SME

Úradníci si veria, zvládnu aj tri úväzky

Sekční šéfovia na ministerstve spravodlivosti zvládajú niekoľko zamestnaní zároveň.

Minister Tomáš Borec (úplne vľavo) má vyťažených podriadených – Marek Števček aj Lucia Kurilovská stíhajú viac zamestnaní.Minister Tomáš Borec (úplne vľavo) má vyťažených podriadených – Marek Števček aj Lucia Kurilovská stíhajú viac zamestnaní. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. BRATISLAVA. Minister školstva Dušan Čaplovič chce obmedziť úväzky vysokoškolským pedagógom. Na vyučujúcich úradníkov svojou novelou nesiahne.

Marek Števček, ktorý šéfuje sekcii civilného práva, prišiel na ministerstvo spravodlivosti spolu s Tomášom Borecom. Zároveň si ponechal tri úväzky na vysokých školách.

Register zamestnancov verejných škôl prezrádza, že Števček má stopercentný úväzok na bratislavskej Univerzite Komenského aj na Paneurópskej vysokej škole. Úväzok 87,5 percenta má na Vysokej škole v Sládkovičove.

SkryťVypnúť reklamu

Či to tak bude naďalej, závisí od toho, ako tento týždeň dopadne výberové konanie na UK. Števčekovi sa tam končí dohoda na určitý čas a podľa zákona musí absolvovať konkurz. Hovorí, že úväzkami žiadny zákon neporušuje a pokiaľ bude s jeho prácou spokojnosť, nemá čo meniť.

Vhodné spojenie

Števček v školách aj na ministerstve zastrešuje občianske právo, na ktoré sa dlhodobo špecializuje. „Neviem si popravde predstaviť vhodnejšie skĺbenie aktivít vysokoškolského pedagóga s praxou,“ tvrdí.

Na ministerstvo vraj išiel, lebo príprava nových kódexov vrátane Občianskeho súdneho poriadku boli preňho výzvou. Rozvrh si vedel prispôsobiť. Učí po večeroch v utorok a vo štvrtok.

„Žiadna z mojich funkcií nie je kvantifikovaná a kvantifikovateľná inak ako výsledkami a či ich dosahujem večer o ôsmej, cez víkendy, sviatky, na úkor svojho zdravia a súkromného života, je mojou voľbou a slobodným rozhodnutím,“ dodal. Števček si myslí, že úlohy pedagóga si plní na slušnej úrovni, o čom svedčí aj jeho publikačná a odborná činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Len sa nevzdať

Rozvrh si zladila aj šéfka sekcie trestného práva Lucia Kurilovská, ktorá tiež učí na Univerzite Komenského. Okrem toho je aj vedeckou pracovníčkou Ústavu štátu a práva SAV. Hovorí, že prednášanie je jej srdcovkou a určite by sa ho nechcela vzdať.

„Skutočnosť, že viacerí vedúci pracovníci sú veľmi úspešní aj v akademickej obci, nás môže len tešiť,“ povedala hovorkyňa ministerstva Jana Zlatohlávková.

Úväzok na Paneurópskej vysokej škole má aj poslankyňa Lucia Žitňanská z SDKÚ, ktorá si ho nezrušila ani v čase, keď bola ministerkou. „Vtedy som ho mala obmedzený. Viedla som len doktorandov.“

Ján Svák je na ministerstve už od roku 1996 šéfom sekcie edičných činností. Posledné štyri roky je zároveň rektorom Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Na otázky do uzávierky nereagoval. „Keď som s ním potrebovala hovoriť, bol vždy k dispozícii,“ povedala Žitňanská.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte tiež: Muňka sedí na dvoch stoličkách, Fico to nerieši.

Pamätať si úväzky

Príkladom vyťaženého pedagóga je aj primátor Považskej Bystrice Karol Janas (Smer), ktorého parlament nedávno zvolil do Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Učí na troch vysokých školách – na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka je garantom politológie, stopercentný úväzok má aj v Nitre na fakulte sociálnych vied a zdravotníctva a medzi pedagógmi ho uvádza aj Katedra ekonómie, oceňovania a spoločenských vied slovenskej pobočky českého Bankového inštitútu.

Minister školstva Dušan Čaplovič po nástupe do úradu vyhlásil vojnu takzvaným lietajúcim profesorom a chce zmenou zákona obmedziť úväzok pedagógov. Na vyučujúcich úradníkov nemyslel.

„O takéto obmedzenie nemá ministerstvo záujem, keďže sa tým podporuje akademické a mimoakademické prostredie,“ potvrdil hovorca Michal Kaliňák. Novela podľa neho úväzky mimo škôl neobmedzuje aj preto, že „nie sú centrálne evidované a zisťovať ich by nemuselo byť triviálne“. Myslí si, že by ich mal riešiť Zákonník práce.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadni robotníci

Jeden z hlavných kritikov obmedzovania úväzkov, dekan práva v Sládkovičove a poslanec Mojmír Mamojka (Smer) sa pýta, prečo treba obmedziť len pedagógov.

Vraví, že takéto obmedzenie „koketuje s ústavnosťou“. Vysokoškolský pedagóg nie je podľa neho robotníkom za pásom a vie si slobodne zadeliť čas. Mamojka verí, že novela ešte prejde diskusiou.

Čaplovič pôvodne navrhoval, aby mohli vysokoškolskí pedagógovia mať najviac 1,5 úväzku, čiže 58 hodín týždenne.

Po pripomienkovom konaní, kde viaceré rezorty obmedzenie kritizovali a ozvala sa aj rektorská konferencia a Rada vysokých škôl, Čaplovič návrh pozmenil. Prácu pedagógov chce obmedziť na 69 hodín týždenne.

Mať viac funkcií je pre poslancov bežné

Je jedno, z ktorej sú strany. Politici sa zhodnú, že dokážu sedieť na viacerých stoličkách súčasne.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Viac funkcií naraz láka aj mnohých poslancov. Sedieť v parlamente a zároveň byť starostom či primátorom nie je žiadnou výnimkou.

Na žilinskej županskej stoličke a aj v parlamente sedí Juraj Blanár zo Smeru. Jeho poslanecký a stranícky kolega Richard Raši je primátorom Košíc. Primátorka Humenného Jana Vaľová je zároveň v prešovskom samosprávnom zastupiteľstve aj v Národnej rade. Vladimír Maňka šéfuje banskobystrickej župe, je europoslancom a aj podpredsedom Smeru.

Jedným z rekordérov v počte funkcií je poslanec Smeru Igor Choma, ktorý je zároveň primátorom Žiliny, v zastupiteľstve žilinskej župy, dozornej rade Stredoslovenských vodární a nedávno sa stal šéfom dozornej rady Národnej diaľničnej spoločnosti.

Ani jednej z pozícií sa vzdať nemieni. Podľa hovorcu Žiliny Pavla Čornu zvláda všetky funkcie v súlade s obsahom a poslaním, ktoré v sebe zahŕňajú.

SkryťVypnúť reklamu

Igor Choma musí mať nabitý kalendár. FOTO– SITA

Stíhajú aj pravičiari

Na počet funkcií sa nemôže sťažovať ani poslanec Peter Osuský (SaS). Okrem toho je poslancom bratislavského Starého Mesta, mestského zastupiteľstva a zástupcom staromestskej starostky.

Je aj pedagógom na Lekárskej fakulte bratislavskej Univerzity Komenského, kde má desaťpercentný úväzok. Včera nedvíhal mobil, poslal len SMS so zdôvodnením, že je v zahraničí.

Hlavná je vraj dôvera

Pavol Frešo je lídrom SDKÚ, zároveň šéfuje bratislavskej župe a sedí aj v parlamente. Ani jeho vzdať sa niektorej z funkcií neláka.

„Je úplne normálne, že predsedovia strán sú vo vláde predsedami, ministrami alebo ministri sú zároveň šéfovia regionálnych štruktúr,“ povedal hovorca strany Michal Lukáč. Pripomenul, že voliči rozhodli o tom, že bratislavský župan má byť v parlamente a delegáti kongresu zase o tom, že má byť predsedom strany.

SkryťVypnúť reklamu

Táto dôvera voličov a delegátov je pre Freša záväzkom, s ktorým bude podľa Lukáča vždy nakladať zodpovedne.

vev

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 423
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu