BRATISLAVA. Predseda Národnej rady bude mať zrejme silnejšie právomoci. Poslanci totiž posunuli do druhého čítania novelu zákona o rokovacom poriadku z dielne Smeru.
Právna norma počíta s tým, že šéf parlamentu bude môcť ovplyvňovať rokovanie schôdzí tak, ako mohli doteraz iba viaceré poslanecké kluby spoločne.
V súčasnosti je na čele Národnej rady Pavol Paška zo Smeru.
Ak novela prejde v navrhnutom znení, bude môcť podávať návrhy na doplnenie bodu do programu, na určenie dĺžky času na rozpravu, na ukončenie rozpravy pred vystúpením všetkých rečníkov a tiež bude môcť navrhovať prerušenie rokovania o bode programu na poradu poslaneckých klubov po skončení rozpravy a pred hlasovaním.
Smer má problém
V súčasnosti podávajú tieto návrhy minimálne dva alebo tri poslanecké kluby.
Vládny Smer, ktorý má v Národnej rade jasnú väčšinu, je však tvorený len jedným klubom, a teda možnosť dávať tieto návrhy zo zákona nemá.
Sociálni demokrati reagujú novelou rokovacieho poriadku na situáciu, ktorá vznikla po tohtoročných parlamentných voľbách. Z nich vzišla vláda jednej strany, v parlamente vzniklo šesť poslaneckých klubov.
Smer má sám 83 poslancov, zvyšných päť klubov má spolu 67 poslancov.
Smeru sa nepozdáva, že hoci on sám má viac poslancov ako všetky ostatné kluby dokopy, nemá možnosť podieľať sa na ovplyvňovaní rokovania NR SR a "výrazne menší počet poslancov, ktorí sú členmi viacerých poslaneckých klubov" túto možnosť má.
Opozícia protestuje
Predkladatelia chcú doplnením právomocí šéfovi zákonodarného zboru vyvážiť postavenie jednotlivých poslaneckých klubov v parlamente. Iniciatívu Smeru kritizujú viacerí predstavitelia opozície.
OĽaNO tvrdí, že si ňou najsilnejšia strana ušije rokovací poriadok na mieru, aby sa vyhla "komplikáciám" v podobe diskusie s opozíciou.
Lucia Žitňanská (SDKÚ) a Radoslav Procházka (KDH) vidia v novele neodôvodnenú koncentráciu moci v rukách jednej osoby.