Rodičom, ktorí sa na Britských ostrovoch dostanú do konfliktu so sociálnymi úradmi, by mala pomôcť nová webová stránka.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:30 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Veľkej Británii hrozí, že svoj systém sociálnej starostlivosti o deti bude vysvetľovať komisárovi Rady Európy pre ľudské práva Nilsovi Muižnieksovi.
Závisieť to bude od toho, ako sa postaví k listu, ktorý mu v týchto dňoch príde zo Slovenska.
Poslanci Lucia Nicholsonová (SaS), Radoslav Procházka (KDH), ombudsmanka Jana Dubovcová, ale aj europoslankyňa Smeru Monika Flašíková-Beňová ho žiadajú, aby prešetril nútené adopcie, ktoré sa dotkli aj slovenských rodín vo Veľkej Británii.
Nejde pritom len o medializovaný prípad Ivany Boórovej, ktorá takmer prišla o dvoch synov. Britské súdy rozhodli o ich adopcii, hoci ich stará matka mala záujem sa o nich starať na Slovensku.
Môže presadiť zmenu
Komisár môže prípady vyšetrovať. Ak zistí, že niečo nie je v britskej legislatíve alebo v postupe sociálnych úradov v poriadku, môže žiadať zmenu.
Stalo sa to napríklad v prípade nútených sterilizácií rómskych žien na Slovensku.
Po zásahu úradu došlo k náprave nášho zákona ešte skôr, ako sa Rómky domohli odškodnenia na Európskom súde pre ľudské práva.
„Verím, že komisár využije všetky svoje kompetencie a pochopí, aká vážna je situácia,“ vraví Nicholsonová.
Súčasťou listu pre Muižnieksa bude aj zoznam detí, ktoré sa mali dostať do adoptívnych rodín za pochybných okolností.
Mená zbiera britský poslanec, liberálny demokrat John Hemming, ktorý sa snaží aj o zmenu zákona. Poslanec oceňuje aktivitu Slovákov.
„Ostatné vlády o probléme vedia cez svoje ambasády, ale v tejto chvíli odmietajú čokoľvek urobiť.“ Pripomenul, že na Britských ostrovoch sa nemôže hovoriť o konkrétnych prípadoch.
Rozhodovanie súdov je utajované z dôvodu ochrany detí, za vyzradenie informácií hrozí väzenie. Hemming odhaduje, že ročne je pochybne adoptovaných tisíc detí.
Pomôcť má web
List komisárovi však nie je jedinou reakciou na prípady z Veľkej Británie.
Pod Nicholsonovej patronátom má vzniknúť internetová stránka Deti v sieti s návodom pre ľudí, ktorí sa dostanú do problémov s britskými sociálnymi úradmi.
Na stránke spolupracuje poslankyňa so Slovákom žijúcim v Škótsku, s ktorým by do troch týždňov chceli rozdistribuovať na Britských ostrovoch aj letáky s podobným obsahom, ako bude na webe.
Nicholsonová verí, že sa jej podarí dohodnúť s britským ministerstvom práce, aby im pomohli ich odoslať do každého sociálneho úradu.
„Ak sa tak nestane, postaráme sa o distribúciu po vlastnej línii.“
Zvažuje, že by boli aj v rómčine, pretože Rómovia zo Slovenska, ale aj z Česka, ktorí žijú v Británii, sa s týmto problémom často stretávajú. Súčasťou by mali byť aj rady, ako konfliktom s úradmi predísť.
Zapája sa aj Kiska
Ďalšiu pomoc prisľúbil aj možný kandidát na prezidenta, zakladateľ Dobrého anjela Andrej Kiska.
Chce finančne zabezpečiť renomované právnické kancelárie, ktoré by ľuďom v núdzi pomohli. Koľko by ho to stálo, zatiaľ nehovorí.
„Všetko je ešte príliš čerstvé,“ vraví Kiska, ktorý má zatiaľ len zoznam vytypovaných advokátov.

Beata
Balogová
