Pri tejto príležitosti uvádzame chronológiu vybraných vzájomných vzťahov medzi SR a Rumunskom od roku 1995.
4.-6. júna 1995 - Predseda Národnej rady SR Ivan Gašparovič s parlamentnou delegáciou uskutočnil oficiálnu trojdňovú návštevu Rumunskej republiky. Tá sa konala na pozvanie predsedov Senátu a Snemovne poslancov Rumunskej republiky Oliviu Ghermana a Adriana Nestaseho.
26.-27. júla 1995 - Delegácia vlády SR vedená premiérom Vladimírom Mečiarom prišla do Rumunska na oficiálnu návštevu. Predsedovia vlád oboch krajín označili spoločné rokovania za podnetné a užitočné.
10. septembra 1995 - Ministri školstva, kultúry a pôdohospodárstva - Eva Slavkovská, Ivan Hudec a Peter Baco absolvovali návštevu Rumunska. Delegácia sa v rumunskom Nadlaku stretla s predstaviteľmi Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku.
14. - 15. októbra 1995 - Na pracovnú návštevu Rumunska vycestoval minister obrany SR Ján Sitek. V Bukurešti sa stretol s ministrom národnej obrany Rumunska Gheorgeom Tincom. Predmetom rozhovorov boli otázky spolupráce oboch rezortov. Posúdili aj otázky celoeurópskej bezpečnosti a spolupráce v rámci programu Partnerstvo za mier.
24. marca 1996 - Minister pôdohospodárstva SR Peter Baco vykonal oficiálnu návštevu Rumunska, ktorá sa uskutočnila na pozvanie rumunského ministra poľnohospodárstva a potravinárstva Valeriu Tabaru. Okrem rokovania s rezortným partnerom absolvoval P.Baco rokovania s predstaviteľmi významných poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov v Rumunsku.
19. apríla 1996 - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jozef Šesták uskutočnil pracovné konzultácie v Rumunsku. Rokoval so šéfom rumunskej diplomacie Teodorom Melešcanom, s predsedom zahraničného výboru rumunského parlamentu S. Nicalaescom a so štátnym tajomníkom MZV Rumunska M. Dinom. Obe strany vyslovili spokojnosť so stavom bilaterálnych vzťahov vo všetkých oblastiach.
29.-30. októbra 1997 - Prezident SR Michal Kováč navštívil Rumunsko. V Bukurešti sa stretol s prezidentom hostiteľskej krajiny Emilom Constantinescom. Vzájomné rozhovory označili obaja prezidenti za veľmi užitočné nielen z hľadiska dvojstranných vzťahov, ale aj z toho aspektu, že SR a Rumunsko urobili ďalší krok smerom k európskej integrácii. Emil Constantinescu v príhovore zdôraznil, že návšteva Michala Kováča prekročila prah protokolárneho stretnutia, pretože počas nej odzneli aj konkrétne návrhy spolupráce medzi Rumunskom a SR.
3. - 5. júna 1998 - Minister vnútra SR Gustáv Krajči bol na oficiálnej návšteve Rumunskej republiky, kde absolvoval rokovania s ministrom vnútra Gavrilom Dejeuom a premiérom Radom Vasileom. Výsledkom návštevy bolo okrem iného podpísanie Dodatku k Dohode o spolupráce medzi Ministerstvami zahraničných vecí SR a Rumunskej republiky.
6. júla 1998 - Ministerka školstva SR Eva Slavkovská a minister školstva Rumunska Andrei Marga podpísali v Bratislave Dohodu medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Rumunska o vzájomnom uznávaní časti štúdia a dokladov o vzdelaní vydaných v Slovenskej republike a v Rumunsku.
21. novembra 1998 - Predseda vlády SR M. Dzurinda počas summitu Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) v Záhrebe uskutočnil stretnutia s viacerými poprednými európskymi predstaviteľmi krajín bývalého východného bloku, medzi ktorými bol aj rumunský premiér Radu Vasile. M. Dzurinda s partnermi rokoval o otázkach dvojstranných vzťahov a regionálnej spolupráce.
25. - 26. marca 1999 - Pracovnú návštevu Rumunska uskutočnila delegácia Ministerstva obrany SR vedená jeho štátnym tajomníkom Jozefom Pivarčim. Ten sa v Bukurešti stretol s generálnym riaditeľom Odboru európskych a euroatlantických organizácií rumunského ministerstva zahraničných vecí Mihnea Motocom, s ktorým rokoval najmä o vývoji situácie v Kosove a problematika integrácie oboch krajín do európskych a euroatlantických štruktúr.
16. apríla 1999 - Minister zahraničných vecí Rumunska Andrei Plesu uskutočnil oficiálnu návštevu Slovenska. Počas rokovaní s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom, predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom a predsedom Národnej rady SR Jozefom Migašom boli posúdené otázky bilaterálnych vzťahov, problematika predvstupovej stratégie v otázkach euroatlantickej integrácie a možnosti ďalšej spolupráce na multilaterálnych fórach.
24. júna 1999 - Delegácia Výboru pre obranu, verejný poriadok a národnú bezpečnosť Poslaneckej snemovne rumunského parlamentu vedená jeho predsedom Ioanom Mirceom Pascom, ktorá bola na pracovnej ceste v SR, navštívila Zvolen- Poslanci tu položili veniec na vojenskom cintoríne rumunskej armády, kde bolo pochovaných viac ako 10 000 príslušníkov rumunskej armády, ktorí padli v roku 1945 pri oslobodzovaní Slovenska. Na pietnom akte bol prítomný aj veľvyslanec Rumunska na Slovensku Gheorghe Dinica, tajomník Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Marián Albert, predstavitelia mesta a armády.
3.-5. septembra 1999 - Predseda vlády Rumunska Radu Vasile, ktorý pricestoval na návštevu Slovenskej republiky, vystúpil na úvod svojho pobytu v Bratislave pred účastníkmi prebiehajúceho Slovensko-rumunského ekonomického fóra. R. Vasile podobne ako jeho hostiteľ, premiér Mikuláš Dzurinda, konštatoval nedostatočnú úroveň hospodárskych a obchodných vzťahov medzi oboma krajinami, ktorá podľa neho zďaleka nedosahuje možnosti dané potenciálom ich ekonomík.
25. októbra 1999 - Podpredseda vlády SR pre integráciu P. Hamžík rokoval s rumunským ministrom pre európsku integráciu Alexandru Herleom v Bukurešti. Jednou z dominantných tém ich rozhovoru bola otázka splavnenia Dunaja.
24. novembra 1999 - Počas summitu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) absolvoval prezident SR Rudolf Schuster niekoľko bilaterálnych rokovaní s prezidentmi a predsedami vlád mnohých krajín. Na rokovaní s prezidentom Rumunska Emilom Constantinescom obaja prezidenti konštatovali úplnú zhodu v prioritách zahraničnej politiky oboch krajín, ktorými sú úsilie o vstup do Európskej únie a NATO a tiež prejavili záujem o zintenzívnenie ekonomickej spolupráce a zvýšenie vzájomnej obchodnej výmeny.
17. januára 2000 - Hlavnou témou stretnutia podpredsedu NR SR Pavla Hrušovského a predsedu jej branno-bezpečnostného výboru Vladimíra Palka so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Rumunska Ioanom Mircea Plngom v Bratislave boli politické aspekty vstupu partnerských krajín do Severoatlantickej aliancie.
25. februára 2000 - Minister vnútra SR L. Pittner sa v Bukurešti stretol s rumunským rezortným kolegom Constantinom Ionescom. Obe strany prejavili záujem o výmenu skúseností v oblasti boja proti organizovanému zločinu a integrovaného informačného systému polície a o intenzívnejšie nadväzovanie kontaktov medzi krajskými policajnými riaditeľstvami na Slovensku a oblastnými policajnými riaditeľstvami v Rumunsku.
3. marca 2000 - Delegácia zahraničného výboru Národnej rady SR na čele s jeho predsedom Petrom Weissom sa v Bukurešti stretla s členmi partnerských výborov Poslaneckej snemovne a Senátu rumunského parlamentu. Témou spoločných rokovaní bola príprava na euroatlantickú integráciu, splavnenie Dunaja a rómska problematika.
30. apríla 2000 - Minister obrany SR Pavol Kanis sa v Bratislave stretol s ministrom národnej obrany Rumunska Sorinom Frunzaverdem, ktorý sa na Slovensku zúčastnil konferencie Novej atlantickej iniciatívy. Ministri obrany sa v rámci pracovných rozhovorov dohodli na podstatnom zintenzívnení dvojstrannej spolupráce rezortov.
6. - 7. júna 2001 - Rumunsko a Slovensko majú spoločnú zahraničnopolitickú ambíciu stať sa členom EÚ a NATO. Obe krajiny sa chcú preto podeliť o svoje skúsenosti a kontakty v prístupovom procese. Zhodol sa na tom počas rokovania rumunský prezident Emil Constantinescu, ktorý bol na návšteve v Bratislave, s jeho slovenským partnerom Rudolfom Schusterom. Zahraničnopolitické priority Slovenska a Rumunska i transformačný proces oboch krajín boli témami rozhovorov predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu s prezidentom Rumunska. Integračný proces oboch krajín bol ústrednou témou stretnutia podpredsedu NR SR Pavla Hrušovského s rumunskou hlavou štátu.
14. júna 2000 - O spolupráci pri integrácii do euroatlantických bezpečnostných štruktúr a posilnení dvojstranných vzťahov vo vojenskej oblasti rokoval v Bukurešti počas oficiálnej návštevy Rumunska minister obrany SR Pavol Kanis so svojím rezortným partnerom Sorinom Frunzaverdem.
16. júna 2000 - Pripravovaný zákon o ombudsmanovi a skúsenosti z uplatňovania tejto inštitúcie v praxi boli jednou z tém rokovania vicepremiéra Pála Csákyho s rumunským ministrom pre otázky menšín Petrom Ecksteinom-Kovácsom v Bratislave. Hovorilo sa aj o právach národnostných menšín a ďalších dôležitých otázkach v oblasti ľudských práv.
21. - 23. júna 2001 - Posúdenie vojenských a politických aspektov rozširovania NATO, zhodnotenie bezpečnostnej situácie na Balkáne, ako aj otázky rozvoja bilaterálnej spolupráce dominovali počas rokovania ministra obrany SR Jozefa Stanka s ministrom národnej obrany Rumunska Ioanom Pascuom, ktorý bol na Slovensku na oficiálnej návšteve.
26. júna - Minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský bol v Rumunsku na medzinárodnej konferencii o európskej spolupráce v boji proti organizovanej kriminalite. Ústrednými témami sympózia boli otázky týkajúce sa prania špinavých peňazí, foriem organizovaného zločinu a prevencie boja proti nemu.
8. októbra 2001 - Predsedovia slovenského a rumunského parlamentu Jozef Migaš a Valer Dorneanu odmietli v Bratislave zákon o zahraničných Maďaroch. Podľa ich názoru komplikuje svojim diskriminačným tónom spoluprácu v regióne, a navyše popiera aj základné princípy spolupráce v duchu dokumentov OSN a EÚ. Záujem o ďalšie zintenzívnenie dvojstrannej spolupráce vo všetkých oblastiach vyjadrili na stretnutí minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a predseda Poslaneckej snemovne rumunského parlamentu Valer Dorneanu.
19. februára 2002 - Kooperácia v oblasti výskumu a vzdelávania je predmetom Programu spolupráce, ktorý v Bratislave podpísali minister školstva SR Milan Ftáčnik a chargé dďaffaires veľvyslanectva Rumunska v SR Gheorge Lupes.
5. marca 2002 - Na oficiálnej návšteve SR bol minister zahraničných vecí Rumunska Mirce Geoan, ktorý o vzájomných vzťahoch medzi oboma krajinami rokoval so slovenským rezortným kolegom Eduardom Kukanom. Rumunského ministra prijal aj prezident SR Rudolf Schuster.
10. - 12. júna 2002 - Minister obrany SR Jozef Stank bol na oficiálnej návšteve Rumunska, ktorá sa uskutočnila na pozvanie jeho rumunského kolegu Ioana Mirceu Pascu. Ministri prerokovali otázky týkajúce sa rozširovania NATO a EÚ, regionálnej bezpečnosti na Balkáne, príspevku SR do boja proti terorizmu a regionálnej vojenskej spolupráce.