BRATISLAVA. Aktivisti iniciatívy Nie je nám to jedno vyzvali prezidenta Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal dvojicu zákonov z dielne rezortu školstva.
Zákony o odbornom vzdelávaní a o financovaní škôl a školských zariadení môžu totiž podľa nich vytvoriť stav, kedy budú niektorí občania znevýhodňovaní.
"Schválením týchto zákonov sa otvorila cesta k likvidácii súkromných a cirkevných a aj niektorých "nepohodlných" verejných škôl a školských zariadení. Samosprávy ako zriaďovatelia vlastných škôl a školských zariadení sa dostali do absolútne nadradeného postavenia voči neštátnym zriaďovateľom a budú v rozsiahlom konflikte záujmov rozhodovať o bytí a nebytí škôl a školských zariadení, ktoré zriaďujú neštátni zriaďovatelia," tvrdia aktivisti, ktorí v minulosti neúspešne apelovali aj na poslancov, aby tieto zmeny nepodporili.
Namietajú pritom najmä tie ustanovenia, na základe ktorých sa mení mechanizmus stanovenia počtu tried prvých ročníkov stredných škôl, ktoré sú financované normatívom z rezortu školstva. Po novom má tento počet určovať samosprávny kraj vo všeobecne záväznom nariadení. Prekáža im však napríklad aj zmena spôsobu financovania centier voľného času.
Argumenty aktivistov sú pritom podobné ako tie, s ktorými sa na prezidenta obrátili aj predstavitelia opozície.
Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer) však obavy nie sú namieste a samosprávy nebudú svojvoľne rušiť triedy.
"Nemôže sa to stať, lebo sú stanovené kvalitatívne kritériá a rozhodovať o tom budú nielen poslanci v zastupiteľstvách, ale aj zástupcovia cirkevných a súkromných škôl v komisiách," podotkol už minulý týždeň minister.
Na jeho stranu sa postavili aj zamestnávateľské zväzy, ktoré sú zastúpené v Rade vlády pre odborné vzdelávanie a prípravu.
"Základnými piliermi novej transformácie odborného vzdelávania a prípravy sú definovanie potrieb trhu práce a nastavenie výkonov škôl pre tieto potreby na úrovni regionálnych samospráv," píše sa v stanovisku zamestnávateľských zväzov, ktorú TASR poskytol Dušan Koblišek zo Zväzu automobilového priemyslu.
Zamestnávatelia si od novely sľubujú, že zastupiteľstvá budú rozhodovať o prvých ročníkoch v súlade s regionálnou stratégiou výchovy a vzdelávania a na základe analýz a prognóz trhu práce v regióne.
"Účasť zástupcov súkromných a cirkevných škôl v Krajských radách pre odborné vzdelávanie a prípravu, má zabezpečiť objektivitu rozhodnutí. V prípade sporných rozhodnutí dáva novela možnosť dať takéto rozhodnutie preskúmať Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR a minister môže vykonať nápravné opatrenie," bránia novelu zamestnávateľské zväzy.
Dôležité podľa nich je aj to, aby predmetnou novelou transformácia v školskom systéme neskončila.
Pokračovať podľa nich treba zmenou systému financovania vzdelávania. To by malo byť založené na uplatniteľnosti absolventov a na podmienkach pre prípravu v jednotlivých odboroch.