BRATISLAVA. Z vraždy mafiána Romana Deáka po trinástich rokoch polícia obvinila piatich ľudí. Informáciu priniesol portál cas.sk.
Policjati v utorok urobili raziu v bratislavskej Denvínskej Novej Vsi a v dedine Rovinka v okrese Senec a zadržali troch mužov - Martina Kováča (42), Ivana Cuppera (47) a Jurija Fejera (39), ktorých obvinili z Deákovej vraždy.
Ďaľší dvaja obvinení Róbert Lališ (48) - Kýbel a Martin Bihári (38) alias Rus sú na úteku. Súdy na nich vydali zatykače pre iné trestné činy.
Lališa policajti nevedia nájsť a potrebujú ho vypočuť, pretože je obvinený zo založenia zločineckej skupiny.
Biháriho vo februári odsúdil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku na trest odňatia slobody v dĺžke 24 rokov v neprítomnosti.
Kontroverzného podnikateľa Romana Deáka zastrelili 20. októbra 1999 v bratislavskej Dúbravke 19 ranami zo samopalu a pištolí kalibru 7,65 a 9 mm Luger, keď išiel k svojmu luxusnému Mercedesu ML430. Strely ho zasiahli do hrudníka a tváre.
Deákova činnosť bola rozsiahla - archívny článok SME
Roman Deák bol podľa zistení denníka SME zapletený do viacerých sporných obchodov.
Patrí k nim aj známa finančná kauza, na základe ktorej bol ešte počas druhej Mečiarovej vlády odvolaný z funkcie šéfa Krajskej prokuratúry v Bratislave Jaroslav Mojto. Podstata tohto prípadu spočívala vo finančných podvodoch v rámci zúčtovávania medzi tzv. starým a novým blokom v obchodoch prebiehajúcich medzi Slovenskom a Českom po rozpade federálneho štátu.
Skupina osôb, ktorú z pozadia na slovenskej strane riadil Deák, takto získala okolo 60 miliónov korún. Orgánom činným v trestnom konaní sa síce podarilo zablokovať konto, na ktorom boli tieto peniaze uložené, avšak bývalý krajský prokurátor Mojto v rozpore so zákonom vydal povolenie na jeho odblokovanie.
Občan Českej republiky Novotný, vedúci skupiny osôb podieľajúcich sa na týchto podvodoch z českej strany, zahynul pri dopravnej nehode. Podiel z tohto nelegálneho obchodu pripadajúci Novotnému a jeho spoločníkom im nebol vyplatený.
Podľa informácií denníka SME si väčšinu nelegálne odblokovaných peňazí ponechal Deák a jeho spoločníci. Na začiatku deväťdesiatych rokov vlastnil Deák v Bratislave predajne lahôdok. Objekty lahôdok na Šancovej a Krížnej ulici sa stali terčami bombových útokov.
Deák mal okrem iného napäté vzťahy aj s nedávno zavraždeným bossom podsvetia, podnikateľom a diplomatom Petrom Steinhübelom.
pt

Beata
Balogová
