BRATISLAVA. Občianske iniciatívy vyzývajú prezidenta Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal dve novely školských zákonov, ktoré výrazne zasiahnu do činnosti väčšiny škôl. Ak ich podpíše, sú pripravení spustiť petíciu za referendum o problematike fungovania a financovania škôl a školských zariadení.
Pod výzvu sa podpísali občianske združenie Nová voľba, Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), Nové školské odbory, iniciatíva Nie je nám to jedno a Asociácia súkromných škôl a školských zariadení (ASŠŠZ).
Boja sa o stratu peňazí
Nepáči sa im novela zákona o financovaní škôl a novela o odbornom vzdelávaní. Mení sa financovanie centier voľného času, peniaze na záujmové krúžky už majú dostať obce, kde má dieťa trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti.
Obávajú sa, že obce peniaze použijú na iné účely. Taktiež sú proti tomu, aby vyššie územné celky rozhodovali o počtoch prvých tried aj v súkromných a cirkevných
Ak prezident zákony odobrí, aktivisti sú odhodlaní spustiť petíciu za referendum. Občanom v ňom chcú položiť tri otázky: "Súhlasíte s tým, aby o výbere školy a školského zariadenia rozhodoval výlučne zákonný zástupca? Súhlasíte s rovnoprávnym financovaním všetkých škôl a školských zariadení? Súhlasíte s priamym financovaním škôl a školských zariadení (bez poukazovania financií obciam alebo samosprávnym krajom)?".
Predseda OZ Nová voľba Ján Ondrík doplnil, že výzvu zaslali prezidentovi ešte v piatok.
Ondrík upozornil, že už počas prípravy zákonov dávali rezortu návrhy, ktoré však neboli akceptované. Upozornil, že obce zneužívajú peniaze určené na školstvo.
Podľa predsedu ZOMOS Vladimíra Špánika si novelami Združenie miest a obcí Slovenska presadilo svoje záujmy na úkor žiakov a ich mimoškolského vzdelávania.
Peniaze sa podľa neho budú nekontrolovane strácať v obciach napríklad na opravu chodníkov. Mnohí starostovia podľa neho nemajú ani poňatia, ako sa tvorí rozpočet a majú finančný cirkus.
Tibor Beňa z Nových školských odborov doplnil, že peniaze by mali byť prísne viazané na školstvo. Ľudmila Chodeková z iniciatívy Nie je nám to jedno, ktorá pôsobí v Žiline v centre voľného času, si nevie predstaviť, ako rodičom 5 000 detí oznámi, že na nich nemajú peniaze. Obáva sa, že deti potom zostanú doma alebo na ulici. "Neviem si predstaviť, ako budem musieť prosiť starostov o peniaze na tie deti," dodala.
Novela prináša zmeny vo financovaní
Parlament v septembri schválil dve novely školských zákonov. Podľa novely zákona o odbornom vzdelávaní sa na gymnáziá dostanú od septembra 2004 len žiaci, ktorí na konci 8. ročníka a na konci prvého polroka 9. ročníka nebudú mať priemer známok horší ako 2.
Na odborné školy sa majú dostať len žiaci, ktorých priemer známok nepresiahne 2,75. Okrem toho posilňuje právomoci samospráv, ktoré budú môcť po novom rozhodovať o počtoch tried v prvých ročníkoch stredných škôl. Týka sa to nielen škôl, ktorých sú zriaďovateľmi, ale aj súkromných a cirkevných škôl.
Novela zákona o financovaní škôl zase mení financovanie centier voľného času. Po novom dostanú peniaze na záujmové krúžky obce, kde má dieťa trvalý pobyt a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti. Existujú obavy, že starostovia obcí peniaze nepoužijú na centrá, ale splatenie dlhov, či opravy.
Opozičný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ) upozornil, že podľa nových pravidiel dostane dotácie aj 2 647 obcí, v ktorých nie sú centrá voľného času.