SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
DOPLNENÉ 2. 10.

Firma ponúka tisíce za prácu z domu. Podobá sa na pyramídu

Predajca katalógovej inzercie sľubuje obrovské zárobky. Najprv musíte zaplatiť licenčný poplatok.

Vrchol pyramídy zarába slušné peniaze.Vrchol pyramídy zarába slušné peniaze. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – FOTOLIA)

Firma ponúka licenciu za tisícku a tisíce za prácu z domu. Desiatky bývalých pracovníkov sa cítia podvedení.

BRATISLAVA. Za licenciu v hodnote 1060 eur ponúka firma s názvom Katalóg obchodu a služieb prácu asistenta manažéra za tisíceurovú výplatu mesačne. Zháňať by mali inzerciu do riadkového katalógu.

Záujemcov sú desiatky. Mnohí sa za pár týždňov cítia podvedení a hovoria o pyramídovej hre. Firma to odmieta, legálne funguje už roky.

Čakanie na šéfov

info
Fakty
Naleteli už tisíce
 • Pyramídová hra je dlhodobo neudržateľný systém, ktorý za vstupný poplatok sľubuje podiel z náboru ďalších ľudí. Ak by mal každý desiatich, už na trinástom stupni by počet účastníkov pyramídy prevýšil počet ľudí na zemi.
 • Viaceré dôkazy podľa encyklopédie Britannica hovoria, že podobné finančné schémy fungovali už v sedemnástom storočí.
 • Názov Ponziho schéma dostal podvod podľa Carla Ponziho, talianskeho imigranta v USA. Po prvej svetovej vylákal od 40­tisíc investorov 15 miliónov dolárov. Investor kryje nereálne vysoké výnosy z vkladov ďalších prispievateľov.
 • Základným znakom dnešných typov pyramídovej hry je, že predávané tovary majú veľmi malú či žiadnu hodnotu, alebo ich špekulanti predávajú za výrazne vyššie ceny ako sú na trhu.
 • Už v socialistickom Československu špekulanti rozbiehali takzvané lietadlo, do ktorého nastupovali stále ďalší pasažieri. Po roku 1989 sa pyramídové schémy rozbehli naplno.
 • Predávali napríklad brožúry, pásky, cédečka, mince či kurzy. Objavili sa aj schémy, pri ktorých sa zakladateľ zaviazal odkupovať vychované zvieratá za nadhodnotenú cenu.
 • V 90. rokoch po skrachovaní viacerých pyramídových fondov v Albánsku padla vláda a krajina sa ocitla na pokraji občianskej vojny. Poškodených bolo viac než milión ľudí. Upokojenie prišlo až po zásahu európskych jednotiek.
 • U nás je už viac ako desať rokov skupina nespokojných klientov po nebankových subjektoch ako BMG Invest, Horizont. Sľubovali nereálne výnosy, išlo však skôr o zlú investíciu.

Keď rozvedená matka s dieťaťom stlačila zvonček firmy, otvorila jej usmiata blondína. Na pár minút ju posadili do zatuchnutej kuchynky – čakanie naznačí, že šéfovia sú zaneprázdnení. Nezamestnaná matka prišla na konkurz po ročnej práceneschopnosti s vážnou zlomeninou ruky.

Po chvíli sa dočkala stretnutia a s ním aj prísľubu drahého auta a luxusného bývania za pár hodín práce denne. O nutnosti kúpiť si licenciu sa dozvedela až na záver.

Firma vydáva tlačený katalóg, prevádzkuje jeden zo stoviek malých webových zoznamov firiem. Internet je zaplavený inzerátmi, v ktorých hľadá ľudí bez kvalifikácie. Tvrdí, že prácou pre nich si zarobia tisícku mesačne. O platenej licencii mlčia.

V skutočnosti sa pracovníci viac ako firmám venujú zháňaniu nových duší.

„Počas pár stretnutí ma dokázali namotať a rýchlo nás bolo asi šesť,“ spomína mamička Martina z Malaciek.

Zaplatiť za licenciu sa jej napokon zdalo normálne, veď do podnikania treba investovať.

Dnes sa cíti podvedená. Nedali jej ani euro, vložené peniaze jej ani desiatkam ďalších nevrátili.

Vzdušné tisíce

Záujemcov je vo firme stále dosť, v utorok popoludní tam boli štyria. Šéf pobočky kreslil na papier schémy, že ako učiteľ zarábate 550 eur, skutoční podnikatelia však berú 1500.

„Začmára list papiera, z ktorého by ste mali pochopiť svoj plat, ale ani po tridsiatich minútach nie ste v obraze,“ spomína Mária Vašková. Za každého nového klienta jej sľúbili 495 eur. Všetko dopadlo inak.

Šéfovia sa ponúkli, že pohovory s nováčikmi urobia za nich. Martina ani Mária tak ani netušili, koľkí si kúpili licenciu. Po pár týždňoch im prestali vo firme odpovedať na maily, nedvíhali telefón.

Firma tvrdí, že nič zlé nerobí. Na katalógu a systéme zliav pre partnerov vraj zarába 15 šéfov dva a pol tisíca mesačne, desiatky či stovky ďalších podľa zásluhy. „Všetko podľa toho, ako sa im chce zdvihnúť zadok,“ hovorí šéf pobočky českej firmy Břetislav Kříčka.

Množstvo zlých ohlasov na internete je vraj dielom pár závistlivcov, ktorí im chcú zle. Ako obeť sa cíti on. Hoci už na firmu pár ľudí poslalo aj políciu, všetko je legálne.

Advokát Vladimír Šárnik, zmluvu, ktorú ľudia podpisujú, považuje za mimoriadne neprehľadnú s nejasným predmetom jej plnenia s výnimkou presne formulovanej povinnosti „zamestnanca“ zaplatiť poplatok.

Kolotoč firiem

Firma sídli v radovom dome neďaleko nákupného centra v bratislavskom Novom Meste. Na rovnakej adrese mala kanceláriu aj podobná firma Family G, neskôr aj Česko-Slovenská obchodná spoločnosť, ktorá sa nedá ani nájsť v obchodnom registri. Menia sa aj na zmluvách.

Vyznať sa v kolotoči zanikajúcich firiem sa dá ťažko, na trhu sú vraj asi 14 rokov. Všetko je napojené na českú firmu FG Reality.

„Príjmy z webového katalógu by uživili maximálne jedného až dvoch ľudí. Určite nie desiatky či stovky,“ hovorí Ľubomír Jochim, šéf webových projektov sme.sk.

Návštevnosť Kříčkovho katalógu je taká malá, že sa bežnými nástrojmi zmerať ani nedá a produkty na ňom ponúka len pár podnikateľov. Podľa Kříčka sa to zmení, keď nájdu dosť šikovných ľudí. Otázky o pyramíde či multilevel marketingu odmieta.

ico

Na podozrivom marketingu sa zarába roky

Zarábať na členstve v exkluzívnom klube zákazníkov internetového obchodu u nás nie je novinkou. Zakladatelia zarobili na skrachovaných projektoch milióny.

BRATISLAVA. Americký Amway alebo žilinský G­-Profit. Za dvadsať rokov od revolúcie sa u nás vystriedalo viac multilevel marketingových firiem s jasnými znakmi pyramídových hier.

Špekulanti vždy prídu s variáciou základnej schémy, v ktorej okrem predaja výrobkov a rôznych výhod lákajú aj na veľké zisky za rozširovanie zákazníckej siete.

Kúpite si licenciu, zaradia vás do pyramídy, využívate zľavy u partnerov a pod seba si zháňate ďalších ľudí.

Z ich licencií vám tečú peniaze. Zástupcovia firmy vždy tvrdia, že takto sa vyhnú drahej reklame a tovar núkajú známi svojim známym. Po pár mesiacoch či rokoch sa trh nasýti, ďalšie licencie už nik nechce a firma skončí.

Veľké sľuby

Systém, keď sa priamo z vkladov vyplácajú starší členovia a firma sa tvári ako zázračný investorský guru, sa volá po talianskom emigrantovi Ponziho schéma.

Americká sieť Amway u nás ponúka elektroniku či výživové doplnky od 90. rokov. Na webe stále ponúkajú možnosť začať vlastné podnikanie.

„Nechcel by si mať príjem 20-tisíc denne? A čo tak za hodinu,“ hovoril redaktorovi SME v roku 2005 jeden z členov siete G-­Profit. Na vstup do siete lákali školení manažéri v drahých reštauráciách. Na jednoduché otázky o ročnom obrate alebo počte členov neodpovedali.

Veľmi drahý G-­Profit

„Nepripadám si oklamaný, len hlúpy. Mal som sa rozhodnúť lepšie, mám dosť rokov,“ hovorí Matej Španiheľ, jeden z členov najnižšieho levelu v G­Profite.

Za členskú kartu firma pýtala od 10­ do 70-tisíc korún. V čase rozmachu mohli jej majitelia vyzbierať od dvetisícdvesto ľudí najmä na západnom Slovensku asi 75 miliónov korún.

Členom siete okrem ziskov z náboru členov ponúkali zľavy v internetovom obchode s potravinami. „Bolo to nevýhodné, ceny boli vyššie ako v klasických obchodoch,“ spomína Španiheľ. Do G­Profitu ho priviedli kamaráti.

Za kúpené členstvo si so zľavou kúpil aspoň dovolenku. Investoval ešte aj do najrôznejších školení, firma ho pripravila minimálne o 25-tisíc korún.

České úrady v minulosti zakázali systém Eurolight, ktorý podobne ako G-Profit ponúkal za vstupné poplatky lacnejší tovar.

Michal Trško

ico

Stanovisko advokáta Vladimíra Šárnika

Ak by došlo k úmyselnému uvedeniu do omylu s cieľom získať majetkový prospech, išlo by o trestný čin podvodu.

Slovenská realita je však taká, že tzv. mäkké podvody sa vôbec nevyšetrujú, ale sa označia za obchodnoprávny alebo občianskoprávny vzťah, čo podľa mylných predstáv orgánov činných v trestnom konaní vylučuje trestnosť.

V dôsledku takéhoto prístupu je Slovensko eldorádom podnikavcov každého druhu, počínajúc webovými portálmi s banálnym obsahom a dobre skrytým poplatkom, cez katalógové firmy vyzývajúce na aktualizáciu údajov v neexistujúcom katalógu až po úžernícke nebankovky pripravujúce rozumovo slabších o byty v hodnote mnohonásobku pôžičky.

ico

Stanovisko firmy Amway

Firma Amway Slovensko zahájila svoju činnosť v roku 1994. V súčasnej dobe predáva na Slovensku viac než 450 výrobkov, najmä pre každodennú potrebu, ako je kozmetika, doplnky výživy, výrobky starostlivosti o domácnosť, starostlivosti o bielizeň a ďalší sortiment výrobkov.

Firma na Slovensku nikdy nepredávala elektroniku. Výrobky sú predávané prostredníctvom nezávislých predajcov - distribútorov. Odmeňovací systém je založený na princípe viacúrovňového marketingu (MLM marketingu), kde sú odmeny predajcov postavené výhradne na predaji konkrétnych výrobkov.

Registrácia v podobe štartovacej súpravy stojí 50, 21 EUR vr. DPH a je možné ju vrátiť do 180 dní od dátumu registrácie. Odmena sa nevypláca za získanie nového obchodného partnera alebo predajcu. Obchodní model Amway je plne legitímny a nie je pyramídovou hrou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Od Česka až po Jadran
 5. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 7. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 11 071
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 7 518
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 205
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 877
 5. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 4 614
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 990
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 588
 8. Od Česka až po Jadran 3 312
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 571
 10. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 468
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Malebnou cestou Alojza Medňanského s Barbarou Rusnákovou.


21. júl
Premiér Eduard Heger.

Hlasovanie v parlamente prebehne v nedeľu.


10 h
Miroslav Kocúr.

Klérus bráni sám seba a priťahuje len sebe podobných.


21. júl
Milan Lasica počas klaňačky na svojom poslednom koncerte so súborom Bratislava Hot Serenaders 18. júla 2021 v Štúdiu L+S.

Teraz by som bol rád, keby sme o Milanovi Lasicovi spolu mlčali, hovorí.


23. júl

Neprehliadnite tiež

Emeritný arcibiskup Alojz Tkáč.

Zákaz trval sedem rokov, veriacim však slúžil tajne.


5 h
Niektoré búrky sú fotogenické, no spúšť po nich býva veľká.

V detstve sa búrok bál, teraz ich skúma.


5 h
Premiér Eduard Heger.

Hlasovanie v parlamente prebehne v nedeľu.


10 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Konzílium odborníkov varuje pred delta variantom.


TASR 11 h