodku, sociálka sa sťažuje na políciu, že nebýva oporou pri vyšetrovaní násilníkov, a súdy zas poukazujú na nekvalifikované podania.
Ministerstvo práce nezverejnilo, aké opatrenia navrhne. V roku 2010 štát evidoval 345 týraných, zneužívaných a zanedbávaných detí, asociácia odhaduje, že ich je v skutočnosti 24tisíc.

Beata
Balogová
