Predseda Národnej rady ešte nedávno tvrdil, že o novom texte Ústavy treba hovoriť, teraz to odmieta.
KOŠICE. Slovenská republika podľa predsedu Národnej rady Pavla Pašku nepotrebuje novú Ústavu.
Vyhlásil to v stredu v Košiciach v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie 20 rokov Ústavy Slovenskej republiky I. ústavné dni, ktorú zorganizoval Ústavný súd.
"Slovensko potrebuje reagovať na novú etapu vývoja aj v európskom aj v celosvetovom kontexte," dodal Paška.
"Dvadsať rokov od prijatia Ústavy prinieslo pre obyvateľov Slovenska veľmi veľa. Naštartoval sa proces emancipácie, ale hlavne to umožnilo vykročiť naplno za väčšinovou predstavou ľudí tejto krajiny vykročiť do Európy," doplnil šéf parlamentu.
Prekáža mu kritika Ústavného súdu
Zdôraznil, že Ústava Slovenskej republiky je skutočnou Ústavou demokratického štátu a zabezpečila všetky predpoklady na dobrú budúcnosť Slovenska.
Podľa Pašku je kritika rozhodnutí Ústavného súdu, či už zo strany politikov, alebo médií veľmi nebezpečná tendencia.
"Politický systém, ktorý je kreovaný na základe fundamentov zákona zákonov musí rešpektovať niektoré pravidlá a je zle, ak sa situácia opakuje. V poslednej dobe je inštitúcia ÚS, ale aj nálezy ÚS predmetom politického zápasu," zdôraznil Paška.
Pripomenul, že ÚS už niekoľko rokov vyvíja aktivity, ktoré by mali spieť k znižovaniu počtu neprimerane dlhých prieťahov v súdnom konaní.
Paška by zvýšil počet sudcov
"Ústavný súd by mal byť od oslobodený od rozsahu niektorých činností a mal by sa venovať najmä vážnym ústavnoprávnym analýzam v oblasti súladu právnych noriem s Ústavou. Mali by sme sa baviť aj o zvýšení počtu sudcov na pätnásť," pokračoval Paška.
Dodal, že na nasledujúcej schôdzi sa bude parlament zaoberať návrhom opozičných poslancov, ktorý by mal stanoviť ÚS deväťdesiatdňovú lehotu maximálnej dĺžky konania.
"Je to síce racionálne, ale nerealizovateľné. Najskôr treba ÚS rekonštruovať s pohľadu rozsahu jeho činnosti a myslím si, že takáto debata sa začne veľmi skoro," uzavrel Paška.