
Tu sídlia všetci – Generálna prokuratúra, Najvyšší súd, ministerstvo spravodlivosti.
FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Súdy a justícia patria medzi najnedôveryhodnejšie inštitúcie na Slovensku. Politické strany sa vo svojich volebných programoch zhodujú, že v justícii treba urobiť zmeny a obnoviť dôveru verejnosti. Vo volebných programoch venujú tejto problematike významný priestor a prichádzajú s viac či menej radikálnymi riešeniami.
KDH chce znížiť počet súdov
Experti KDH predpokladajú, že skvalitniť prácu súdov môže zníženie ich počtu. Podpredseda hnutia Daniel Lipšic hovorí, že by sa malo zrušiť asi 10 okresných a 4 krajské súdy. Ušetrili by sa tým peniaze na servis pre sudcov a administratívu. „Ušetrili by sa peniaze, aby mohlo byť viac sudcov.“
Lipšic nepovažuje za dôležité, či na súd musia ľudia chodiť ďaleko, ale či je schopný rýchlo a spravodlivo rozhodnúť, pretože väčšina Slovákov sa na súd dostane len raz či dvakrát za život. Na malých súdoch nemôžu byť sudcovia dostatočne špecializovaní. „Klesá tým kvalita rozhodovania,“ hovorí Lipšic.
K urýchleniu rozhodovania súdov má prispieť už začatý projekt súdneho manažmentu, ktorý má podľa KDH protikorupčný efekt, lebo zabezpečuje náhodné prideľovanie súdnych káuz sudcom.
ANO chce okresať Najvyšší súd
„Náš Najvyšší súd má toľko sudcov ako žiadny iný súd na svete,“ vyhlásil právnik Ján Drgonec. „V podstate je vylúčené, aby všetci spĺňali požiadavku kvality. Na ostatných súdoch chce ANO dosiahnuť zvýšenie stavov až o 50 percent.“ Znížením počtu sudcov na Najvyššom súde by sa podľa Drgonca zvýšila kvalita ich rozhodovania.
Smer – chudobným právnikov zadarmo
„Platí pravidlo – kto má peniaze, má aj viac spravodlivosti,“ hovorí za Smer tieňový minister Róbert Kaliňák. Smer verí, že chudobnejší sú často znevýhodnení, lebo si nemôžu dovoliť drahých právnikov a niekedy nemajú peniaze ani na súdny poplatok, bez ktorého nezačne súd konať.
Kaliňák tvrdí, že bezplatní právnici by mali byť prideľovaní plošne podľa rozdeľovníka. „Bolo by možné zadeľovať buď štandardných advokátov, alebo osobitných štátnych obhajcov pre menej majetných ľudí.“
Mimoriadne podmienky chce Smer vytvoriť členom špecializovaných tímov s mimoriadnymi právomocami, ktoré majú potláčať korupciu a ekonomickú kriminalitu na súdoch a v polícii.
SDKÚ posilní správne súdnictvo
Šéf justičnej sekcie SDKÚ Peter Mišík považuje za najdôležitejšiu časť programu posilnenie úlohy správneho súdnictva a zriadenie najvyššieho správneho súdu. Úlohou správnych súdov je preskúmavať rozhodnutia orgánov verejnej správy, s ktorými nie sú spokojné fyzické a právnické osoby. „Je to absolútne najdôležitejšie. Ak chceme reformovať verejnú správu, veľký vplyv budú mať rozhodnutia týchto orgánov,“ tvrdí.
SDKÚ chce sudcov viac chrániť, aby mohli svoju funkciu vykonávať zodpovedne.
SMK je za sprísnenie trestov pre sudcov
Zavedenie inštitútu vyšetrovacieho sudcu má byť podľa SMK účinným prostriedkom v boji proti korupcii na súdoch i prokuratúrach. Podporiť sa má aj činnosť špeciálnych agentov – provokatérov. Inštitút agentov provokatérov podporuje vo svojich programoch aj väčšina ostatných strán.
Sprísniť by sa podľa SMK mali aj tresty pre sudcov, ktorí zneužijú svoje právomoci. Rovnaký cieľ si kladie aj Smer a KDH, ktoré sľubuje zavedenie princípu nulovej tolerancie. Osoba, ktorá sa dopustí korupcie pri výkone funkcie, ju už nikdy nebude môcť vykonávať. K odhaľovaniu korupcie na súdoch by mal prispieť aj špeciálny prokurátor.
HZDS a HZD – žiadne návrhy
HZDS vo svojom volebnom programe obviňuje vládnu moc zo zneužívania súdov na politické ciele, čo podľa hnutia v občanoch vyvoláva pocit nespravodlivosti. Neprichádza so žiadnymi konkrétnymi návrhmi, jeho experti len všeobecne opísali situáciu v justícii.
Úplne rovnako k problematike pristúpilo HZD, ktoré chce zefektívniť prácu súdov a vymožiteľnosť práva.
Viac v rubrike VOĽBY 2002
Beata
Balogová
