BRATISLAVA. Majiteľ bratislavského bytu, v ktorom sa údajne stretával spoločník finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s politikmi, už pred vyše rokom napadol na Ústavnom súde odpočúvanie bytu tajnou službou.
Práve vďaka odpočúvaniu mal byť zostavený spis Gorila, ktorý sa koncom minulého roka objavil na internete.
Zoltán Varga, ktorý s Pentou spolupracoval, tvrdí, že išlo o protiprávny zásah do jeho práv. Bráni sa proti rozhodnutiam bratislavského krajského súdu, ktorý odpočúvanie Slovenskej informačnej službe povolil.
Upozornil na to týždenník Trend, podľa ktorého ak by ústavní sudcovia dali Vargovi za pravdu, zmarí to celé vyšetrovanie kauzy Gorila.
K množstvu prekážok v prípade Gorila pribudla ďalšia. Nerobí však situáciu oveľa horšou, než bola aj doteraz, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Nevidia v tom koniec
Súčasný ani bývalý minister vnútra si nemyslia, že by pozitívne stanovisko ústavných sudcov zmarilo vyšetrovanie.
„Otázka, ktorá súvisí s odpočúvaním, je pre nás irelevantná,“ hovorí Robert Kaliňák zo Smeru. Podstatnejšie sú čiastkové línie, po ktorých vyšetrovací tím ide.
Aj jeho predchodca Daniel Lipšic z Novej väčšiny je presvedčený, že vyšetrovanie sa bude opierať o iné dôkazy, ktoré bude ťažké spochybniť. Odpočúvania neboli nikdy oficiálne označené ako kľúčový dôkaz.
Spis opisuje stretnutia finančníka s politikmi, s ktorými dohaduje viaceré privatizácie a úplatky. Pre vyšetrovací tím môžu byť odpočúvania irelevantné. Gorilu môže vnímať ako anonymný dokument, ktorý sa snaží po častiach overiť.
Vargova sťažnosť vraj nemá na prácu tímu žiadny vplyv. Čo sa zmení po rozhodnutí ústavných sudcov, hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová nepovedala. „Sú to špekulácie, ktoré polícia nekomentuje.“ Podobne odpovedal aj Úrad špeciálnej prokuratúry.
Napádajú dôveryhodnosť
Varga ani jeho právny zástupca Martin Škubla sa k sťažnosti nechcú vyjadrovať, kým o nej nebude rozhodnuté. Napriek tomu však Škubla pripustil, že „verdikt Ústavného súdu, ktorý označí súhlasy krajského súhlasu za protizákonné, významne spochybní celkovú dôveryhodnosť internetového spisu Gorila“.
Kladné rozhodnutie podľa neho trestnej veci skôr pomôže, lebo sa vyšetrovanie a verejná diskusia prestanú viesť spôsobom, či niekto chodil, alebo nechodil do bytu, ale či dochádzalo k páchaniu údajnej ekonomickej trestnej činnosti.
Voči Gorile sa aktéri kauzy bránia aj na okresnom súde. Haščák spočiatku dosiahol aj zákaz publikovania knihy Toma Nicholsona, ktorý zrušil krajský súd. Z knihy o Gorile sa stal bestseller.

Beata
Balogová
