Ďakujeme za snahu, ale súdy by nám nepomohli, odkazujú ombudsmanke sestry.
BRATISLAVA. Podávajte žaloby na zdravotnícke zariadenia, radí ombudsmanka Jana Dubovcová zdravotným sestrám, ktoré ich nadriadení prinútili podpisovať rozdelenie pracovných úväzkov. V zdravotníckych zariadeniach sa to dialo po zvýšení ich minimálnych miezd.
Radu dala ombudsmanka v stredu po tom, ako jej úrad verejného ochrancu práv preskúmal pätnásť podnetov od zdravotníkov. Mnohé podali práve sestry.
Proti nátlaku žalobou
Pokiaľ sestrám úväzok rozdelili pod „nátlakom alebo v tiesni, tak by to mohlo byť predmetom súdneho konania,“ tvrdí Dubovcová.
Platy
Boj sestier
- v máji 2011 odovzdali sestry petíciu aj za vyššie platy, ktorú podpísalo 243tisíc ľudí;
- vo februári 2012, už po páde vlády, poslanci sestrám jednohlasne zvýšili zákonom minimálnu mzdu na 640 eur. Najskúsenejšie sestry mali dostať najmenej 928 eur,
- zákon začal platiť 1. apríla 2012;
- v júli Ústavný súd pozastavil jeho účinnosť.
„Ak sa sestry, ktoré majú pocit, že došlo individuálne k porušeniu ich práv, neobrátili na súdy, tak nemáme možnosť im naším prieskumom pomôcť.“
Ombudsmanka považuje za „reálne“, že sa sestry „na pracoviskách cítili v tiesni“.
Tieto praktiky sa podľa nej nediali v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.
Výsledky vyšetrovania podnetov predloží ombudsmanka v priebehu niekoľkých týždňov vláde a parlamentu už aj s navrhovanými riešeniami. Bližšie ich nešpecifikovala.
Nadlho a neisto
„Sestry sme vyzývali dlhodobo a mnohé nad týmto mávli rukou, lebo vedia, že spor sa určite nevyrieši zo dňa na deň a z hodiny na hodinu,“ reaguje na radu ombudsmanky Mária Lévyová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.
„Verím, že pani ombudsmanka sa snažila, rozuzlenie gordického uzla nám to však neprinieslo,“ dodala.
Sestra: Nie som handra
„Nikto by s tým neuspel,“ reaguje na návrh podať žalobu na zamestnávateľa sestra Lenka zo stredného Slovenska.
Sestra Lenka pracovala v Domove sociálnych služieb v Banskobystrickom kraji, ktorého zriaďovateľom je župa.
Keď 1. apríla tohto roka začal platiť zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier, museli prejsť sestry v zariadeniach banskobystrickej župy na štvrtinový úväzok sestry. Zvyšné tri štvrtiny mali byť asistentkami.
„Keď som povedala, že to nepodpíšem, bola som bombardovaná telefonátmi,“ spomína Lenka. „Povedali mi, že ak to nepodpíšem, budem nezamestnaná.“ Stredoslovenka nakoniec rozdelenie úväzku podpísala. Priznala, že to považovala za osobnú profesionálnu potupu.
Napokon však napísala o praktikách na blogu SME. „Zlizla som si to,“ hovorí o reakcii župy na blog. Preložili ju do iného zariadenia. Dala teda výpoveď. „Nie som handra, aby so mnou niekto vytieral podlahu,“ hovorí.
Dnes je už prijatá do iného zdravotníckeho zariadenia, kde bude robiť sestru na plný úväzok a bude mať vyšší plat ako doteraz.

Beata
Balogová
