Nemecký ovčiak pohryzie najviac ľudí, no medzi najostrejšie plemená ho nezaradili. Rotvajlera pred zaradením na zoznam zachránilo, že nie je povahovo nevyrovnaný.
BRATISLAVA. Trestnoprávna a nielen priestupková zodpovednosť majiteľov psov je podľa viceprezidenta Komory veterinárnych lekárov Tibora Braunera lepším riešením ako zoznam zakázaných psov.
„Ak by môj pes niečo spravil, tak by som šiel povedzme na tri-štyri roky do väzenia,“ hovorí Brauner.
Zoznam nežiaducich psov a psov so sprísneným držaním vznikol na základe povahových a socializačných vlastností plemien.
Tvrdí to ministerstvo pôdohospodárstva aj Slovenská kynologická jednota, ktoré zoznam vytvorili.
Zoznam dvoch nežiaducich psov a trinástich so sprísneným držaním je súčasťou návrhu novely zákona o podmienkach držania psov, ktorý je v pripomienkovom konaní.
Posúdenie povahy
Fakty
Uhryznutie
a udretie psom
2005: 150 hospitalizácií 2006: 118 hospitalizácií 2007: 118 hospitalizácií 2008: 95 hospitalizácií 2009: 106 hospitalizácií 2010: 105 hospitalizácií 2011: 90 hospitalizácií Zdroj:Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI)
„Povedali sme, že nežiaduce budú plemená, ktoré nie sú uznané u nás ani medzinárodnou organizáciou chovateľov psov,“ vysvetľuje zaradenie pitbull teriéra a bandoga na zoznam Ján Weis, generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva na ministerstve.
Plemená psov so sprísnením držaním na zoznam zaradili na základe ich vrodených vlastností.
„Vybrali sa plemená, kde je väčší predpoklad, že by mohli byť ostrejšie, alebo ich povahové vlastnosti by mohli byť výraznejšie,“ vysvetľuje Vladimír Piskay, člen prezídia kynologickej jednoty.
Psy na zozname majú vrodený výraznejší temperament alebo vyššiu vzrušivosť. Historicky boli šľachtené na ochranu ľudí, objektov a stád hospodárskych zvierat.
Kynológovia sa síce na tvorbe zoznamu podieľali, so spôsobom klasifikácie psov však stotožnení nie sú.
„Nemali by tam byť plemená a čistokrvné psy s preukazom pôvodu, ale, naopak, všetky krížence a psy bez preukazu pôvodu, ktorých majitelia nie sú organizovaní, od určitej veľkosti alebo váhy,“ tvrdí člen prezídia jednoty.
So zoznamom sa nestotožňuje ani viceprezident Komory veterinárnych lekárov Tibor Brauner.
„Tvorba zoznamu nie je úplne na mieste, pretože špecifikovať plemená je pomerne veľký problém.“ Psy sa majú posudzovať nie na základe príslušnosti k plemenu, ale ich individuálnej povahy.
S tým súhlasí aj Weis. Takýto princíp výberu je však v praxi nerealizovateľný. „Kto by to posudzoval?“ pýta sa.
Prikláňa sa preto k výberu na základe povahových a socializačných vlastností plemena.
Tie sa pri registrovaných psoch zisťujú podľa testov temperamentu a socializácie. Zvyčajne sa posudzujú jednotlivé psy v rámci jedného plemena. Tie agresívne alebo psy vybočujúce z rámca plemena nie je možné zaradiť do chovu.
Napríklad pri teste socializácie kaukazských a stredoázijských psov sa s nimi „prechádza cez skupinku cudzích ľudí a musia preukázať, že sú pokojné,“ vysvetľuje člen prezídia kynologickej jednoty.
Tieto psy sú podľa štátu nebezpečné.
Pozrite si fotogalériu >>
Rotvajler je na hranici
Psy a ľudia
Útoky vlani
1. krížence: 1223 prípadov
2. nem. ovčiak: 354 prípadov
3. nemecký špic: 63 prípadov
10. rotvajler: 33 prípadov
13. amer. staford: 19 prípadov
17. kauk. ovčiak: 13 prípadov
Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa
Viceprezident komory považuje zoznam za „trošku nešťastný“ aj preto, že na ňom nie sú „plemená, ktoré si vyžadujú špeciálny druh vedenia“. Napríklad rotvajler.
Čistokrvné rotvajlery podľa Piskaya nie sú momentálne povahovo také nevyrovnané, aby sa objavili na zozname.
„Keby bol zoznam rozšírený, možno by tam boli.“
Iné psy, napríklad nemecký ovčiak sa na zoznam podľa Braunera zrejme nedostal preto, že štát nad ním drží ochrannú ruku. Je využívaný v bezpečnostných zložkách.
V minuloročnej štatistike pohryznutí sa podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy sa umiestnil hneď na druhom mieste po krížencoch.
Spôsobil 354 pohryznutí. Weis však vysoké číslo vzhľadom na jeho veľký výskyt považuje za adekvátne.

Beata
Balogová
