BRATISLAVA. Výmena troch členov v Súdnej rade vyslala sudcom signál, ako sa vláda stavia k diskriminačným žalobám, v ktorých žalujú štát.
Všetci traja noví členovia Eva Fulcová, Jaroslav Chlebovič aj Ľuboš Sádovský si žaloby v minulosti podľa Hospodárskych novín podali. Vedel o tom aj minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Minister pri nástupe do funkcie sudcov vyzval, aby žaloby stiahli, teraz nomináciu troch nových členov nestopol.
Na otázku, či ich vymenovaním nevyslal signál, že sudcovia žaloby sťahovať nemusia, lebo aj tak môžu kariérne rásť, neodpovedal. Od jeho nástupu stiahli žalobu devätnásti sudcovia.
Borec opakuje, že stanovisko na žaloby nezmenil a ministerstvo bude ďalej dôsledne postupovať, aby súdy nepriznávali finančné zadosťučinenie. Aktívne sa proti žalobám začalo ministerstvo stavať pred dvoma rokmi po nástupe Lucie Žitňanskej z SDKÚ.
„Teraz dostali sudcovia signál, že žalobami sa vlastne nič také vážne nestalo,“ myslí si Žitňanská. Pripomenula, že pri výbere členov nemá vláda zákonom stanovené nijaké kritériá. Je len na nej, ako si ich nastaví.
Borec vymenovanú trojicu obhajuje tvrdením, že Sádovský žalobu stiahol pred dvoma rokmi. Sudca včera reagoval, že žiadnu diskriminačnú žalobu si nepodal, tak ju ani nemohol stiahnuť.
Vlani rozhodoval v odvolacom konaní o tom, či bude môcť ministerstvo spravodlivosti vstúpiť do sporu medzi sudcami Najvyššieho súdu a Najvyšším súdom. Neumožnil to. Jedenásti sudcovia tak vyhrali po stotisíc eur, ktoré im na okresnom súde priklepla sudkyňa Patrícia Skotnická.
Bývalej súdnej úradníčke Najvyššieho súdu pripadla žaloba sudcov v deň, keď ju prezident vymenoval za sudkyňu.
Fulcová a Chlebovič podľa ministra stiahnutie žaloby zvažujú. Ani jeden na otázky včera nereagoval. Minister tvrdí, že pri výbere trojice sa na nich zhodla celá vláda. Kto sa na výbere podieľal, nekonkretizoval. „Aj premiér mal v tomto smere svoje slovo,“ pripustil.
Premiér Robert Fico na otázku, ako sa na výbere podieľal, neodpovedal. Fulcová, ktorá je podpredsedníčkou Okresného súdu Bratislava III, spoločne s Ficom ukončila bratislavské právo v roku 1986. Či to nezavážilo pri jej výbere do rady, premiér priamo neodpovedal.
„Ak by sme prijali vašu teóriu, ktorú sa snažíte naznačiť, tak by potom nemohol nik z asi 140 spolužiakov premiéra v ročníku zastávať žiadnu funkciu,“ reagoval šéf tlačového odboru vlády Erik Tomáš.

Beata
Balogová
