Po rokoch sporov otvárali v Mlynkoch nové stredisko premiéri Robert Fico a Viktor Orbán.
MLYNKY. Dva do seba vrastené domy, ktoré symbolizujú spolupatričnosť Slovákov a Maďarov a prelínanie ich kultúr - taký je nový Slovenský dom v maďarských Mlynkoch.
Dom s tanečnou sálou, kanceláriami a hosťovskými izbami sa stane sídlom miestnych a regionálnych slovenských organizácií a poskytne priestor pre menšinové kultúrne akcie a pestovanie slovenských koreňov.
Dohoda po rokoch
Fakty
Slovenský dom v Mlynkoch
Mlynky – Pilisszentkereszt sú dedina v maďarskom pohraničí pri Ostrihome; Slovenský dom mal byť hotový už v roku 2009, dokončili ho v auguste 2011 ; maďarská vláda prispela 442-tisíc eurami , slovenská 491-tisíc eurami .
„Je to náš klenot,“ chválil nové stredisko v pohorí Piliš v prejave o slovenskej menšine v Maďarsku slovenský premiér Robert Fico, ktorý ho otváral spolu s premiérom Viktorom Orbánom.
Postavenie nového domu podľa neho ukazuje, že v prípade obojstranného záujmu dokážu spolu krajiny riešiť aj citlivé otázky.
Náklady si štáty rozdelili na dve polovice. Slovensko prispelo 492-tisíc eurami, Maďarsko dalo 442-tisíc eur a tri roky bude na prevádzku domu prispievať 14-tisíc eurami ročne.
Dom dokončili už vlani v auguste, rok sa však nemohol začať používať pre spory oboch krajín o dofinancovaní jeho vybavenia a spory medzi miestnymi Slovákmi z Mlynkov a vedením Celoštátnej slovenskej menšinovej samosprávy v Maďarsku o to, kto ho bude vlastniť.
Vlastníkom sa nakoniec stala celoštátna samospráva, užívateľské právo k domu budú mať miestni Slováci. Dlho sa tiež hľadal termín vyhovujúci obom premiérom.
Predsedníčka slovenskej menšinovej samospráv v Mlynkoch Marta Demjénová pri ceremoniáli počas prejavu ironicky ďakovala v prvom rade sediacemu starostovi Mlynkov Józsefovi Lendvaiovi za jeho „zásluhy“ o nové centrum.
Vďaka škandálu, ktorý vyvolal, sa podľa nej tiež mnohí dozvedeli, „že v Piliši vôbec žije významná slovenská menšina“.
Do roku 2008 využívali pilišskí Slováci tradičný Slovenský dom v centre dediny. Vedenie obce však Slovákov z ich sídla vysťahovalo. Národnostný a medzištátny spor zažehnalo až postavenie novej budovy.
Obavy z budúcnostiMlynky boli podľa sčítania v roku 2001 poslednou obcou v Maďarsku, v ktorej mali Slováci väčšinu, tvorili 54 percent obyvateľov. Výsledky vlaňajšieho sčítania ešte nie sú známe.
Demjénová však nepochybuje, že Slováci už väčšinu v Mlynkoch stratili - najmä pre vysoký počet ľudí, čo sa do ich obce sťahujú z blízkej Budapešti.
„Niektorí sa tiež po tom, čo sa dialo, už obávajú k slovenskej národnosti hlásiť.“
Fico okrem rozhovorov s krajanmi priniesol zo svojej rezervy 10-tisíc eur pre Zväz Slovákov v Maďarsku, ktorý ho využije na nové služobné auto.
Zväz je v opozícii proti súčasnému vedeniu celoštátnej slovenskej samosprávy.

Beata
Balogová
