Slovenské atómky prešli európskymi testami, reaguje náš kontrolný úrad na správy rakúskych médií o chybách v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach.
BRATISLAVA. To, že by naše dve atómové elektrárne nezvládli európske záťažové testy, je len politickou interpretáciou technických výsledkov testov.
Vyhlasuje to šéfka slovenského Úradu jadrového dozoru Marta Žiaková po tom, ako zahraničné médiá varovali pred bezpečnostnými problémami aj v našich reaktoroch.
„Elektrárne boli navrhnuté v danom čase na základe najnovších poznatkov vedy a techniky a najlepších skúseností z praxe, ktorá vtedy bola,“ povedala Žiaková pre agentúru SITA.
Explózie a čistý vzduch
„Z čoho zrazu vyplýva zistenie, že sú tam nejaké nedostatky alebo niečo?“ pýtala sa šéfka jadrového dozoru.
Našim atómovým elektrárňam v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach podľa rakúskeho denníka Wirtschafts Blatt chýbajú špeciálne filtračné systémy či technológia na obmedzenie explózie vodíka.
Technológia na obmedzenie explózie má zabrániť výbuchom vodíka pri možnej havárii, filtračný systém zas čistí vzduch v plášti reaktora pri pretlaku.
Tieto konkrétne technické nedostatky náš jadrový dozor nekomentoval.
Reaktory v Bohuniciach spúšťali v rokoch 1972 až 1985, v Mochovciach v rokoch 1998 a 2000. Naše atómky považuje Žiaková za bezpečné. „Prešli záťažovými testami,“ hovorí.
Rakúsky denník sa odvolal na nezverejnené výsledky záťažových skúšok asi 140 európskych atómok.
Bruselskí inšpektori testovali, ako by elektrárne reagovali na zemetrasenie či na útok teroristov.
Najväčšie nedostatky podľa The Wall Street Jorunal našli vo francúzskej elektrárni Fessenheim, ktorú chce Paríž odstaviť do štyroch rokov.
Z 58 francúzskych atómok podľa nemeckých a francúzskych médií neprešla záťažovými testami ani jedna.
„Niekoľko závažných kritických bodov“ inšpektori údajne našli aj v českých elektrárňach Temelín či Dukovany. Chýbajú im údajne núdzové plány aj technické vybavenie na ich naplnenie.
Postoj k atómovej energii ukazuje, že aj napriek kríze je Európa stále dosť bohatá, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Obnovia všetky
Či sú tieto informácie pravdivé, by sa malo ukázať už dnes. Európska komisia sprístupní výsledky záťažových testov napoludnie.
Zlepšenie bezpečnosti testovaných atómok by podľa odhadov stálo 10 až 25 miliárd eur, rekonštrukcie by trvali najmenej tri roky.
„Modernizáciu budú vykonávať všetky atómové elektrárne v Európskej únii. Nie je to žiadne prelomové zistenie,“ povedala šéfka jadrového dozoru Žiaková pre Sita.
Brusel rozhodol o záťažových testoch vlani, v reakcii na nehodu v japonskej atómovej elektrárni Fukušima.
Jeden reaktor mal tri havárie
V Jaslovských Bohuniciach pri nehode zahynuli ľudia. Len v reaktore A1 boli tri nehody.
1. januára 1976
S výmenou paliva unikla chladiaca kvapalina. Dvaja ľudia sa udusili v elektrárni, ďalší boli ožiarení a do okolia unikli rádioaktívne látky.
2. februára 1977
Ďalšia nehoda A1 o rok neskôr reaktor vyradila. Chybou personálu pri výmene paliva poškodili palivo a zamorili elektráreň.
Medzinárodná stupnica hodnotila incident číslom štyri, teda ako haváriu s lokálnymi následkami. Sedmička, je veľmi vážna havária, ako výbuch vo Fukušime.
3. mája 1991
Pri vyťahovaní palivových článkov sa rozliala chladiaca tekutina, ktorá zamorila reaktorovú sálu.
Michal Piško, Adam Valček

Beata
Balogová
