Firma Emed utlmí investície do prieskumu. Kým nebude môcť ťažiť zlato pri Detve, nebude pokračovať v ďalších projektoch.
BANSKÁ ŠTIAVNICA . Ťažobná spoločnosť EMED Slovakia ohlásila, že utlmí investície do prieskumu všetkých perspektívnych lokalít na Slovensku a počká si na vývoj schvaľovania ťažby zlata na Bielom Vrchu pri Detve.
Generálny riaditeľ firmy Marián Urban vyhlásil, že až podľa výsledku sa rozhodnú, či budú vôbec ďalej investovať do prieskumov na Slovensku.
EMED skúma vrátane Detvy šesť lokalít, kde hľadajú ložiská kovov, najmä zlata a striebra.
„Musíme počkať na výsledky schvaľovania na Bielom Vrchu. Ako zodpovední spravovatelia peňazí akcionárov, sa nemôžeme púšťať do masívnych investícií v neistom prostredí. Podľa toho ako sa situácia bude vyvíjať, zvážime, či vôbec ďalej investovať do prieskumov v ostatných lokalitách,“ povedal Urban.
Investovali už desať miliónov
EMED doteraz investoval na Slovensku do prieskumov okolo desať miliónov eur. Najďalej je s projektom ťažby zlata na Bielom Vrchu pri Detve, kde banský úrad schvaľuje vytýčenie dobývacieho priestoru.
Podľa momentálne platnej legislatívy však nemôžu začať ťažiť bez súhlasu dotknutých samospráv. Detva, Dúbravy a Očová ťažbu odmietajú.
Riaditeľ centrály EMED Mining, Austrálčan Aristidis Anagnostaras-Adams, nedávno potvrdil, že ak nezískajú kladné stanoviská, nebudú pokračovať v prieskumoch.
Časť geológov už odišla údajne zo Slovenska a pracujú na iných projektoch vo svete.
EMED Slovakia pred niekoľkými dňami oznámil, že prvé tri prieskumné vrty v lokalite Banská Štiavnica, kde sa v minulosti už ťažilo, majú veľký potenciál na objavenie ložísk striebra a zlata.
Odhadujú, že niektoré bohaté žily môžu mať pomer striebra k zlatu 1:1, iné 1:10 až 1:100.
Urban pripustil, že je to zatiaľ iba indícia, ktorá si vyžaduje ďalší prieskum. Napríklad na Bielom Vrchu urobili 40 vrtov, kým prieskumy potvrdili, že ložisko má dostatok ekonomicky vyťažiteľného zlata.
Pokračovať v investíciách budú až keď budú známe výsledky schvaľovania z Detvy.
Ložiská vraj vyzerajú nádejne
Prieskumná lokalita v Banskej Štiavnici má vyše 13 štvorcových kilometrov.
V minulosti tam už ťažili striebro aj zlato. Počas celej baníckej éry baníci vyťažili v rudnom regióne približne vyše 74 ton zlata a 3 720 ton striebra.
Útlm čaká aj ďalšie prieskumné lokality EMED-u, ako sú Hodruša Hámre, Prochot, Veľké Pole a Vepor.
„Všetky sú záujmovými oblasťami a vyzerajú nádejne, inak by sme ich nedržali. Pôvodne sme mali okolo 15 prieskumných území na Slovensku, ale zostali už len tieto. S investíciami počkáme. Možno na budúci rok,“ dodal Urban.
Bohatosť slovenských ložísk potvrdil podpredseda dozornej rady EMED Slovakia Demetrios Constantinides.
Tvrdí, že slovenská ťažobná spoločnosť sa môže stať vďaka svojej matke a vývoja cien zlata jedným z vedúcich európskych producentov.

Beata
Balogová
