BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Tomáš Borec pripúšťa zmrazenie sudcovských platov, o ktorom v sobotu špekuloval šéf financií Peter Kažimír. Odmieta len, aby sa im platy znižovali.
„V debate o prípadnom spomalení, respektíve zmrazení valorizácie bude treba citlivo posúdiť ústavný kontext prípadných zmien,“ hovorí Borec.
Ťažká obhajoba
Minister pri diskusii o platoch pripomína, že významný počet sudcov trvá na neprimeraných antidiskriminačných žalobách. „Keď chce časť sudcov vysúdiť od štátu približne 70 miliónov eur, môže byť aj obhajovanie ich legitímnych platových nárokov sťažené.“
Kažimír cez víkend povedal, že aj platy sudcov a prokurátorov by sa v čase krízy mali znížiť alebo aspoň zmraziť. Dosiahnuť by sa to podľa neho dalo formou ústavného zákona. Ústavný súd totiž v minulosti skonštatoval, že súčasný právny stav to neumožňuje. Sudcov a prokurátorov prirovnal Kažimír ku krkavcom. Ako konkrétne chce proti nim zakročiť, včera nespresnil.
Proti jeho návrhu sa jasne nepostavil ani šéf Najvyššieho súdu a Súdnej rady Štefan Harabin. Upozornil len, že tieto otázky treba riešiť v súlade s ústavou a medzinárodnými dohodami. S Kažimírom o tom nehovoril.
Harabin sa vlani neodvolal proti rozhodnutiu okresného súdu, ktorý jedenástim jeho sudcom priznal na základe antidiskriminačných žalôb odškodné po stotisíc eur. Peniaze im doteraz neboli vyplatené. „Tento problém nie je doriešený, nemáme financie,“ priznal cez tlačové oddelenie Najvyššieho súdu.
GP návrh odmieta
Antidiskriminačnú žalobu si podal aj Ľuboš Sádovský, ktorého teraz vláda dosadila do Súdnej rady. Medzičasom ju stiahol. Väčšina sudcov, ktorí si žaloby podali, však na nich trvá.
S Kažimírom nesúhlasí Generálna prokuratúra. „V štátoch Európskej únie je neobvyklé siahať na platy sudcov a prokurátorov,“ povedala hovorkyňa Vladimíra Gedrová.

Beata
Balogová
