BRATISLAVA. Vývoj situácie v Afganistane po odchode aliančných vojsk v roku 2014 má viac negatívnych scenárov a môže sa vyskytnúť veľmi veľa nepredvídateľných situácii.
Práve preto by sa v krajine mali podporovať pozitívne trendy, ako sú voľby, naštartovanie mierového procesu a hľadanie možností hospodárskej spolupráce a pomoci Afganistanu. Povedal to osobitný predstaviteľ OSN pre Afganistan Ján Kubiš.
"Dnes sa nedá potvrdiť, že ten vývoj pôjde tak alebo onak. Je viac negatívnych scenárov, to si veľmi uvedomujeme," povedal Kubiš.
Podpora pozitívnych trendov v najbližšom roku a pol podľa neho môže odvrátiť tie negatívne. Za dôležité považuje, aby v nich obyvatelia krajiny videli novú budúcnosť. Jednou z Kubišových kľúčových úloh je dobrá príprava volieb v roku 2014.
"Nebudú perfektné, ale aby boli dostatočne kvalitné z hľadiska demokratických princípov a aby boli takého charakteru, že väčšina obyvateľov krajiny tieto výsledky volieb prijme. Pretože v opačnom prípade by sme mali veľký problém," povedal Kubiš.
Zodpovednosť za bezpečnosť v krajine v súčasnosti preberajú od koaličných vojakov afganské bezpečnostné sily. Podľa Kubiša proces prebieha podľa plánu a zatiaľ sa neprejavil na zhoršení bezpečnostnej situácie.
"Neznamená to, že by sa bezpečnostná situácia nejako radikálne zlepšila, ale toto ani nebolo očakávanie," vysvetlil. Zlepšenie bezpečnostnej situácie podľa neho môže začať až po naštartovaní mierového procesu, čo sa zatiaľ nestalo. Jednou z úloh predstaviteľa OSN je tento dlhodobý proces naštartovať.
"Už dnes je jasné, že ide o proces, ktorý musí byť v rukách Afgancov z rôznych politických síl, súčasnej vlády, legálnej opozície, ale aj tých protivládnych síl, ktoré dnes bojujú, ale zároveň vysielajú signály, že budú pripravené v určitej dobe hľadať nejaké spoločné riešenia," povedal.
OSN im podľa neho bude pomáhať, aby spolu komunikovali a hovorili o budúcnosti krajiny po roku 2014. Bývalý slovenský minister zahraničných vecí Kubiš sa dnes v Bratislave zúčastnil konferencie o budúcnosti NATO, ktorú zorganizovalo Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy.