SME

Firma ponúka tisíce za prácu z domu. Podobá sa na pyramídu

Predajca katalógovej inzercie sľubuje obrovské zárobky. Najprv musíte zaplatiť licenčný poplatok.

Vrchol pyramídy zarába slušné peniaze.Vrchol pyramídy zarába slušné peniaze. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – FOTOLIA)

Firma ponúka licenciu za tisícku a tisíce za prácu z domu. Desiatky bývalých pracovníkov sa cítia podvedení.

BRATISLAVA. Za licenciu v hodnote 1060 eur ponúka firma s názvom Katalóg obchodu a služieb prácu asistenta manažéra za tisíceurovú výplatu mesačne. Zháňať by mali inzerciu do riadkového katalógu.

Záujemcov sú desiatky. Mnohí sa za pár týždňov cítia podvedení a hovoria o pyramídovej hre. Firma to odmieta, legálne funguje už roky.

Čakanie na šéfov

Fakty

Naleteli už tisíce

  • Pyramídová hra je dlhodobo neudržateľný systém, ktorý za vstupný poplatok sľubuje podiel z náboru ďalších ľudí. Ak by mal každý desiatich, už na trinástom stupni by počet účastníkov pyramídy prevýšil počet ľudí na zemi.

  • Viaceré dôkazy podľa encyklopédie Britannica hovoria, že podobné finančné schémy fungovali už v sedemnástom storočí.

  • Názov Ponziho schéma dostal podvod podľa Carla Ponziho, talianskeho imigranta v USA. Po prvej svetovej vylákal od 40­tisíc investorov 15 miliónov dolárov. Investor kryje nereálne vysoké výnosy z vkladov ďalších prispievateľov.

  • Základným znakom dnešných typov pyramídovej hry je, že predávané tovary majú veľmi malú či žiadnu hodnotu, alebo ich špekulanti predávajú za výrazne vyššie ceny ako sú na trhu.

  • Už v socialistickom Československu špekulanti rozbiehali takzvané lietadlo, do ktorého nastupovali stále ďalší pasažieri. Po roku 1989 sa pyramídové schémy rozbehli naplno.

  • Predávali napríklad brožúry, pásky, cédečka, mince či kurzy. Objavili sa aj schémy, pri ktorých sa zakladateľ zaviazal odkupovať vychované zvieratá za nadhodnotenú cenu.

  • V 90. rokoch po skrachovaní viacerých pyramídových fondov v Albánsku padla vláda a krajina sa ocitla na pokraji občianskej vojny. Poškodených bolo viac než milión ľudí. Upokojenie prišlo až po zásahu európskych jednotiek.

  • U nás je už viac ako desať rokov skupina nespokojných klientov po nebankových subjektoch ako BMG Invest, Horizont. Sľubovali nereálne výnosy, išlo však skôr o zlú investíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď rozvedená matka s dieťaťom stlačila zvonček firmy, otvorila jej usmiata blondína. Na pár minút ju posadili do zatuchnutej kuchynky – čakanie naznačí, že šéfovia sú zaneprázdnení. Nezamestnaná matka prišla na konkurz po ročnej práceneschopnosti s vážnou zlomeninou ruky.

Po chvíli sa dočkala stretnutia a s ním aj prísľubu drahého auta a luxusného bývania za pár hodín práce denne. O nutnosti kúpiť si licenciu sa dozvedela až na záver.

Firma vydáva tlačený katalóg, prevádzkuje jeden zo stoviek malých webových zoznamov firiem. Internet je zaplavený inzerátmi, v ktorých hľadá ľudí bez kvalifikácie. Tvrdí, že prácou pre nich si zarobia tisícku mesačne. O platenej licencii mlčia.

SkryťVypnúť reklamu

V skutočnosti sa pracovníci viac ako firmám venujú zháňaniu nových duší.

„Počas pár stretnutí ma dokázali namotať a rýchlo nás bolo asi šesť,“ spomína mamička Martina z Malaciek.

Zaplatiť za licenciu sa jej napokon zdalo normálne, veď do podnikania treba investovať.

Dnes sa cíti podvedená. Nedali jej ani euro, vložené peniaze jej ani desiatkam ďalších nevrátili.

Vzdušné tisíce

Záujemcov je vo firme stále dosť, v utorok popoludní tam boli štyria. Šéf pobočky kreslil na papier schémy, že ako učiteľ zarábate 550 eur, skutoční podnikatelia však berú 1500.

„Začmára list papiera, z ktorého by ste mali pochopiť svoj plat, ale ani po tridsiatich minútach nie ste v obraze,“ spomína Mária Vašková. Za každého nového klienta jej sľúbili 495 eur. Všetko dopadlo inak.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfovia sa ponúkli, že pohovory s nováčikmi urobia za nich. Martina ani Mária tak ani netušili, koľkí si kúpili licenciu. Po pár týždňoch im prestali vo firme odpovedať na maily, nedvíhali telefón.

Firma tvrdí, že nič zlé nerobí. Na katalógu a systéme zliav pre partnerov vraj zarába 15 šéfov dva a pol tisíca mesačne, desiatky či stovky ďalších podľa zásluhy. „Všetko podľa toho, ako sa im chce zdvihnúť zadok,“ hovorí šéf pobočky českej firmy Břetislav Kříčka.

Množstvo zlých ohlasov na internete je vraj dielom pár závistlivcov, ktorí im chcú zle. Ako obeť sa cíti on. Hoci už na firmu pár ľudí poslalo aj políciu, všetko je legálne.

Advokát Vladimír Šárnik, zmluvu, ktorú ľudia podpisujú, považuje za mimoriadne neprehľadnú s nejasným predmetom jej plnenia s výnimkou presne formulovanej povinnosti „zamestnanca“ zaplatiť poplatok.

SkryťVypnúť reklamu

Kolotoč firiem

Firma sídli v radovom dome neďaleko nákupného centra v bratislavskom Novom Meste. Na rovnakej adrese mala kanceláriu aj podobná firma Family G, neskôr aj Česko-Slovenská obchodná spoločnosť, ktorá sa nedá ani nájsť v obchodnom registri. Menia sa aj na zmluvách.

Vyznať sa v kolotoči zanikajúcich firiem sa dá ťažko, na trhu sú vraj asi 14 rokov. Všetko je napojené na českú firmu FG Reality.

„Príjmy z webového katalógu by uživili maximálne jedného až dvoch ľudí. Určite nie desiatky či stovky,“ hovorí Ľubomír Jochim, šéf webových projektov sme.sk.

Návštevnosť Kříčkovho katalógu je taká malá, že sa bežnými nástrojmi zmerať ani nedá a produkty na ňom ponúka len pár podnikateľov. Podľa Kříčka sa to zmení, keď nájdu dosť šikovných ľudí. Otázky o pyramíde či multilevel marketingu odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Na podozrivom marketingu sa zarába roky

Zarábať na členstve v exkluzívnom klube zákazníkov internetového obchodu u nás nie je novinkou. Zakladatelia zarobili na skrachovaných projektoch milióny.

BRATISLAVA. Americký Amway alebo žilinský G­-Profit. Za dvadsať rokov od revolúcie sa u nás vystriedalo viac multilevel marketingových firiem s jasnými znakmi pyramídových hier.

Špekulanti vždy prídu s variáciou základnej schémy, v ktorej okrem predaja výrobkov a rôznych výhod lákajú aj na veľké zisky za rozširovanie zákazníckej siete.

Kúpite si licenciu, zaradia vás do pyramídy, využívate zľavy u partnerov a pod seba si zháňate ďalších ľudí.

Z ich licencií vám tečú peniaze. Zástupcovia firmy vždy tvrdia, že takto sa vyhnú drahej reklame a tovar núkajú známi svojim známym. Po pár mesiacoch či rokoch sa trh nasýti, ďalšie licencie už nik nechce a firma skončí.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké sľuby

Systém, keď sa priamo z vkladov vyplácajú starší členovia a firma sa tvári ako zázračný investorský guru, sa volá po talianskom emigrantovi Ponziho schéma.

Americká sieť Amway u nás ponúka elektroniku či výživové doplnky od 90. rokov. Na webe stále ponúkajú možnosť začať vlastné podnikanie.

„Nechcel by si mať príjem 20-tisíc denne? A čo tak za hodinu,“ hovoril redaktorovi SME v roku 2005 jeden z členov siete G-­Profit. Na vstup do siete lákali školení manažéri v drahých reštauráciách. Na jednoduché otázky o ročnom obrate alebo počte členov neodpovedali.

Veľmi drahý G-­Profit

„Nepripadám si oklamaný, len hlúpy. Mal som sa rozhodnúť lepšie, mám dosť rokov,“ hovorí Matej Španiheľ, jeden z členov najnižšieho levelu v G­Profite.

Za členskú kartu firma pýtala od 10­ do 70-tisíc korún. V čase rozmachu mohli jej majitelia vyzbierať od dvetisícdvesto ľudí najmä na západnom Slovensku asi 75 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Členom siete okrem ziskov z náboru členov ponúkali zľavy v internetovom obchode s potravinami. „Bolo to nevýhodné, ceny boli vyššie ako v klasických obchodoch,“ spomína Španiheľ. Do G­Profitu ho priviedli kamaráti.

Za kúpené členstvo si so zľavou kúpil aspoň dovolenku. Investoval ešte aj do najrôznejších školení, firma ho pripravila minimálne o 25-tisíc korún.

České úrady v minulosti zakázali systém Eurolight, ktorý podobne ako G-Profit ponúkal za vstupné poplatky lacnejší tovar.

Michal Trško

Stanovisko advokáta Vladimíra Šárnika

Ak by došlo k úmyselnému uvedeniu do omylu s cieľom získať majetkový prospech, išlo by o trestný čin podvodu.

Slovenská realita je však taká, že tzv. mäkké podvody sa vôbec nevyšetrujú, ale sa označia za obchodnoprávny alebo občianskoprávny vzťah, čo podľa mylných predstáv orgánov činných v trestnom konaní vylučuje trestnosť.

SkryťVypnúť reklamu

V dôsledku takéhoto prístupu je Slovensko eldorádom podnikavcov každého druhu, počínajúc webovými portálmi s banálnym obsahom a dobre skrytým poplatkom, cez katalógové firmy vyzývajúce na aktualizáciu údajov v neexistujúcom katalógu až po úžernícke nebankovky pripravujúce rozumovo slabších o byty v hodnote mnohonásobku pôžičky.

Stanovisko firmy Amway

Firma Amway Slovensko zahájila svoju činnosť v roku 1994. V súčasnej dobe predáva na Slovensku viac než 450 výrobkov, najmä pre každodennú potrebu, ako je kozmetika, doplnky výživy, výrobky starostlivosti o domácnosť, starostlivosti o bielizeň a ďalší sortiment výrobkov.

Firma na Slovensku nikdy nepredávala elektroniku. Výrobky sú predávané prostredníctvom nezávislých predajcov - distribútorov. Odmeňovací systém je založený na princípe viacúrovňového marketingu (MLM marketingu), kde sú odmeny predajcov postavené výhradne na predaji konkrétnych výrobkov.

SkryťVypnúť reklamu

Registrácia v podobe štartovacej súpravy stojí 50, 21 EUR vr. DPH a je možné ju vrátiť do 180 dní od dátumu registrácie. Odmena sa nevypláca za získanie nového obchodného partnera alebo predajcu. Obchodní model Amway je plne legitímny a nie je pyramídovou hrou.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 473
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 123
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 992
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 045
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 934
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 570
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu